Kurz kváskovania sme zažili na vlastnej koži a môžeme ho len odporučiť. Lenka Mančíková je nielen autorka úspešných kníh o kváskovaní, ale aj organizátorka kurzov pečenia. Trošku sme ju vyspovedali, aby sme vám mohli priniesť užitočné rady pri príprave domáceho (aj bezlepkového) chlebíka s kváskom.

Ako si sa dostala ku kváskovaniu? Prebrala si to od mamy/starej mamy? Ako to celé začalo? Odkedy kváskuješ?

Neprebrala som to vôbec od nikoho. Ja som zvedavá a nové veci sa rada učím tak, že zbadám niečo nové a poviem si aha, to vyzerá zdravo, čo to je za čudo? Takže tak som k tomu pristúpila a začala som piecť, boli to postupné kroky.

Prečo som sa rozhodla otvoriť kurzy kváskovania? Nuž, čím viac som piekla, tým viac si ľudia pochvaľovali moje kváskové chlebíky. Oslovovali ma, aby som začala piecť aj im. Po čase toho bolo na mňa priveľa, a tak som si povedala, že ich umeniu kváskovania naučím.

Prvý kurz, ktorý som organizovala, bol zameraný na pečenie kváskového chleba bez lepku. Bola to veľká výzva. Musím sa priznať, že vtedy moje výtvory z múky a vody chutili úplne inač ako teraz, cítim za sebou progres.

Keď sme pri bezlepkových chlebíkoch, prečo si sa rozhodla piecť práve tie? Trpíš celiakiou?

Nie som celiatik. Piecť kváskové chleby bez lepku som začala pred pár rokmi, kedy bezlepkáči naozaj nemali čo jesť. Dcéra mojej kamarátky v tom čase trpela celiakiou. Chcela som jej urobiť radosť, a tak som jej upiekla chlebík s kváskom a bez lepku.

Dnes sa dá takýto chlieb pripraviť aj z vopred pripravených a namiešaných múk, no na druhý deň sa už nedá jesť. Môj chleba je síce trošku špecifický, možno nie je tak dokonale nadýchaný, ako tie kupované, ale za to je výživný, chrumkavý a chutný aj na druhý deň.

Aké výhody ponúka kváskovanie okrem toho, že si vieme sami doma upiecť čerstvý chlebík, ktorý je zdravší, ako ten „klasický“?

Kvások mám rada najmä z toho dôvodu, že je lepšie stráviteľný a zdravotne prijateľnejší ako na rozdiel od mliečneho kvasenia. Mnoho ľudí si myslí, že je alergických na lepok, no veľakrát je problém práve v samotnom droždí. Takýto ľudia trpia drožďovou a nie lepkovou intoleranciou. Ak máte problém, či už s lepkom alebo droždím, odporúčam, aby ste vsadili na kvások.

Aké robia začiatočníci najčastejšie chyby pri kváskovaní?

Veľa ľudí robí chybu najmä v tom, že si ingrediencie nevážia. Pri kváskovaní je veľmi dôležité nerobiť veci len tak „od oka“. Ak týmto sa napríklad netrafíme do správneho pomeru rozkvasu alebo múky, ľahko sa nám môže stať, že chlebík nám nevyjde podľa našich predstáv.

Ďalšou častou chybou je nedostatočná trpezlivosť. Väčšinou sme naučení na kratšiu dobu prípravy ako to je pri práci s droždím. Pri kvásku je to iné, postup si vyžaduje svoj čas a trpezlivosť.

Tvoje kurzy kváskovania bývajú často vybookované, kde všade ťa ľudia ešte vedia nájsť, resp. odkiaľ sa vedia ešte priučiť kvásku?

Kurzy kváskovania sa tešia veľkej obľube. Dokonca niektorým klientom pečiem aj z pohodlia ich vlastného domova. Väčšinou sa jedná o skupinové kurzy, u klientky sa stretnú aj jej kamošky, a tak si spolu napečieme. Ak sa ľudia nemôžu dostaviť na môj kurz, nájdu ma na blogu www.zdravepecenie.sk, na Instagrame alebo aj na Facebooku. Pre milovníkov kníh som všetky potrebné informácie týkajúce sa práce s kváskom zvečnila knihe Kvások.