O etikete stolovania by mala vedieť každá žena, ktorej záleží na svojej prezentácii pred okolím. S prichádzajúcimi sviatkami budeme navštevovať aj svojich najbližších a kamarátov, preto sme pre teba pripravili niekoľko rád, ako zvládnuť stolovanie na jednotku s hviezdičkou.
Čo robiť s telom?
Pri stole vždy sedíme viacerí, preto si treba dať pozor, či naše lakte príliš nerozpíname. Nemali by sme sa nimi dotýkať lakťov od suseda, držíme ich pri tele. Lakte rozhodne nepatria na stôl, počas jedenia sa nimi môžeme len zľahka dotýkať hrany stola.
V porovnaní s mužmi máme zložitejší spôsob sedenia. Dámy by mali vždy sedieť len na prednej strane stoličky, nemali by sa chrbtom dotýkať opierky. Do prázdneho priestoru za sebou majú položiť svoju kabelku, do ktorej schovajú všetky svoje veci. Nič z kabelky nevyťahujeme a nepokladáme na stôl.
Čo robiť s príborom?
Ak sú na stole prichystané tri príbory, postup konzumácie je nasledovný – príbor vždy berieme z vonkajšej strany. Vidličky sú určené na studené predjedlo, teplé predjedlo a hlavné jedlo. Rovnaký postup platí aj pri nožoch. Lyžica je medzi nožmi na predjedlá, lebo polievka ide po studenom predjedle, nasleduje ju teplé predjedlo. Nad tanierom sa ešte nachádza lyžička na dezert.
Keď dojeme jedlo, pri ktorom sme použili nôž a vidličku, príbor odložíme tak, že vidličku a nôž položíme vedľa seba a smeruje na “piatu hodinu”. Ak si chceme dať len počas jedla malú prestávku, príbor prekrížime. Je to signál pre čašníka, ktorý vie, že budeme v konzumácii ešte pokračovať.
Čo robiť s jedlom?
Polievky – jeme samozrejme lyžicou. Riedku polievku a bujón môžeme dokonca aj piť. Nie celú porciu, ale iba poslednú tretinu. Lyžicu odložíme na podšálku. Husté krémové polievky zväčša nedojedáme a na dne taniera z nich trochu necháme. Lyžicu necháme v tanieri.
Dezert – jeme buď dezertnou vidličkou, alebo dezertnou lyžičkou. Pozor si dajte pri konzumácii palaciniek. Na tie používame vidličku a lyžičku, ktorú používame miesto noža.
Ovocie – konzumujeme väčšinou príborom (jablko, hruška, banán, pomaranč), niekedy rukou (čerešne, slivky,jahody, hrozno) a niekedy len s použitím lyžičky (maliny, čučoriedky).
Špagety – sa namotávajú na vidličku a vložia do úst. Nepomáhame si lyžicou. Rovnaké pravidlo platí aj pri konzumácii makových slížov či bryndzových halušiek.
Slimáky – jeme pomocou špeciálnych klieštikov, ktorými chytíme ulitu a vidličkou s dvomi hrotmi vyberieme slimáka z ulity.
Homáre – na rozdrvenie panciera sa použijú kliešte, na klepetá kladivko, nôž ako na steak a vidlička s dvoma hrotmi.
Čo robiť s pitím?
Na stole by ste mali mať pripravenú servítku, do ktorej sa utriete vždy, keď skončíte v jedení pokrmu a chcete sa napiť z pohára. V lepších reštauráciách je na stole pripravený látkový obrúsok. Ten si položíme do lona, a keď ho už nepotrebujeme, poskladaný ho uložíme vedľa taniera.
K stolovaniu patrí aj pitie teplých nápojov. Väčšinou nám hostiteľ ponúkne kávu alebo čaj. Doma tieto nápoje pijeme väčšinou s lyžičkou v šálke, v reštauráciách by sme to robiť nemali. Lyžičku vôbec nedávame do úst, po zamiešaní nápoja ju odložíme na podšálku. Výnimka je pri capuccine, lyžičkou si môžeme nabrať penu a dať do úst. Kávu i čaj pijeme zo šálok, ktoré si nad stolom prenesieme k ústam a tak pijeme.
Zdroj: Nie som barbar. Etiketa pre každého / Anton Bódis, Barbara Štubňová
Poď si na vianočný stôl pripraviť aj niečo zdravé a chutné zároveň. S našim receptom na mrkvovú bábovku bez lepku určite zaboduješ!