Pred Vianocami sa robia najväčšie poriadky, nákupy, všetko musí byť tip top. Na Štedrý večer sme tak vyčerpané, že už nemáme ani silu sa radovať. Povedali sme si, že tieto sviatky chceme prežiť v harmónii a cítiť ozajstné šťastie. Slávka Kočanová, profesionálna koučka v oblasti osobného rozvoja, nám k tomu prezradila viac. 

S blížiacim sa koncom roka sú ženy  čoraz viac vystresované. Musia stihnúť dokončiť všetko v práci, upratať domácnosť, pripraviť pohostenie a niektoré sa aj postarať o deti a partnera. Čo si o tom myslíte Vy? 

Kto to povedal, že ženy všetko musia? V poslednej dobe sa stretávam s názorom, že Vianoce a všetky tie krásne udalosti okolo nich, ktoré ľudí spájajú, alebo by aspoň mali spájať, sú čím ďalej tým viac zatracované, odcudzované. Je tak spochybňovaný ich pravý význam a zmysel. Nečudujme sa, ak sa na ne pozeráme, ako na nejakú nutnosť súvisiacu s nútenými prácami, nákupmi a stresom. Kto vie, ako dlho to ešte vydržíme. Mám  pocit, že Vianoce môžu za všetky naše trápenia, za náš nedostatok, za naše nešťastie, nepokoj. Z toho vychádza, že Vianoce môžu za to, že musíme drieť, že nie sme spokojné so životom, že nemáme dostatok času, peňazí, nemáme dobré vzťahy a nie sme naplnené. Chudák Vianoce. 

Zdroj: unsplash.com

Viete nám vysvetliť, odkiaľ sa berie u mnohých ľudí odpor ku Vianociam? 

Odpor pramení z nášho vlastného očakávania a presvedčenia. Skúste zaloviť vo vašej pamäti, ako to bolo u vás doma na sklonku roka, v predvianočný čas, keď ste boli deťmi. Čo ste ako deti najčastejšie počúvali od vašich rodičov a starých rodičov? Všetko musí byť vyluxované, napečené a pripravené  v predstihu. Všetko muselo byť podľa očakávaní a predstáv rodičov. Očakávania iných sú ako mreže, ktoré používame k vlastnému uväzneniu. Toto je asi najjednoduchší návod, ako si postaviť vlastnú klietku, vlastné väzenie. V dospelosti sme sa naučili byť schopné, čistotné a puntičkárske.  Ale k čomu vlastne? Aby sme všetko stihli a pochválili sa tým okoliu?  Vieme, že nás to nebaví a radšej by sme miesto toho trávili čas s rodinou. Nepočúvame vlastné ja a potom trpíme. 

Dokáže byť žena pred Vianocami “v pohode” a nejako svojim správaním negatívne neovplyvniť svojho partnera? 

Zabudli sme na to, že medzi čiernou a bielou existuje tisíc odtieňov farebnej a všetko to môže byť úplne inak. Všetko to môže byť presne tak, ako to chceme my. Teda aspoň to všetko, čo máme pod kontrolou a vo svojich rukách. Aj plnohodnotný vzťah s našim partnerom. Otázka znie, čo považujeme za plnohodnotné a či tomu obaja rozumieme rovnako. Aj v partnerskom vzťahu je dôležité si uvedomiť, za čo chceme a môžeme prevziať zodpovednosť my ženy a čo necháme na našich partneroch. Určite nie sme zodpovedné za to, čo náš partner cíti, keď mu nevenujeme toľko pozornosti, koľko by chcel. Aj keď, to je dosť častá a obohratá pesnička. Na svojom pocite by mal partner, ak naozaj chce, pracovať sám. 

Pokiaľ s domácimi prácami potrebujeme pomoc, no našej polovičke sa do nich veľmi nechce, ako ho k tomu slušne a bez hádky “prinútime”? 

Bolo by asi užitočné oboznámiť partnera s našou predstavou a prezistiť, aká je tá jeho. Predpokladám, že sa niekde v niečom zhodneme. Čo by asi tak zabralo na mňa, ak by ma môj partner chcel slušne “prinútiť” k tomu, aby som vymenila olej v motore nášho auta. Čo by určite zabralo? Pravdupovediac nič. Respektíve, zabral by rozhovor o tom, ako by som mu mohla byť viac nápomocná, aby sa naplnili aj jeho a zároveň aj moje očakávania.  Preložím. Rozdelili by sme si úlohy, podľa miery odporu.

Zdroj: pixabay.sk

Ak by mi dal na výber pomôcť mu s autom, radšej vypucujem interiér a vyleštím karosériu, ako sa zašpiniť s olejom. Úplne perfektne však zaberá predstava o tom, ako to chceme mať na samom konci a ako sa všetci pritom budeme cítiť. Nech si partner predstaví zúrivú a maximálne vyčerpanú ženskú za vianočným stolom. Na koho to všetko hodí a odkiaľ bude čerpať energiu? Koho bude ťahať na jej energetickú úroveň? Partner a deti sú po ruke ako prví. Chceme to takto? A potom si môže predstaviť krásnu, pokojnú atmosféru a šťastnú rodinu. Cesta k tomu však “musí” byť iná. Krajšia, láskavejšia.

S partnerom máme odlišné názory (napríklad keď ideme kupovať vianočnú výzdobu). Ako nájsť v danej situácii kompromis a vyhovieť obom? 

Čím viac sme pripútaní k svojim predstavám, tým väčší boj a viac bolesti bude na oboch stranách. Ego bude bojovať za každú cenu, chce byť dôležité, chce sa porovnávať a vyhrávať. A ako skrotiť svoje ego, ktorému je jedno, či na Vianoce bude tichá domácnosť a naše deti z toho budú mať doživotnú traumu? Vyhovieť obom sa dá len vtedy, ak zavrieme obe egá do špajzy. Budú búchať, prosiť, urážať… Ale naozaj je to až tak dôležité? 

Nie každý partner chodí rád navštevovať rodinu svojej manželky. Ako postupovať, aby návšteva svokrovcov dopadla v poriadku a bez hádok? 

To je pekná otázka :-). Vyzerá to tak, že naše životy a vzťahy riadia nejakí mimozemšťania a nič, naozaj nič nemáme pod kontrolou. V prvom rade sa dobre pred návštevou vyspite. Keď sa vyspíte, budete o niečo pozitívnejšie naladení. Je veľmi dôležité si uvedomiť, čo má partner vo vzťahu so svokrovcami pod kontrolou a čo vie, môže a chce ovplyvniť v komunikácii. Vie partner úspešne vykľučkovať z nepohodlnej témy? Chce sa jej vyhnúť? Pretože ak nie, namočí sa a následne sa utopí v hádkach. Ak bude chcieť, nájde veľa iných možností, ako sa vyhnúť, nezapájať sa do nepríjemných debát, ktoré nikam nevedú. Do čoho nasmerujete svoju energiu, to bude rásť.  Čo teda chcete, aby sa udialo? Nemôžeme chcieť od druhých niečo, čo sami nie sme schopní dávať. Úctu, rešpekt, porozumenie, láskavosť. Skúste to. Funguje to.

Zdroj: pixabay.sk

Ak sa neudržíme na uzde a pohádame sa s našim partnerom, ako sa vieme opäť uzmieriť?

Poznáte knihu alebo divadelné predstavenie Štyri dohody? Autorom je Don Miquel Ruiz. Štyri dohody sú založené na starej toltéckej múdrosti, ponúkajú silný kód chovania, ktorý dokáže rýchle premeniť náš život na nové prežívanie slobody, skutočného šťastia a lásky. Tie dohody sú: Nehreš slovom, Nevytváraj si domnienky, Neber si nič osobne, Všetko rob najlepšie ako vieš.  Odporúčam si túto knihu prečítať a štyri dohody aplikovať v živote. V tomto prípade bude určite užitočné opakovať dohodu – Nebudem si brať nič osobne.  V hádke vám určite pomôže aj nehrešiť slovom, nevytvárať si bludné domnienky a toto všetko robiť najlepšie ako viete. Ak sa vám to podarí, tak ste vyhrali.  Veľa šťastia 😉

Slávke Kočanovej veľmi pekne ďakujeme za rozhovor. Ak by ste mali záujem o informácie o akciách, novinkách, workshopoch a o koučovacích programoch, ktoré ponúka, nájdete ich na webovej stránke Život s koučom.