Vedela si o tom, že esenciálne oleje ťa vedia zbaviť rôznych zdravotných ťažkosti? Na to, aby sa pozitívne účinky olejov prejavili, je potreba aj ich správna aplikácia. Na to všetko a ešte viac sme sa opýtali zakladateľov značky esenciálnych olejov dōTERRA®.

Čo sa dozvieš v tomto článku:

Aké pozitívne účinky majú na náš organizmus esenciálne oleje?
Ako správne postupovať pri aplikácii olejov na pokožku?
Sú esenciálne oleje vhodné pre tehotné a dojčiace ženy a deti?
Plus konkrétne tipy na esenciálne oleje, ktorá nás zbavia zdravotných ťažkostí.

Viete nám bližšie charakterizovať, čo sú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zlúčeniny, ktoré sa vyskytujú v rastlinách, zabezpečujú ich obranyschopnosť a sú 50 až 70 krát účinnejšie ako samotné rastlinky. Extrahované sú najmä procesom precíznej destilácie alebo lisovaním za studena. Každý jeden esenciálny olej pôsobí magicky rôznymi spôsobmi, od podmanivých vôní pôsobiacich na všetky naše zmysly, až po prírodné liečivé a kozmetické účinky, prípravu jedál, nápojov ale čistenia domácnosti bez chémie.

Aké účinky majú esenciálne oleje na náš organizmus?

Môžete s nimi nájsť alternatívnu liečbu rôznych zdravotných problémov, vdychovať krásne vône na zlepšenie nálady a uvoľnenie stresu a napätia, vyskúšať s nimi chutné recepty, či ošetriť boľavé svaly, popáleniny, modriny, rany a škrabance. Napomáhajú k lepšiemu spánku. Pomocou olejov si takisto viete vytvoriť vlastnú kozmetiku bez nežiadúcich chemických zložiek, vymeniť toxické čistiace prostriedky vo svojej domácnosti.

Zdroj: unsplash.com

Na čo môžeme používať esenciálne oleje?

Existujú stovky spôsobov používania esenciálnych olejov dōTERRA®, každý má aspoň jednu z troch aplikačných metód: rozptyľovanie, lokálne použitie a ako potravinárska prídavná látka. Esenciálny olej možno rozptýliť difuzérom alebo priamo inhalovať, čím získame stimulujúci aromatický zážitok.

Oleje sa ľahko vstrebávajú do kože a môžu sa teda bezpečne aplikovať povrchovo (topicky) buď samotné, v kombinácii s inými topickými olejmi alebo so základovými olejmi. Najčastejšie sa aplikujú na chodidlá, chrbát, hrudník, zátylok alebo iné problematické miesta natieraním alebo masážou. Možno ho užívať aj vnútorne, a to pridaním pár kvapiek do vody, pod jazyk alebo do kapsule.

Keď chceme esenciálne oleje aplikovať na pokožku, mali by sme ich pred tým zriediť s inými olejmi. Ktoré sú to?

Esenciálne oleje sú výťažkami z rastlín a pretože sú vysoko koncentrované, sú až 50-70 krát účinnejšie než samotné rastliny. Na riedenie môžeme použiť jojobový, mandľový alebo nechtíkový olej. Riedenie oleja mu neodoberie na sile. Práve naopak, bude sa ešte lepšie vstrebať do pokožky.

Citlivé oblasti, ktorým sa treba vyhnúť pri lokálnej aplikácii sú oči, vnútro uší, pohlavné orgány a poranená, alebo inak poškodená pokožka. Obzvlášť citlivé bývajú deti a ľudia s citlivou pokožkou. Ak budeme pred lokálnym použitím éterických olejov postupovať podľa pokynov na štítkoch, nemusíme sa ničoho obávať.

Sú esenciálne oleje bezpečné aj pre novorodencov a bábätká?

Sú, ale treba ich používať s mierou a v malom množstve. Začíname postupne a v minimálnych množstvách. Pred lokálnou aplikáciou sa olej odporúča zriediť. Nanášame ho na spodnú časť chodidiel. U detí do dvoch rokov je vhodné začať s rozptyľovaním pomocou difuzéra. Účinky olejov ako fenikel a kôpor sú výborné proti kolikám, tak často trápiacim bábätká. Harmanček rímsky a levanduľa sú zase výborné na prečistenie vzduchu, navodenie pokojnej atmosféry pre spánok či na rast zúbkov.

Zdroj: unsplash.com

Je vhodné používať oleje počas obdobia tehotenstva a dojčenia?

Olejom môžeme dôverovať aj počas tehotenstva a obdobia dojčenia. Počas prvého trimestra odporúčame využiť silu olejov napríklad proti počiatočným obavám, na podporu trávenia, imunity či sústredenie sa.

Počas druhého trimestra na natieranie bruška na zlepšenie pružnosti pokožky a na napojenie sa na bábätko, či na boľavý chrbát alebo opuchy nôh.

A ten posledný trimester môžeme využiť esenciálne oleje pri pálení záhy, hemoroidoch a na vytvorenie atmosféry v príprave na pôrod. *Tehotným ženám sa neodporúča používať oleje ako Šalvia (Clary Sage) a Mäta (Peppermint). Čo sa týka dojčenia – oleje ako fenikel a bazalka sú výborným pomocníkom na podporu laktácie.

Konkrétne tipy na používanie esenciálnych olejov:

 

  • Pri náznakoch choroby – notoricky známa zmes účinná v boji s chrípkou či na podporu imunity fičí v difuzéri, hneď ako jeden z členov rodiny začne kýchať. Pomer záleží od veku členov rodinu, no je to väčšinou 1 kvapka z olejov: TEA TREE, LEMON, FRANKINCENSE, ON GUARD a OREGANO.
  • Na upchatý nos – na upchatý nos a ľahké dýchanie máme v ponuke rad produktov Air, teda tento olej odporúčame difúzovať na stimuláciu dýchacích ciest.
  • Pri chudnutí – zmes olejov – Smart & Sassy™ pomáha zvládať vlčí hlad a užíva sa s vodou pred jedlom, aby sme predišli prejedaniu sa, poskytne nám tiež dávku revitalizujúcej energie pred cvičením. Môžeme pridať niekoľko kvapiek do obľúbeného smoothie pre dlhší pocit nasýtenosti alebo vmasírovať do oblasti brucha, bedier a stehien pre vyhladzovací, zahrievajúci efekt.
  • Pre pokojný spánok – na pokojný spánok odporúčame inhalovať esenciálny olej z levandule.

 

Ďakujeme za rozhovor! 

Ak sa ti páčia články o kozmetike, odporúčame ti prečítať aj tento: 

Valentínsky darček, ktorým tvoj partner nepohrdne. Prekvap ho špeciálnou kozmetikou!