Programátorka Lenka je dôkazom toho, že ženy sú šikovné v oblasti IT a vedia preraziť aj v čisto mužskom kolektíve. Tvrdí, že ženy technické myslenie majú, ale často majú predsudky voči práci v IT, pretože si hneď predstavia stereotypného ajťáka, ktorý opravuje počítač, no realita je úplne iná.
Vaša profesia sa volá iOS developer, venujete sa zrejme teda programátorským záležitostiam, však?
Moja pracovná pozícia sa volá iOS developer a náplňou mojej práce je podieľať sa na programátorskom vývoji a návrhu mobilných aplikácií pre iOS zariadenia, najmä iPhony a iPady. V budúcnosti si v GoodRequeste vyskúšam aj aplikácie pre AppleWatch a AppleCar.
Za moju zatiaľ krátku kariéru som sa stihla podielať na známych slovenských mobilných aplikáciách, a to boli Nehnuteľnosti.sk, Bazar.sk, Autobazar.sk, Autobazar.eu v mojej predošlej práci a v GoodRequeste práve pracujem na aplikácii iKros.sk.
Aké je to byť ženou v skoro čisto mužskej firme, resp. mužskom kolektíve?
No, asi začnem tým, že ako človek som trošku introvertná. Keď sa dostanem do nového kolektívu, či už škola, práca alebo čokoľvek, tak na začiatku mi chvíľu trvá, kým sa v novom prostredí budem cítiť komfortne.
A musím sa priznať, že fakt, že je to mužská firma, som ani nejako nevnímala a stále nevnímam, nepripadá mi to nezvyčajné.
Možno to bude aj tým, že na mužský kolektív som zvyknutá už z vysokej školy. Rovnako tak aj väčšina mojich kamarátov sú práve muži. Pracovať v mužskej firme považujem z časti aj ako výhodu, pretože podľa mňa majú muži medzi sebou otvorenejšie vzťahy.
Tým pádom vzniká v práci aj menej konfliktov v porovnaní so ženským kolektívom. Ale na druhej strane by som bola určite rada, keby sa náš kolektív rozrástol o ďalšie ženy, pretože rovnováha je zdravá.
O ženách sa hovorí, že vraj nemajú dobré technické myslenie. Myslíte si, že z toho vyplýva aj fakt, že je viac mužov v IT sektore, alebo je to skôr tým, že nás opačné pohlavie odmieta prijať vo svojom kolektíve?
Podľa môjho názoru nie je pravda, že ženy nemajú dobré technické myslenie. Sú to len predsudky, ktoré sa ešte zachovali z dôb minulých, kedy ženy, bohužiaľ, nemali dostatočné práva/príležitosti na to, aby mohli vykonávať aj tzv. ,,mužské” profesie.
Myslím si, že každý bez rozdielu pohlavia v sebe môže rozvíjať technické myslenie. Veľa vecí sa dá naštudovať a naučiť. Fakt, že v IT sektore je málo žien, je podľa mňa ovplyvnený tým, že pre mladé ženy je toto odvetvie neatraktívne, pretože ich viac zaujíma napríklad medicína, právo, pedagogika.
Alebo možno len nemajú dostatok informácií o tom, aké príležitosti ich v IT sektore čakajú. Našťastie, v súčasnosti veľa škôl, organizácií a IT firiem organizuje rôzne podujatia/kurzy, ktoré ženám ukazujú, aká je práca v IT super.
Nemyslím si, že nás opačné pohlavie odmieta prijať, práve naopak, nový vietor a ženský pohľad na veci je vítaný.
Ako sa podarí žene presadiť v mužskom kolektíve? Čo by mala robiť a čo rozhodne nie?
Nikdy som nečítala žiadny manuál na to, ako sa presadiť v mužskom kolektíve a ani sa neriadim žiadnymi pravidlami. Proste som sama sebou, na nič sa nehrám a hlavne zostávam ženou. Zatiaľ som nezažila žiadnu diskrimináciu, či už negatívnu alebo pozitívnu, a tak to aj má byť.
Good Request sa venuje aj tvorbe mobilných aplikácií. Ako vnímate ich dopad na náš život? V čom napríklad pomáhajú Vám, ako žene?
V súčasnej dobe sa podľa mňa mobilným aplikáciám veľmi darí, pretože ľudia začínajú čoraz viac preferovať mobilné telefóny pred notebookmi a desktopmi. Dopad je hlavne pozitívny, pretože ľuďom pomáhajú lepšie organizovať a šetriť svoj čas, niekedy aj peniaze, komunikovať s priateľmi.
Samozrejme majú mobilné aplikácie aj negatívny dopad, a to najmä sociálne siete, ktoré sú pre mnoho ľudí zabiják času. Ja konkrétne veľmi rada cestujem a nezaobídem sa bez aplikácií ako Booking, AirBnb, Ryanair, Taxify, Uber, Google Maps a aj Instagram, kde občas hodím nejakú tú fotku z výletu.
Na sociálnych sieťach zároveň sledujem aj iných cestovateľov, Letenky za Babku, psíkov (mám slabosť na psy), ale aj rôzne módne značky, pretože aktuálne trendy a móda ma takisto zaujímajú.
Ako veľmi sú pre firmu dôležité webová stránka a sociálne siete? Myslíte si, že bez nich už nemá firma šancu preraziť, napríklad u mladých ľudí?
Myslím si, že internet a sociálne siete sú najrýchlejší kanál ako sa dostať k (mladým) ľuďom. Bez nich sa len veľmi ťažko o danej firme niekto dozvie. Takisto webová stránka je podľa mňa takou vizitkou danej firmy. Väčšinou je to prvé miesto, kde ľudia zavítajú, keď chcú vedieť viac informácií. Sociálne siete zasa umožňujú ukázať niečo viac, niečo zo „zákulisia” firmy.
V čom vidíte veľký potenciál do budúcna, čo sa týka webu a aplikácií?
Toto je veľmi ťažká otázka, pretože IT odvetvie sa veľmi rýchlo vyvíja. Veď, keď som bola malá a dostala svoj prvý, tlačidlový, čiernobiely telefón, vtedy som ešte netušila, že raz budem programovať aplikácie pre dotykové telefóny, ktoré využívajú technológie ako FaceID, TouchID, Siri, virtuálnu realitu, umelú inteligenciu a podobne. Naozaj si netrúfam povedať, čo prinesie budúcnosť, no je celkom možné, že v budúcnosti vzniknú nové formy multimediálnych aplikácií.
Technológie sa určite budú stále vylepšovať k úžitku používateľov.
Niektorí ľudia sa stávajú na sociálnych sieťach závislí. Ako sa dá tomu predísť? Dá sa to podľa Vás vôbec?
Ak sa niekto živí vďaka sociálnym sieťam, tak je podľa mňa akceptovateľné, že tam trávi veľa času. No pre ostatných je to problém. Je to potom na každom, či si uvedomí, ako čas na sociálnych sieťach ovplyvňuje jeho život. Myslím si, že sa tomu dá predísť tým, že ľudia budú viac žiť v skutočnom živote, užívať si chvíle s reálnymi ľuďmi bez potreby hádzať každú blbosť desaťkrát za deň na sociálnu sieť a nahánať sa za followermi a lajkmi. Treba nájsť tú správnu mieru používania sociálnych sietí, udržať si ju a nespadnúť do toho.
Lenku nájdete aj na sociálnych sieťach ako Linkedin alebo Instagram.
Lenke Jánošovej ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a prajeme jej veľa úspechov.