Zavrite desať ľudí do jednej telefónnej búdky a pochopíte, prečo treba ukončiť klietkový chov sliepok. Ak chcete zmeniť nielen svoj život, čítajte ďalej.
Málokto z nás venuje pozornosť etiketám na obale vajíčok. Práve tie nás oboznamujú o podmienkach, v ktorých boli vajíčka znášané. Viete ale, aké utrpenie sa za týmto krehkým výrobkom môže skrývať? V hlavnej úlohe – klietkový chov.
Život o veľkosti hárku kancelárskeho papiera
Takýto spôsob chovu nosníc je najbežnejší vo svete, a to hlavne vďaka jeho „efektivite“. Sliepky žijúce v drôtených klietkach nie väčších ako hárok papiera A4 majú nedostatok pohybu. To je výhodné pre chovateľov z dôvodu šetrenia na krmive. V jednej takejto klietke žije naraz niekedy až 10 nosníc! Chovy sa nachádzajú v obrovských halách, kde sú klietky naskladané jedna na druhú. Zvieratá tak celý život prežijú pod umelým osvetlením na pár centimetroch štvorcových.
Najväčšie hrozby klietkového chovu
Tieto podmienky spôsobujú hydine okrem frustrácie a stresu aj mnoho iných problémov. Obmedzený priestor často vedie k bitkám. Slabší jedinci, ktorí nemajú šancu uniknúť, veľakrát zraneniam podľahnú. Z toho dôvodu veľa fariem jednoducho odsekne kus zo slepačieho zobáka, a to často bez znecitlivenia. Šírenie chorôb je tiež častou príčinou smrti sliepok. Keďže medzi takým veľkým množstvom sa im málokedy dostane lekárskej starostlivosti.
Nosnice tu celý svoj život trpia, ich prirodzené inštinkty sú potlačené a žiadnej z nich sa až do smrti nepodarí vystrieť krídla.
foto: OBRAZ – Obránci zvířat
Uverejnil používateľ Hlas zvierat Nedeľa 20. januára 2019
Slovensko verzus svet
Vo svete a hlavne v Európe veľa štátov a firiem sa už v minulosti rozhodlo skoncovať s klietkovým chovom. Medzi ne patrí aj susedné Rakúsko, ktoré tento spôsob chovu úplne zakázalo. Vyspelé krajiny severu ako Švédsko či Dánsko chová v klietkach len každú piatu sliepku. V Nemecku je to dokonca len každá 15 sliepka.
Bohužiaľ, my sa takýmito číslami ani zďaleka chváliť nemôžme. Na Slovensku žije v zajatí drôtených klietok až 6 miliónov sliepok a v obchodoch odtiaľ pochádza 9 z 10 vajec. Radíme sa na posledné priečky v EÚ a je na čase to zmeniť! Dokonca aj niektoré reťazce, ktoré sa v iných krajinách zaviazali skoncovať s klietkovým chovom, takéto vajcia na náš trh stále dovážajú.
View this post on InstagramA post shared by Humánny pokrok (@humannypokrok) on
Začnite si všímať označenie
Pre zistenie pôvodu vajíčka si nestačí všímať balenie, kde je veľakrát aj krajina pôvodu len krajinou pôvodu balenia. Balenie treba otvoriť a všimnúť si označenie vajíčok. Každé samostatne má svoj vlastný špeciálny kód, z ktorého sa mnoho dozviete. Najdôležitejšie je prvé číslo, ktoré označuje z akého chovu vajce pochádza:
0 – označuje vajce z ekologického, čiže BIO chovu,
1 – označuje vajce, ktoré zniesla nosnica z voľného výbehu,
2 – označuje chov na podlahe, podstielkový chov, kurník,
3 – označenie vajíčok z klietkového chovu.
Druhé dve veľké písmenká hovoria o krajine pôvodu napr. SK, CZ, PL. Okrem iného môžte využiť predajne slovenských farmárov či lokálnych BIO obchodov, kde máte istotu o zdravom živote nosníc.
Viac neznesiem!
To je názov kampane, ktorá vznikla na konci minulého roka z inticiatívy združenia Humánny pokrok. Ich snahou je upovedomiť náš národ o tejto problematike a takisto im ukázať alternatívne riešenia. Podpisom petície žiadate nie len obchodné reťazce za skoncovanie s predajom vajec z klietkového chovu, ale takisto poslancov a vládu o vytvorenie zákona o ochrane pred takýmto spôsobom chovu. Do dnešného dňa počet podpisov nepresiahol 16 000. Neváhajte, zapojte sa a pomôžte!
Pomôž nám dostať milióny sliepok von z klietok! Podpíš ešte dnes našu petíciu a pošli vajcia z klietkového chovu do histórie.Viac na: www.viacneznesiem.sk
Uverejnil používateľ Humánny pokrok Utorok 4. decembra 2018
„Hviezdna káva“, ktorá odmieta humánnosť
„Starbucks odmieta prestať podporovať farmy, ktoré zatvárajú sliepky do malých špinavých klietok. Tieto klietky sú natoľko malé a natlačené vtákmi, že v nich sliepky nemôžu robiť nič čo je pre ne prirodzené a dôležité. Často sú časti ich tiel zachytené v pletive, čo vyúsťuje do zlomených kostí, deformácií, a závažnej straty peria. Niektoré sliepky, ktoré sú vyčerpané alebo neschopné pohybu, sú udupané na smrť ostatnými sliepkami v klietke,“ píšu na change.org.
Pridajte sa aj vy a podpíšte petíciu, ktorou poviete NIE ich výrobkom až pokiaľ neprestanú podporovať klietkový chov. Klikajte TU, nezaberie to viac ako 30 sekúnd. Nezabudnite o tom povedať svojim známym. Každý hlas sa počíta!
Stovky spoločností po celom svete končia s používaním vajec z klietkových chovov. Globálne záväzky k ukončeniu používania vajec z klietkového chovu prichádzajú od najväčších firiem na svete, vrátane General Mills, Unilever, Nestle, Lidl, Aldi, Wyndham Worldwide, InterContinental Hotels, Aramark, Sodexo, Mondelez a Compass Group. Dokonca aj lacné fast-foodové spoločnosti a americké väznice sa vzdávajú tejto hroznej praxe. My v redackcií sa tiež prikláňame k humánnejšiemu zaobchádzaniu zvierat a radi budeme naďalej podporovať podobné petície ako je petícia proti Starbucks. Ako ste na tom vy? Pripojíte sa k nám?
Zdroje: