Veľa mamičiek si robí starosti s tým, že si ukradnú popri deťoch chvíľku pre seba. Eva Dvoráčková tvrdí, že aj popri materstve je dôležité tráviť čas len sama so sebou a využiť ho na aktivity, ktoré nás napĺňajú. O tom, čo robiť, aby sme popri mamičkovským povinnostiach nestratili samú seba sa dočítate v tomto rozhovore.

Čo sa dozvieš v tomto rozhovore:

Prečo by si mala každá mamička nájsť čas iba pre seba?
Ako skĺbiť rolu matky, manželky a pracujúcej ženy a neprísť pri tom o rozum?
Ako sa o seba starať, aby sme zostali počas materstva stále atraktívne a krásne? 

Zdroj: Ján Pavlovcik

Eva Dvoráčková má 39 rokov a je matkou štvorročných dvojičiek Adamka a Davidka. Žije už 16 rokov v Dubaji. Práve tu sa rozhodla splniť si svoj sen a po kariére modelky si urobila certifikáciu osobnej trénerky na American Council On Exercise. Po ôsmich rokoch trénerstva sa nakoniec rozhodla, že poľaví tempo a bude pracovať len na polovičný úväzok. Zvyšný čas chce venovať svojej rodine a štúdiu. Vášeň k športu zdieľa aj na sociálnych sietí, prostredníctvom ktorých sa snaží ukázať, že aj materstvo a rodina sa dajú skĺbiť dokopy. 

Prečo je podľa teba dôležité nestratiť samú seba popri materstve?

Ženy nie sú len matkami. Máme mnohé iné role, ktoré nestratíme vtedy, keď sa nám narodia deti. Sme tiež manželky, priateľky, sestry, dcéry.. Máme svoju prácu a svoje záľuby. Je dôležité, aby sme sa neustále rozvíjali a išli svojim deťom príkladom. Pre deti máme byť vzorom. To neznamená, že sa im ukážeme len z pozície matky, ale aj z pozície ženy, ktorá sa vo svete nestratí. Ženy, ktorá sa stará o svoje telo, dušu a prírodu. Ženy, ktorá vie zarobiť peniaze a pevne stáť nohami na zemi. 

Takže si myslíš, že ak sa mamičke narodí dieťa, nemala by sa nadobro rozlúčiť so všetkým, čo ju napĺňa? 

Podľa mňa by sme nemali všetko hodiť za hlavu, keď sa nám narodí dieťa. Treba si uvedomiť, že naše deti raz vyrastú a vyletia z hniezda. Preto je dôležité, aby sme sa starali o nich, ale aj o seba. Aby sme aj po ich odchode z domova vedeli, čo robiť so svojim životom. Žiť pre deti je krásne a šľachetné, ale netreba zabúdať, že náš život je predovšetkým náš a žijeme ho pre seba. Treba mať čas a priestor aj pre seba.

 

Nemyslím si, že čím viac sa obetujeme, tým sme lepšími matkami. 

Zdroj: Ján Pavlovcik

Ako potom podľa teba vyzerá dobrá mama? 

Podľa mňa dobrá mama je mama, ktorá je spokojná a vyrovnaná a šíri tieto pocity ďalej. Nie je vystresovaná, nešťastná a nahnevaná, pretože už dávno nemala čas si učesať vlasy a porozprávať sa so svojimi kamarátkami. Ja potrebujem svoj vlastný priestor a keď ho mám, som pri deťoch oveľa viac trpezlivá a spokojná. Materstvo nie je súťaž o to, kto viac obetuje. Je to umenie nájsť rovnováhu v živote a mať tak trochu od všetkého. Vtedy to funguje najlepšie. 

Ako nájsť rovnováhu medzi každodennými činnosťami spojenými s úlohou matky a zároveň manželky?

Každá z nás má svoje hranice inde, a preto si ich musíme určiť samy. Povedala by som, že najmä záleží na našich potrebách a rodinnej a sociálnej situácii. Určite je dobré, aby sme deťom vysvetlili, že ich maminka potrebuje svoj čas na to, aby si splnila určité potreby. Nie je na tom nič zlé. Samozrejme, v prvom rade musí byť postarané o deti.

Navarené, upratané, urobené domáce úlohy. Na druhej strane si myslím, že občas by sme mali zľaviť z našich nárokov. Nemusíme mať vždy vyblýskané podlahy a trojchodové menu. Ženy majú tendenciu snažiť sa o dokonalosť. Myslím, že to je nielen zbytočné, ale že si toho doma ostatné ani nevšimnú. Ženy to robia často iba preto, pretože to samé od seba očakávajú. A potom sú viac unavené, než by bolo nutné. 

Ako tráviš čas, keď ho máš len pre seba? 

Ja som športovec, čiže všetok môj voľný čas miniem na šport. Pre mňa je to obrovský relax a najlepší „me time“. Ako každá žena, aj ja sa chcem páčiť, preto zbehnem na pedikúru, manikúru, masáž alebo navštívim kaderníčku. Nemali by sme zanedbávať ani našu dušu. Preto rada študujem a čítam knihy. Najviac ma baví téma seba rozvoja, športu a výživy. Nezabúdam ani na moje priateľky. Hoci občas je to náročné všetko skĺbiť, preto sa vidíme iba raz za niekoľko týždňov či mesiacov, ale v kontakte sme stále. Nemám pocit, že by som sa zanedbávala.

Zdroj: Ján Pavlovcik

Čo môže žena urobiť pre to, aby sa cítila stále krásna a atraktívna aj popri materských povinnostiach?

Starať sa o seba. Zdravo a primerane sa stravovať. Športovať. A nemala by ani zabúdať občas si vyraziť von so svojim partnerom na večeru alebo na rande bez detí 🙂 .

Je niečo, čo by si chcela na záver odkázať našim čitateľkám?

Nezabúdajte na vlastný život. Nestrácajte kvôli materstvu samé seba! Čím lepšie sa budete cítiť vo svojom tele, tým viac vyrovnávané a spokojné budete. To všetko z vás spraví trpezlivé a vyrovnané matky. Nakoniec bude z toho ťažiť celá rodina. Jedine šťastná mama vie vytvoriť šťastný domov.

Ďakujeme za rozhovor!