Varenie krémov a mastí presunula z kuchyne do laboratória a vyplatilo sa. Značku prírodnej kozmetiky DULCIA si obľúbili ženy po celom Slovensku i Česku. Šťastnej majiteľky sme sa opýtali na recept na úspech.

Kedy ste sa rozhodli presunúť výrobu prírodnej kozmetiky z kuchyne do laboratória?

Dulcia natural ako profesionálna značka začala fungovať v roku 2014. Tomu však predchádzali roky, počas ktorých som pripravovala liečivé mastičky a krémy pre svoje malé detičky, pre známych a samozrejme aj pre seba. V tom čase totiž alternatíva k lekárenskej kozmetike, ktorej zloženie mi absolútne nevyhovovalo, takmer neexistovala.

Začala som si teda krémy variť a miešať sama.  Pomohla mi v tom rodinná tradícia bylinkárstva a mastičkárstva, ktorú si u nás v rodine odovzdávajú ženy naprieč generáciami. Pochádzam z Osrblia, čarovnej dedinky obklopenej neskutočným prírodným bohatstvom. Maminka nás teda doma liečila výlučne bylinkami, ktoré sama nazbierala a spracovala do sirupov alebo mastí.

Oprášila som rodinné recepty mojej mamy a starej mamy, vylepšila ich a ono to fakt fungovalo.

Nielen mne, ale dokonca kamarátky, ktoré mali roky problémy s pleťou, sa po krémy uvarené u mňa doma v kuchyni na sporáku vracali. Bavilo ma to, najmä keď som videla, že moje krémy skutočne pomáhajú. Časom to však prestalo byť finančne únosné. Vstupné suroviny ma mesačne stáli aj niekoľko sto eur. Manžel mi dal ultimátum, že buď krémy začnem predávať alebo s tým budem musieť skončiť… A tak som sa rozhodla. 🙂

Ako prebieha výroba prírodnej kozmetiky?

Ja to rada prirovnávam k pečeniu fajnového krémového koláča. Základom je dobrý, osvedčený recept a tie najkvalitnejšie suroviny, ktoré sa Vám podarí zohnať. Aj v prírodnej kozmetike totiž platí, že nie je jedno, ako bola daná ingrediencia získaná/vypestovaná a odkiaľ pochádza.

Napríklad ružovú vodu, ktorá tvorí základ väčšiny našich krémov, získavame od malého farmára z priamo z bulharského Údolia ruží. Tam sa totiž pestujú tie najvzácnejšie a najkvalitnejšie kvety ruže damašskej.

Nemenej dôležité je venovať výrobe dostatok času, nič neurýchľovať. Jednotlivé ingrediencie sa môžu vmiešavať iba pri určitej presnej teplote, aby nedošlo k tepelnému. znehodnoteniu účinných látok.

Naša kozmetika je živá a koncentrovaná, takže musíme byť pri výrobe veľmi trpezliví. Krémy miešame ručne a pred plnením do obalov musia byť dokonale vychladnuté.

Uvarenie jedného druhu krému tak zaberie celý pracovný deň. Verím aj v prenos dobrej energie a úprimne dúfam, že túto dôležitú ingredienciu v krémoch cítiť tiež.

Stala sa vám pri práci aj nejaká milá a úsmevná historka, o ktorú by ste sa chceli podeliť?

Väčšinou je to taký smiech cez slzy, keď skúšame novú receptúru a krém nie a nie vyzerať ako niečo, čo by ste si vzhľadom na jeho konzistenciu radi natreli na tvár.

 

Viete porovnať svoje začiatky so súčasnosťou?

Ten kvalitatívny skok je obrovský: v receptúrach aj v technológii spracovania. Keď si spomeniem, že prvé masti som začínala variť sama doma v kuchynských hrncoch popri dvoch malých deťoch ešte na materskej, oblieva ma studený pot.

Dnes mám k dispozícii vlastnú dielňu a skvelé dievčatá, ktoré mi vo výrobe pomáhajú. Taktiež dostupnosť prírodných účinných zložiek a ich kvalita je fantastická.

Prírodná kozmetika už ani zďaleka nie je iba o konopnom oleji.

Síce Dulcia natural vychádza z rodinnej tradície, ale dnes už máme príležitosť spolupracovať s profesionálnymi zahraničnými laboratóriami a garantovať tak reálnu účinnosť našej kozmetiky.

Aké méty by ste chceli v priemysle prírodnej kozmetiky dosiahnuť? Alebo ste ich už dosiahli?

Mám toho v hlave veľmi veľa. Hlavne, čo sa týka vývoja nových produktov. Celkom nedávno sme napríklad uviedli náš prvý prírodný, aromaterapeutický parfum Zmyselná. Zabŕdli sme tým do pre nás úplne novej oblasti. Ale má ohromný úspech, takže mám neskutočnú radosť.

Taktiež sme uviedli celú novú radu pro-age kozmetiky Dulcia Exclusive vyvinutú špeciálne pre potreby zrelej pleti. Obsahuje to najúčinnejšie, čo  sa nám v rámci prírodných látok podarilo získať (peptidy, výťažky z opuncie, čerešňových kvetov, ovsený hodváb…) . Tvorili sme ju celé 2 roky.

Snažíme sa posúvať a prinášať stále nové a účinnejšie zložky, takže to je budúcnosť Dulcia natural.

Ktorý produkt by ste odporučili žene a ktorý mužovi?

Páni nás objavia väčšinou prostredníctvom našich dezodorantov. Sami sú prekvapení, aké sú účinné, hoci sú čisto na prírodnej báze. Neupchávajú potné žľazy, eliminujú pach a pôsobia antibakteriálne. Pokojne si ich môžete naniesť hneď po holení bez podráždenia pokožky. Éterické oleje voňajú príjemne a prirodzene, čo pánom taktiež vyhovuje.

Medzi dámami je najpopulárnejší Protivráskový krém s kyselinou hyalurónovou a koenzýmom Q10. Ako už názov napovedá, je to bojovník proti prejavom starnutia pleti a jej únave. Obsahuje oleje z mrkvových tkanív s vysokým obsahom betakaroténu a šípkový olej bohatý na antioxidanty. Pleť je tak prirodzene pevnejšia, vyživená a pôsobí mladistvejšie.

 

Ak ťa prírodná kozmetika značky DULCIA natural zaujala, viac informácií nájdeš na sociálnych sieťach ako: 

www.dulcia.sk, www.dulcia.cz, https://www.facebook.com/dulcianatural/, https://www.instagram.com/dulcia_natural/?hl=sk