Sociálne siete nám predostierajú dokonalý život dokonalých párov, kde hlavnými protagonistami sú ženy a muži, ktorých manželstvo nikdy neokúsilo trpkú chuť nezhôd, problémov a nepriaznivých životných etáp. Realita je však celkom iná.
Nikto z nás nie je dokonalý, život má pre nás nachystané rôzne situácie a je úplne v poriadku, že problémy sú súčasťou manželstva. V spolupráci so vzťahovým poradcom Karlom Chábom (www.partnerske-vztahy.eu) vám prinášame niekoľko konkrétnych negatívnych situácií, ktoré môžu v manželskom zväzku nastať a tiež vám ponúkame ich možné riešenie.
Môj manžel zažíva v práci stres, ktorý nedokáže spracovať a doma sa správa podráždene. Ako s partnerom diskutovať o tomto probléme, aby pochopil, že jeho správanie neprináša do vzťahu pokoj a pohodu?
Odborník odporúča pri diskusii s partnerom dodržať následovné základné pravidlá.
- Neriešte tento problém tzv. za horúca. Rešpektujte manželovu osobnosť a akceptujte, že každý je niekedy unavený alebo má iné starosti.
- Poproste partnera či by súhlasil s tým, že by ste sa v najbližších dňoch porozprávali o tom, ako pracovať so stresom, ktorý momentálne zažíva a o atmosfére, ktorá posledné obdobie vládne vo vašej domácnosti.
- Rozhovor začnite tým, že budete hovoriť o sebe, o tom ako sa cítite v tejto situácii, ktorá nastala a čo sa odohráva vo vašej mysli.
Vyhnite sa formulácii viet ako napríklad:„Kvôli tomu, že TY prídeš domov nervózny a kričíš na nás, JA sa necítim dobre“.
Mohlo by to spôsobiť negatívnu reakciu vášho partnera, ktorý by sa začal brániť alebo naopak, uzavrel by sa do seba a nedostali by ste sa k riešeniu.
- Ďalej sa snažte hovoriť o tom, čo by ste mohli pre seba navzájom urobiť a snažte sa nájsť spoločné riešenie tejto situácie.
Svokra, manželova sestra alebo v niektorých prípadoch dokonca naša mama – majú často návody na všetko. Vrátane toho, čo by sme mohli v manželstve a vo výchove našich detí robiť lepšie. Ako postupovať, keď nechceme byť manipulované rodinnými príslušníkmi bez toho, aby sme niekoho urazili?
Vzťahový poradca odporúča konať na rovinu. Vysvetlite danej osobe ako vnímate konkrétnu situáciu a jasne stanovte hranice. Poďakujte jej za rady a poproste ju, aby vám neradila, pokiaľ o radu nepožiadate.
A čo je dôležité, dajte si záležať na tom, aby sa rozhovor uskutočnil v pokoji, bez zbytočného návalu emócií.
Od kedy sa nám narodilo naše prvé dieťa som v neustálom kolotoči únavy a vyčerpania. S manželom tak strácame vzájomnú blízkosť. Existuje spôsob ako ju prinavrátiť?
Vzťahový poradca priznáva, že spomínaná situácia väčšinou nastane po narodení prvého dieťaťa, pretože manželia nevedia, čo ich čaká.
Problémom je, že muži sa nazdávajú, že žena je na ozajstnej dovolenke a len oni majú právo byť unavení, pretože chodia do práce. Neuvedomujú si však, že žena je vyčerpaná, pretože na určitý čas potlačí celú svoju osobnosť, aby sa mohla naplno venovať dieťaťu.
Pozor tieto rady by si mali prečítať predovšetkým vaše polovičky!
- Muž by si mal uvedomiť, že materská dovolenka, nie je dovolenka. Mal by prijať fakt, že musí žene pomáhať.
- Kľúčová je psychická blízkosť. Stanovte si pravidelne jeden deň v týždni, kedy sa budete venovať jeden druhému. Nebojte sa hovoriť o tom ako sa cítite.
- Partner by vás mal emocionálne napĺňať.
- Vzájomne sa rešpektujte.
Môj manžel stratil prácu. Čo je ešte horšie začína sa uzatvárať sám do seba a narúša sa tak naše manželské puto. Čo teraz?
Stratu zamestnania a celkovo finančné problémy v rodine muži znášajú oveľa ťažšie ako ženy, nakoľko majú pocit, že oni sú tí, ktorí sa musia postarať o rodinu.
Predstavuje to pre nich stratu mužnosti, jednej z najpodstatnejších rolí, ktoré majú. Pokiaľ tieto problémy pretrvávajú dlhodobo, muži upadajú do depresie a v niektorých prípadoch dokonca hľadajú útočisko v alkohole. Riešením podľa Karla Chábu je:
- Rozprávajte sa s partnerom o vzniknutom probléme a snažte sa ho spoločne aktívne riešiť.
- Rozplánujte si spoločne nevyhnutný rozpočet.
- Podporujte manžela v aktívnom hľadaní práce.
Nech sa stane čokoľvek, nikdy si večer nelíhajte s manželom do postele nahnevaní. Rána sú predsa krásne vtedy, ak sú láskavé…
Ak ste sa v niektorej zo spomínaných situácií našli, majte na mysli, že najdôležitejšie je s partnerom komunikovať. Mlčanie situáciu len zhoršuje. A hoci v každej rodine sa z času na čas zabýva „tichá domácnosť“, nenechajte ju u vás dlho prebývať.