Už dlhšie jej nesedela klíma „business“ atmosféry, „štikanie hodín“ a excelovské tabuľky. Prácu inžinierky zavesila na klinec a rozhodla sa investovať energiu a čas do plnenia svojich snov. Dnes ju živí fotenie a eshop s oblečením, ktoré stíha aj popri materskej „dovolenke“. 

 

Prečo si si vybrala práve fotografovanie? Kedy si s tým začala?

Písal sa rok 2014 a môj manžel, filmár, ma zaviedol do ateliéru jeho známeho fotografa. Cieľ bol urobiť mi pár „naozajstných“ záberov v štúdiu na pamiatku. Pred svetlami som sa však necítila komfortne, a tak som sa chcela po chvíľke vymeniť.

Zo srandy mi dali do ruky foťák so slovami „nájdi ostriaci bod“. Fotky, ktoré som vtedy nafotila na prvýkrát vôbec neboli zlé, ani roztrasené, kompozične všetko sedelo. Po dvoch foteniach som vyhlásila, čo tak vytvoriť si stránku s mojím menom „Photography“!

Monika je proti "pestúnka" trendu. Stíha materskú, štýlový eshop aj fotenie.
Zdroj: Monika Lukacova Photography

Muž mi hneď dal vyrobiť logo, vizitky. Bláznovstvo, lebo som nemala nič za sebou. Odvtedy to vlastne funguje. Učila som sa za pochodu, veľa ma naučil manžel. Chudák, aspoň sa snažil po technickej stránke, ktorú ja neznášam. V tomto duchu je aj moje obľúbené motto:

 

„Opýtajte sa ma čím fotím, a ja odpoviem – očami.“

Fotíš všetko alebo iba vybrané objekty?

Na začiatku som fotila portréty sestry, kamarátok, známych. Po krátkom čase som nafotila editoriál do časopisu (La Femme). Pre mňa to bol skok pracovať s top profesionálmi. Od vizážistky cez modelky až po samotnú produkciu.

Toto ma v tvorbe poznačilo a každý ďalší objekt hoci aj „nemodelky“ sa snažím nafotiť s príbehom, emóciou, ako editoriál v časopise. Myslím, že nie je dôležité, akú situáciu fotím a ako ju vidia ostatní, ale ako ju ako fotograf na fotke vo výsledku precítim.

Nie je pre mňa dôležité, ako ľudia vyzerajú, či o sebe pochybujú. Dôležité je nájsť ich peknú stranu, uhol a dať ich postavu kompozične do dobrej pózy. Na to mám oko.

Monika je proti "pestúnka" trendu. Stíha materskú, štýlový eshop aj fotenie.
Zdroj: Monika Lukacova Photography

Fotenie je časovo náročné, koľko trvá úprava jednej fotky?

Úprava jednej fotky záleží od výsledného efektu, ktorý chcem dosiahnuť. Je to individuálne. Ak upravujem pleť, korigujem farby, prípadne na požiadanie postavu – záleží aké mám „plátno“. V jednoduchej verzii to trvá hodinu.

Ak je už úprava spojená s úpravou prostredia a ide viac-menej o „grafickú“ prácu, tak aj 2 hodiny. Stalo sa mi, že som naozaj problematickú pleť mala vyretušovanú za polhodinu, ale štruktúrovaný stĺp v Budapešti, poznačený od holubov, trvalo vyčistiť dlho.

Monika je proti "pestúnka" trendu. Stíha materskú, štýlový eshop aj fotenie.
Zdroj: Monika Lukacova Photography

Okrem toho, že fotíš, si na materskej spustila koncom roku 2018 eshop so zaujímavým názvom a doménou, mojo.ooo. Ako vznikla takáto myšlienka?

Nápad so založením eshopu Mojo.ooo vznikol postupne. S manželom sme chceli mať nejaký spoločný projekt, na ktorom by sme si „fičali“. Skĺbenie adrenalínu, šťastného pocitu z robenia vecí, ktoré nás bavia, sme pretavili do štýlu v obliekaní, do lifestylovej značky Mojo Good Luck Wear.

 

MOJO v angličtine znamená „A magic charm. Talisman“ niečo ako talizman pre šťastie.

 

Každý má u seba v skrini určite tričko, ktoré nosí do „odpadnutia a rozpadnutia“, jednoducho preto, že sa mu k nemu viažu najlepšie spomienky, či preto, že mu nosí šťastie. Pre nás sú to napríklad spomienky z Bali, pláže, uvoľnenej atmosféry.

Okrem toho, ja rada kreslím, čiže som naše spomienky, záujmy preniesla do niektorých motívov na oblečení Mojo. Mojou tvorbou sú predovšetkým tričká a mikiny s ilustráciami – to bol aj prvotný nápad, mať niečo originálne v pohodlí a kdekoľvek.

Monika je proti "pestúnka" trendu. Stíha materskú, štýlový eshop aj fotenie.
Zdroj: Monika Lukacova Photography

Čo okrem oblečenia nájdeme na mojo.ooo? Aký je najobľúbenejší produkt v eshope?

Môžete napríklad nájsť pleteniny, štrikované veci. Tak si viete vyskladať celkový dovolenkový outfit aj s doplnkami. Momentálne vedú tuniky, cardigany, tielka „surfer“ s našou ilustráciou, mikiny „sci-fi“ edícia a perlové šperky. Takzvaný boho štýl sa naozaj ujal.

Kde fotíte produktové foto, točíte video?

Produktové foto fotíme v ateliéri. Video točíme najradšej v nejakej inej destinácii ako je Slovensko. Nakoľko to nie je typicky letná destinácia. Hľadáme iné kulisy, prípadne pobrežie a popritom spájame príjemné s užitočným.

Poslednú letnú kolekciu sme točili v Slovinsku v Portoroži, Pirane a tiež fotili v Amsterdame. Video reklama s kolekciou tak dýcha úplne inou, dovolenkou atmosférou.

Fotografie na eshop fotíš sama alebo ti niekto pomáha?

V tomto sme zatiaľ sebestační. Ja fotím, manžel filmuje videá, strihá. Ale uvažujem už nad tým, že produktové fotenie prenechám niekomu, kto má na to viac času.

Stíhaš takto pracovať popri dieťati?

Nie :-). Nakoľko deň má iba 24 hodín a ja som zásadne proti „pestúnka“ trendu, naozaj to nie je „o 100 percentom nasadení pre biznis“. Ani by to tak byť nemalo.

Tiež nepovažujem za dôležitejšie premrhať tento čas brutálnym biznis nasadením kvôli záujmom, ktoré môžem robiť celý život. Je to skôr pomalý rozbeh. Ak chcem žiť iný pracovný život po materskej ako pred ňou.

Ako vyzerá tvoj bežný deň, keď pracuješ?

V prípade, že mám fotenie na druhý deň, hneď ako uložím dcérku spať, dám večer nabíjať baterky do foťáku, pripravím si svetlá, doplnky na fotenie, sťahujem si obrázky, inšpirácie v pózach pre klienta v rámci podobných fotení. Samozrejme, dolaďujem babysiting so svokrovcami alebo manželom, ak je doma.

Na ďalší deň, presne v 5:55,  ma zobudí dcérka, pripravujeme spoločne raňajky, v rámci možností ideme na ranné krúžky, potom sa snažím variť, aby o 11.30 mala obed a nakoniec uspávam – po jej zobudení pobalím svoje veci, jej veci a idem ju odviesť a potom sa presúvam na lokáciu.

Monika je proti "pestúnka" trendu. Stíha materskú, štýlový eshop aj fotenie.
Zdroj: Monika Lukacova Photography

Keď dofotíme, zvyčajne v trvaní 4 hodín, balím veci, idem pre dcérku, ďakujem svokrovcom a opäť domáci kolotoč. Pripravovať večeru, kúpať, uspávať. Po uspatí sťahujem fotografie, vyberám finálne, prípadne robím prvé úpravy. Je okolo polnoci a ráno ma čaká budíček 5:55.

Ak v nasledujúci deň nemám fotenie, venujem sa vo chvíľkach spánku dcérky (obedného a večerného spánku) eshopu. Fotím si produkty alebo nahadzujem nové produkty, popisy, dohadujem sa mailom s klientmi o zásielkach, riešim klasické dodávateľsko-odberateľské vzťahy, vystavujem faktúry. Po večeroch zasa retušujem fotky z osobných fotení.

Máš nejaký tip pre pracujúce mamičky na zefektívnenie dňa?

Pre mňa platí, do všetkého treba zapojiť dieťa, tak aby bolo všetko pripravené (napr. obed, upratané, krúžky), kým pôjde spať a naozaj si nechať ten čas spánku dieťaťa len pre seba, pre svoj duševný rozvoj. Ak je teda dcérka hore, od rána niečo spolu robíme.

Ak periem, perie so mnou, ak upratujem, má svoju handričku a pomáha mi. Ak varím, je v hracej veži so svojimi hrncami a varí vedľa mňa. Čiže všetko urobíme spolu a ja mám počas obeda „voľno“. Samozrejme, efektivita sa zvyšuje, ak odovzdám dcérku manželovi alebo starým rodičom.

 

Monike ďakujeme, že si napriek svojmu nabitému programu našla čas a inšpirovala nás všetky, ako si plniť sny aj popri materskej.