Tiež rady chodíte s kamarátkami na kávu a k tomu si objednáte aj koláčik? Tento životný štýl vyzerá na sociálnych sieťach veľmi pekne, no vášmu telu sa to až tak páčiť nemusí. Závislosť od cukru sa skloňuje v súvislosti s nárastom obezity a následne aj civilizačných chorôb. Čo je v norme a kedy ide už o závislosť?

 

Ľudia cukor konzumovali odjakživa, v podobe ovocia či medu. Teraz ho máme aj v rafinovanej podobe, kde je zbavený nutričnej hodnoty. Minerály a vitamíny sa v procese rafinácie tým pádom aj strácajú. 

Novodobý fenomén menom závislosť od cukru. Naozaj existuje?
Zdroj: pixabay.com

 

Vedci sa zatiaľ nezhodli na tom, či cukor môžeme označiť ako látku vyvolávajúcu závislosť alebo nie.

Štúdie však preukázali, že potraviny s väčším množstvom cukru aktivujú v mozgu rovnaké centrá ako alkohol alebo drogy.

Spojitosť so závislosťou vidíme po psychickej stránke – strácame kontrolu nad množstvom zjedenej čokolády, máme výčitky, že sladké je pre nás nevhodné, ale aj tak si ho nakoniec dáme. U ľudí, ktorí cukor vysadia, možno badať aj fyzické abstinenčné príznaky. Sú spôsobené nedostatkom dopamínu v mozgu, a to môže viesť k poruche pozornosti spojenej s hyperaktivitou, či stavom úzkosti až depresie.

Novodobý fenomén menom závislosť od cukru. Naozaj existuje?
Zdroj: pexels.com

Pravdou  je, že cukor nikdy nebudeme môcť úplne vylúčiť zo života. Naše telo potrebuje energiu, aby mohlo fungovať. Druhá vec je taká, že cukor sa nachádza takmer vo všetkých potravinách, ktoré skonzumujeme.

Doktor James Di Nicolantonio z inštitútu Mid America Heart Institute v St. Luke hovorí, že máme v tele zabudovaný bezpečnostný mechanizmus, ktorý nás chráni pred nadmernou konzumáciou soli, ale nie cukru. Receptory, ktoré rozoznávajú chuť soli, vám jej nedovolia prijať príliš veľa. S cukrom to však takto nefunguje.

Ďalej dodáva, že ani striedmosť v konzumácii nie je riešením. Podľa neho je akékoľvek množstvo rafinovaného cukru nevhodné. Takýto cukor odporúča úplne vylúčiť zo života a konzumovať len cukor prirodzene sa  nachádzajúci v potravinách a ovocí.

Novodobý fenomén menom závislosť od cukru. Naozaj existuje?
Zdroj: pexels.com

Možno aj vy poznáte návaly chutí na sladké. Tu sú tri tipy, ako ich zvládnuť.

  •  ak ste hladný, dajte si zdravé a výživné jedlo

Odborníci hovoria, že vtedy treba rozlišovať, či ste naozaj hladný alebo je to len túžba po sladkom. V prípade hladu je dobré konzumovať namiesto sladkého najmä jedlá bohaté na bielkoviny: ryby, vajcia, mäso.

  •  dajte si horúcu sprchu

Naozaj horúca sprcha v trvaní 5- 10 minút vás „omámi“ natoľko, že potlačí túžbu na sladké.

  • choďte na svižnú prechádzku, behajte alebo si zacvičte

Uvoľníte tak endorfíny, ktoré navodia pocit spokojnosti a túžba po sladkom zmizne.

 

Zdroj: theguardian.com, healthline.com