Práca z ktoréhokoľvek kúta sveta, podmienkou je len pripojenie na internet. Aj tak by sa dala opísať práca snov – digitálne nomádstvo. Nazrite s nami do sveta Silvii Púchovskej, ktorá aktuálne býva medzi Bratislavou a Bali a pracuje ako freelance marketér.
Silvia žila a pracovala v Kodani ako marketingová projektová manažérka. Jej príbeh digitálnej nomádky sa začal písať počas kariérnej pauzy, ktorá jej umožnila znovu objaviť čaro prírody. Začali sa jej vynárať spomienky z detstva, v ktorých sa tešila z dlhodobých pobytov pri mori.
Keď sa plná zážitkov z ciest vrátila späť do kancelárie pochopila, že to nie je to, po čom túži. Ako sama vraví : ,,Nechcela som sa vrátiť žiť do veľkého mesta a pracovať z tej istej kancelárie. Chcela som pokračovať v cestovaní. Keď sa k tomu pripojil aj surfing – bolo rozhodnuté.”
A tak sa odvážila spraviť veľký krok vpred a vydať sa vlastnou cestou. Vedela, že chce mať online podnikanie, ktoré jej umožní zarábať z rôznych miest.
View this post on InstagramLiving la vida ?? ? Bingin boys #surfing #baguslife #oceanlove
A post shared by Silvia Puchovska (@silvia_puchovska) on
Či boli naše rozhodnutia v živote správne, vždy ukáže čas. V prípade Silvii o tom niet pochýb. Aj keď začiatky neboli jednoduché, dnes má content matketingové štúdio s názvom “Studio Inbound“.
,,Starám sa o obsahový marketing rôznych klientov a zároveň spolupracujem s ďalšími freelancermi, ktorí dopĺňajú moje zručnosti. Spolu dokážeme vytvoriť kvalitné služby v oblasti digitálnych médií,” vraví Silvia.
Okrem spomínaného organizuje aj zaujímavé worshopy. Momentálne má v pláne venovať sa marketingovým témam. ,,Myslím si, že malým a stredným podnikateľom môžem pomôcť v tejto oblasti,” dodáva.
Digitálne nomádstvo vníma ako životný štýl, ktorý jej umožňuje vďaka technológiám pracovať na diaľku. Je pre ňu spojením slobody, dobrodružstva a kreativity.
Práca priamo z pláže. Realita alebo mylná predstava?
Podľa Silviiných slov, ak totiž vykonávate hlboko-sústredenú prácu, akou je práca s textom, fotkami či videom, nemôžte pracovať na pláži, kde je prirodzený ruch, slnko, piesok či vietor. ,,Najradšej pracujem z coworking space alebo z domu.”
Populárna predstava, ktorá ovládla internet, že digitálni nomádi pracujú len z pláže, je mylná.
Digitálny nomádi sú pánmi svojho času. Sami rozhodujú o tom, ako dlho, a tiež, ako často budú pracovať. Dôležité je rozvrhnúť si plán práce tak, aby bol efektívny.
Ako vyzerá Silviin bežný pracovný deň?
,,Ak som na Bali, a sú v ten deň dobré vlny, idem najskôr surfovať a následne pracujem do večera. Keď cestujem, je to iné. Vtedy si zorganizujem prácu na max. 4 hodiny denne, aby som si stihla pozrieť aj danú destináciu. Ak som v Bratislave, stretávam sa s klientmi osobne.”
Hoci to znie lákavo a na prvý pohľad sa zdá, že tento životný štýl ponúka len výhody, nie je to celkom pravda. Digitálne nomádstvo má aj rôzne úskalia. Jedným z najväčších je pre Silviu to, že žije ďaleko od rodiny.
,,To je pre mňa to najťažšie. A potom je to tzv. pocit/nepocit byť niekde doma, spolužitie v rôznych kultúrach či občasné neproduktívne dni. Ale tie mávam aj na Slovensku, takže by som to nehádzala len na digitálne nomádstvo,” priznáva.
View this post on InstagramA post shared by Silvia Puchovska (@silvia_puchovska) on
Motiváciou pre Silviu v týchto situáciách je v prvom rade to, že pôsobí v oblasti, ktorá ju baví a umožňuje jej riadiť podnikanie z rôznych miest. Môže sa tak venovať tomu čo miluje – cestovaniu a surfovaniu.
Na záver je dôležité povedať, že tento život jednoznačne nie je pre všetkých. Ak by ste sa však rozhodli vydať na cestu freelancera vo svete, nezaobídete sa bez určitých povahových vlastností.
Ako digitálni nomádi musíte mať disciplínu, zmysel pre dobrodružstvo a schopnosť flexibilne sa vynájsť v rôznych zvláštnych situáciách, ktoré sa vo svete stávajú.
TIP redakcie:
Ak uvažujete nad dobrodružným životom digitálneho nomáda alebo dokonca ste sa ním už stali, odporúčame vám prečítať si knižku “SVET JE MOJA KANCELÁRIA”. V knihe nájdete okrem Silviinho inšpiratívneho príbehu a zaujímavých skúseností aj 10 praktických návodov ako začať s digitálnym nomádstvom.
Silvii ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a želáme jej veľa úspechov.