Je dôležité, ktoré látky si vyberieme na nosenie počas nasledujúcich teplých mesiacov. Ovplyvňujú nielen náš vzhľad, ale aj to, či sa cítime pohodlne. Myslite teda na to, že niekedy je lepšia dlhá ľanová košeľa ako krátke šaty z polyesteru. Tu sú najlepšie a najhoršie letné látky, ktoré nás v tejto sezóne sprevádzajú.

 

Látky, ktorým dajte zelenú

Ľan

Ľanová tkanina má mnoho atraktívnych vlastností. Hlavnou výhodou nosenia ľanového oblečenia v horúcom počasí je chlad, ktorý poskytuje. Vďaka špecifickým vlastnostiam ľanového vlákna umožňuje lepšie prúdenie vzduchu. Je menej pravdepodobné, že sa látka prilepí na kožu, pretože vzduch, ktorý prúdi cez tkaninu, umožňuje telu dýchať.

Tip: Najlepší výber je ľanová košeľa, šaty či krátke nohavice.

Naša pokožka potrebuje dýchať. Toto sú látky, do ktorých by sme sa mali v lete obliekať
Zdroj: pinterest.com

Bavlna

Toto prírodné vlákno umožňuje cirkuláciu a voľný pohyb vzduchu cez tkaninu, čo robí teplo znesiteľnejším. Bavlna je vynikajúcou voľbou pre všetky módne kúsky, od blúzky až po pekné letné šaty. Je ideálna na denné nosenie, ale taktiež aj na večer. Ak ste zástankyne ekologickejšieho života, vyberajte vždy kúsky z organickej bavlny. Tá je totiž geneticky nemodifikovaná.

Tip: Za spomenutie teda určite stojí slovenská značka Créeme, ktorá vyrába spodné prádlo a oblečenie práve z organickej bavlny.

Naša pokožka potrebuje dýchať. Toto sú látky, do ktorých by sme sa mali v lete obliekať
Zdroj: pinterest.com

Chambray

Ak milujete džínsový štýl, ale chcete niečo ľahšie, chambray je pre vás ideálny materiál. Táto tkanina je v podstate ľan s mierne strakatou textúrou. Materiál je podobný džínsovine, ale vďaka jeho štruktúre je ľahší a hladší. Najčastejšie ho môžeme vidieť v modrých odtieňoch, ale nie je to pravidlo.

Tip: Sympatické módne kúsky, ktorým by ste toto leto mohli dať zelenú sú košele a sukne.

Naša pokožka potrebuje dýchať. Toto sú látky, do ktorých by sme sa mali v lete obliekať
Zdroj: pinterest.com

Látky, ktoré v lete radšej nenoste

Nylon

Nylon je syntetický materiál, ktorý nie je vôbec priedušný. Odev vyrobený z nylonu zachytáva teplo na pokožke. Nosenie vecí z nylonu nie je vhodné ani zo zdravotného hľadiska. Pokožka nedýcha, telo sa pod odevom zaparuje.

Polyester

Polyester odoláva vlhkosti, čo ju robí taktiež menej atraktívnou pre horúce letné počasie. Táto látka totiž neabsorbuje pot. Práve naopak, umožňuje ju nasiaknuť do vnútra odevu. Z bežných fast-fashion reťazcov poznáme polyester, ktorý je zmiešaný s prírodnými látkami. Ten však nie je o nič lepší.

Akryl

Akryl je jedným z najtoxickejších vlákien. Tento syntetický materiál nemá žiadne absorpčné vlastnosti, najviac sa pod ním potíme. Najčastejšie sa akrylové vlákna nachádzajú v dámskych svetroch, nohaviciach, sukniach a šatách.

 

Nakupujme toto leto zodpovednejšie. Skúsme sa tento raz viac zamerať na materiály, z ktorých sú kúsky vyrobené. Telo sa vám za to určite poďakuje 🙂 .