Práve zmena tých najbežnejších stereotypov v živote každého z nás vedie k svetovému zlepšeniu. Aj ekologický nákup je riešenie.

 

V supermarketoch trávime veľkú časť svojho voľného času. Veľakrát si ani neuvedomujeme, že nakupovanie môže výrazne ovplyvňovať životné prostredie ako aj naše zdravie. Naučme sa byť „eco-friendly“ a zabehnúť zero waste do každodenného života. Pomôžeme planéte aj sebe.

 

1. Nakupujme lokálne potraviny

V prvom rade by sme mali mať istotu, že vieme, odkiaľ potraviny pochádzajú a bez problémov zistiť, kde boli vypestované. Miesto cudzokrajných značiek, poďme podporiť radšej tie naše – slovenské. Lokálni poľnohospodári ponúkajú produkty, ktoré sú vypestované na ekologických farmách, a tým pádom môžu niesť označenie BIO.

Produkty od lokálnych pestovateľov alebo chovateľov nájdeme na tržniciach. V Bratislave odporúčame navštíviť FreshMarket. Ak to máte do Bratislavy ďaleko, pozrite sa na zoznam FreshMarket obchodov, majú totiž viac prevádzok po celom Slovensku. Nákup si určite užijete, vždy je tam priateľská atmosféra, do ktorej sa rýchlo zamilujete.

2. Osvojme si nákup potravín bez obalov 

Cestoviny, strukoviny, obilniny, čaj, ale aj sušené ovocie, to všetko k nakupovaniu neodmysliteľne patrí. Väčšinou tieto produkty kúpime už vopred zabalené a navážené v plastových obaloch. Našťastie na Slovensku otvorili „eco-friendly“ prevádzky – bezobalové obchody. Ako sa tam nakupuje? Úplne jednoducho. Stačí si priniesť vlastné sklenené nádoby, papierové alebo plátenné vrecká, do ktorých si naberieme presne toľko, koľko potrebujeme. Odvážime, zaplatíme a ideme domov.

Ak neviete, kde sa takéto zero waste prevádzky nachádzajú, kliknite na bezobalová mapa. Tam nájdete všetky slovenské alebo české obchody ponúkajúce potraviny bez obalu. Ak je to stále pre vás príliš ďaleko, nakupovať môžete ajonline na e-shope www.bezodpadu.sk. alebo na Ekologická domácnosť, kde nájdete množstvo ekologického vybavenia do vašich domovov.

View this post on Instagram

Radi by sme uviedli do povedomia pár vecí.?? BEZOBALOVÝ UTOROK nevznikol preto, aby sme vás prinútili nosiť si v utorky vlastné obaly, ale preto, aby sme si spoločne v tento deň ukázali, že #dasato bez obalov. Často sa ocitáme vo zvláštnej situácii, kedy na otázku “Máte vlastný obal?” dostávame odpoveď “Ale veď nie je utorok!” Utorok, neutorok, zmyslom bezobalového obchodu je nakupovať bez/do vlastných obalov.✌? Každopádne tieto utorky milujeme, tak sa snažíte! ❤️ Dnes pri pokladni nás slečna veľmi skromným hláskom zaklincovala “Prosím vás, ja by som chcela ešte gumené medvedíky, ale mám tu iba sáčok na kakačku ?” ???? Čo myslíš, navážili sme? No a druhá vec – SORTIMENT nemáme najširší a popravde ho ani mať nechceme. Je to taktiež podstatou zero waste filozofie. Záujem narastá a s tým aj vaše požiadavky. No my sa držíme toho, s čím sme prišli na samom začiatku – dobro, skromno a rodinno. ❤️ Aj preto sme ešte “nepreradili” na potravinové zásobníky, ktorými si stlačením páky môžete sami nasypať potraviny do nádob. Nechceme aby to u nás bolo “bezkontaktné”, “bezdotykové”. Máme na tom radi práve ten kontakt s vami, ktorý vzniká pri spoločnom ručnom vážení.✨ Ako to vnímaš ty? Čo je ti sympatickejšie?

A post shared by U Dobrožrúta (@udobrozruta) on

3. Nezabudni na plátenú nákupnú tašku

Jedna z najlepších aj najštýlovejších vecí ekologického nakupovania sú plátené tašky. Plastové a mikroténové vrecká sú extrémne škodlivé pre životné prostredie a živé organizmy. Vedeli ste, že ich úplné rozloženie trvá až  1000 rokov?! Preto je na čase, aby sme svoj nákup ukladali do plátených tašiek alebo sieťoviek. Motívov, veľkostí a možností je neúrekom. Inšpiráciu nájdete na Sashe alebo navštívte trhy či obchody. Nájdete tam veľa pekných ekologických tašiek určené na nákup. Vrecká a obaly na zeleninu, ovocie a pečivo odporúčame kupovať na prijemneveci. Z ich širokej ponuky si určite jedno ekologické vrecko či obal vyberiete.

4. „Škaredé ovocie je zlé ovocie“

Je úplne bežné, že z množstva ovocia či zeleniny sa snažíme vybrať to najkrajšie. Je triedenie potravín na základe vzhľadu vôbec nevyhnutné? Nebavíme sa o starom, hnilom alebo inak zničenom tovare, ale o bežných nedokonalostiach, ktoré chuť neovplyvňujú. Vedeli ste, že až každé piate ovocie to nedotiahne na pult, kvôli tomu, že je škaredé? Len to, že produkt nepôsobí dokonale, neznamená, že nemôže aj skvelo chutiť. Zachráňme ovocie a zeleninu, ktoré inak skončia v odpadkovom koši.

 

Tesco si tento problém uvedomilo už pred pár rokmi. Proti plytvaniu potravín bojuje kampaňou  „Perfectly Imperfect“. Zámerom je prinášať do obehu aj nedokonalé potraviny za nižšie ceny. Potraviny, ktoré nepredá, zasa posúva ďalej na charitatívne účely. Aj za tento krok vo svete zožalo veľký obdiv.

 

Aj ty sa snažíš žiť ekologickejšie? Ak áno, aké sú tvoje „ekologické“ zvyky? Budeme radi, ak sa s nami o ne podelíš. Je to aj spôsob, ako si môžeme navzájom viac pomôcť 🙂 .