„Každý extrém je zlý,“ tvrdí trénerka Alex, ktorá neuznáva diéty a verí v rovnováhu. Či už na tanieri alebo v cvičení. Poď si prečítať, ako sa dostať do formy a nestratiť pri tom nervy, no naopak vybudovať si s novým životným štýlom harmonický vzťah.

 

V súčasnosti vedieš tréningy jumpingu a flowin. Máte veľmi peknú postavu, vždy tomu bolo tak, alebo ste si tiež prešli akýmsi „prerodom“ ?

Ja som ten „prerodový“ prípad nebola, vždy som mala vzťah k športu a aj štíhlu postavu. Začalo to všetko tým, že ma zavolala kamoška cvičiť. Ku skupinovým formám cvičenia som mala vždy predsudky. Aj na prvý tréning som prišla veľmi skeptická, no prekvapivo sa mi zapáčil.

Na jumping a flowin som chodila štyri až päťkrát do týždňa, výhodou bolo, že obe skupinové cvičenia sa konali v jednom štúdiu. Potom som si urobila kurz flowinu v Prahe. O pol roka neskôr som si absolvovala aj kurz Jumpingu. Vtedy mi osud nahral do kariet. Naša inštruktorka flowinu akurát odchádzala do Brusela a navrhla mi, aby som ju zastúpila. Začala som teda pracovať v štúdiu JUMP. Popritom som si založila aj vlastné štúdio v Jarovciach.

Urobila som si aj kurz osobného trénera, no tým sa moje vzdelávanie v oblasti fitness nekončí. Hoci sa trénerstvu venujem už päť rokov, stále sa snažím vzdelávať ako sa to len dá. Zúčastnila som sa mnohých školení a konferencii. Veľa čítam a študujem rôzne materiály, beriem si rady od skúsenejších a rada sa učím nové veci.

Keď sa na to s odstupom času pozriete, kde robia ženy najčastejšie chyby, keď sa rozhodnú schudnúť alebo dať sa opäť do formy po pôrode?

Ženy sa stále boja zaradiť do tréningové plánu aj silové cvičenia. Myslia si, že budú potom vyzerať ako „rambo“, no nie je to pravda. Jedine, ak by zaradila do svojho jedálnička stimulanty.

Ďalšou chybou je stravovanie. Mnoho ľudí nemá jasno v tom, čo je zdravé a čo nie. Začiatočníkom vždy odporúčam, aby navštívili skúseného výživového poradcu a poradili sa s ním.

Čo je podľa vás najväčší mýtus z oblasti zdravého životného štýlu? Čím sa ženy rozhodne nemali inšpirovať a následne aj daný mýtus dodržiavať?

Ja sa držím hesla „zlatá stredná cesta“. Ďalej odporúčam kombinovať rôzne formy kardio a silového cvičenia. Rovnako to platí aj o strave. Nebojme sa jesť „z každého roška troška“. Veľakrát totiž počujem od ľudí, že začali dodržiavať keto diétu, a potom low carb dietú, atď.

Podľa mňa každý extrém je zlý. Všetko je to len o kalorickom deficite a vyváženej strave.

Čo by ste odporučili žene, ktorá chce čo najrýchlejšie schudnúť?

Môžem vám odporučiť, zvýšte výdaj a znížte príjem. To je jednoduchá vec.

Ako sa dostať do formy a neprísť pri tom o zdravie? Na rady sme išli ku skúsenej trénerke
Zdroj: Alexandra Knoppová

Ako sa snažíš vysvetliť ľuďom, že by nemali jesť nezdravé jedlá?

Ak nemajú klienti záujem, ťažko sa to vysvetľuje. Mnoho trénerov je takých, že dá jeden jedálniček štyrom rôznym klientom a viac to nerozoberá. Ja som naopak ukecaná a snažím sa im všetko dôkladne vysvetliť.

Práca s takýmito ľuďmi je náročná. Snažím sa uvádzať príklady, na tom to najlepšie pochopia. Ak klient pochopí, prečo je dôležité sa zdravo stravovať a podarí sa mu implementovať túto zmenu do života klienta, je to priam najväčší úspech pre trénera.

Takže ty nie si ten tréner, ktorý pobudne s klientom jednu hodinu a potom o ňom už nechce ani počuť?

Vôbec nie! Ja si na klientov vždy vyhradím hodinku a pol. Pätnásť minút pred tréningom na pokec a pätnásť po. Mne záleží na tom, ako sa klient cíti a úplne rozumiem, že občas sa potrebuje aj vyrozprávať. No na druhej strane zástavám fakt, že keď sa cvičí, tak sa cvičí a nerozpráva 🙂 .

Podľa mňa je profesia trénera v súčasnej dobe nedocenená. Tréner vkladá do svojej práce aj veľa duševnej energie, teda okrem tých „rýchlokváskových“. Tí, sa miesto komunikácii s klientom počas tréningu venujú len ťukaniu do telefónu.

U mňa je mobil a bezduché odpočítania neprípustné. Ja sa človeku snažím naozaj pomôcť, preto nerobím tréningy ako cez „kopírak“, ale dávam si záležať na individuálnych potrebách klienta.

Ako predísť únave alebo až znechuteniu z cvičenia, ktoré sa môže u nás po čase objaviť? Čo únavu vlastne zapríčiňuje?

To, čo ti nejde, ťa zákonite aj nebaví. A aj ťa to raz odradí a znechutí. Povedala by som, že chyba je v zle nastavenom tréningovom pláne i v samotnom výbere trénera. Odporučila by som si vybrať ku sebe človeka, ktorý nám sedí nielen „tréningovo“, ale aj povahovo.

Aká motivácia ťa poháňa vpred? Máš nejaký obľúbený motivačný citát, film alebo vzor?

Nemám žiaden motivačný citát. Za tie roky, čo cvičím, som nikdy nemala nechuť ísť na tréning. Samozrejme, boli dni, kedy som nemala energiu, no keď som sa prekonala a išla si zacvičiť, alebo neskôr aj precvičovať jumping či flowin, o to viac ma to potešilo. Ja dávam energiu v práci a práca zasa dáva energiu mne. Je to vzájomné.

 

Ak ťa Alexandrin prístup k cvičeniu zaujal, neváhaj ju kontaktovať. Poradí ti v oblasti cvičenia a vedie aj osobné poradenstvo. Táto skvelá trénerka má aj vlastnú športovú značku Legin Move Powerwear. Na cvičenie teda môžeš prísť vždy v štýlových a funkčných kúskoch. Okrem toho Alex organizuje jedinečnú Jumping open-air party, ktorá sa bude konať 11. mája 2019 v priestoroch clubu Harley v Bratislave. Všetky aktívne žienky sú vítané, bude vás čakať veľká zábava.