Podcasty Volafka sú jej druhé dieťa. Radka si na rozhovory pozýva samé úspešné a inšpiratívne ženy. Okamžite sme sa do je audio nahrávok zamilovali! Najmä preto, lebo jej tvorba posúva ženy vpred za ich cieľom. Poď sa dozvedieť nielen o podcastoch, ale aj o zakladateľke niečo viac v nasledujúcom článku. 

Radka pracuje v oblasti marketingu ako marketingová manažérka štyroch hudobných festivaloch v Prahe. Taktiež sa pohybuje v oblasti hudby, reklamy a filmu. Ako v rozhovore spomína, tvorba podcastov Volafka je jej vášeň. Sú uvoľnené, autentické a prirodzené. Medzi svojimi hostakmi už stihla vyspovedať úspešné ženy ako Adelu Vinczeovú, Veroniku Cifrovú Ostrihoňovú, Danielu Drtinovú a mnoho ďalších.

Prečo ste sa rozhodli robiť podcasty o ženách? Čo je Vaším cieľom?

Podcasty o príbehoch zaujímavých a inšpirujúcich žien mi v dobe, keď som sama začala nad tvorbou tohto kanálu rozmýšľať, chýbali. Po pravde teraz už ich vzniklo a vzniká oveľa viac ako, keď som nad tým začala premýšľať. Postrádala som vtedy trochu inú formu, vždy po vypočutí nejakého rozhovoru som mala v hlave ešte niekoľko otázok. Keď som sa rozhodovala, či niečo také urobiť, ženy boli pre mňa prirodzenou voľbou, či už ako publikom alebo práve ako tie, s ktorými by som sa chcela rozprávať a o ktorých by som sa chcela viac dozvedieť.

Ako veľmi rada hovorím Volafka vznikla tak zištne, možno až sebecky, pretože som sa s týmito ženami chcela stretnúť a porozprávať a vďaka podcastu mám tú príležitosť. Ak by som ich asi oslovila len tak ako obyčajná Radka z ulice, neviem, či by to dopadlo dobre. Cieľom môjho podcastu je inšpirovať ľudí, aby robili to, čo ich baví.

Tip na podcast: Rozhovory s úspešnými ženami na podcastoch Volafka
Zdroj: Facebook Volafka

Čo Vás inšpirovalo k tvorbe rozhovorov? Prečo ste zvolili nahrávanie práve formou podcastov ?

Rada som počúvala rozhovory dospelých, sedela s nimi v obývačke až kým ma nevyhnali spať. Rozhovory bola vždy forma, ktorá ma najviac bavila, ak som sa chcela niečo dozvedieť, naučiť alebo spoznať, hľadala som na danú tému rozhovor s odborníkom. Potom ako sa mi narodil syn som mala viac času a popri prechádzkach som začala počúvať podcasty. Svet podcastov som objavila tak pred 3 rokmi a táto forma ma veľmi zaujala.

Audio má svoje výhody. Môžete popritom robiť aj iné aktivity alebo si len ľahnúť zavrieť oči a počúvať. Pokiaľ ide iba o zvuk, zrazu to dostáva iný rozmer a vy si môžete daný obraz skladať v hlave ako puzzle. A aj kvôli tomu mi táto forma vyhovuje. Myslím, že sa aj ženy viac uvoľnia, ak na nich nemierite kamerou a nemusia byť „dokonalé“. Dokonca po určitej chvíľke aj zabudnú, že majú mikrofón a jednoducho len kecáme pri šálke čaju či káve.

Myslíte si, že je dôležité, aby podcasty o úspešných a inšpiratívnych ženách počúvali aj muži?

Určite je to dôležité a ja viem, že môj podcast počúvajú aj muži. Dokonca mi nedávno prišla veľmi milá správa práve od muža: „Volafka sa skvele počúva. Idem si už xy dielov po sebe, držím palce.“

So svojimi hostkami sa často rozprávate o feminizme. Osobne si myslím, že cieľ feminizmu si väčšina ľudí zjednodušili ako nejaký ,,súboj‘‘ pohlaví. Myslíte si, že aj práve pre nedostatok informovanosti a vzdelanosti o cieli feminizmu, ho veľa mužov a žien stále vníma negatívne?

To je asi pravda, aj keď ja stále verím, že rovnoprávnosť a rovnaké možnosti pre každého či už ženy, mužov alebo zdravotne znevýhodnených chce každý z nás. A feminizmus je aj o tom. Len možno vďaka médiám je slovo feministka či dokonca feminista, pretože aj muži sa označujú za feministov, nadávka. A ako aj odznelo vo Vašej otázke, je to všetko o nedostatku informácií resp. možno o nezáujme. Pretože, niektoré ženy povedia, že im sa to nedeje a tam sa to aj skončí. To ale neznamená, že sa to nedeje niekde inde. Stále majú ženy nižšie platy, stále je málo žien v politike, na vedúcich pozíciách či v IT. Čiže ono sa to deje a nie je riešením pred tým zatvoriť oči.

Riešením je o tom diskutovať a posúvať hranice a podať pomocnú ruku ženám, ktoré sa rozhodli pre svoju kariéru vo svojom živote a nie im hádzať polená pod nohy a pripomínať, že ženy majú byť hlavne matkami. Toto sú určité predsudky v našej spoločnosti. Ja som tomuto veľmi otvorená a mojou zásadou je HateFree. Rešpektovať, nesúdiť a pokiaľ daný človek svojim rozhodnutím nikomu neubližuje, nemám žiadny dôvod ho moralizovať.  Myslím, že ten dôvod nemá nikto z nás.

Tip na podcast: Rozhovory s úspešnými ženami na podcastoch Volafka
Zdroj: Karolina Břinková

Čo Vás na rozhovoroch najviac baví? Aký zmysel majú rozhovory pre Vás osobne, čo si z nich odnášate ?

Som veľmi zvedavý človek, rada sa pýtam, zisťujem a dozvedám nové veci. Možno som niekedy až tak trochu drzá, no zatiaľ mi to prešlo :). Pre mňa sú rozhovory čas, kedy zabudnem na všetko, čas, kedy sa dostanem do flow, čas, ktorý plynie naozaj rýchlo. Dokázala by som sa so ženami rozprávať hodiny a hodiny. Rozhovor je pre mňa forma, ktorou sa o danom človekovi a jeho téme dozviem čo najviac.

Písaný článok je fajn, len po pravde veľa z nás, ak má niečo napísať zrazu volí iné slova, inak formuluje vety a sú z nás priam básnici. No v hovorenej reči sa občas zamotáme, zakoktáme alebo rozrozprávame. Táto forma je pre mňa viac autentická a prirodzená. Po každom rozhovore som doslova nabitá pozitívnou energiou a odnášam si veľa poznatkov ako o danej téme, žene tak aj o sebe samej.

Radke ďakujeme a prajeme veľa úspechov. Podcasty Volafka môžete počúvať na platformách ako Soundcloud, Spotify, Apple podcast a na stránke www.volafka.sk.