Pitný režim nie je len o tom, že vypijeme 8 až 10 pohárov vody denne. Je aj o káve, čaji a alkohole, ktorý si občas doprajeme. Zistili sme, ako piť tieto nápoje a nemať výčitky svedomia.

Čaje

Čaje sa momentálne tešia stúpajúcej obľube aj u mladých generácií. Pitie bylinkových čajov je nestarnúcim hitom v dodržiavaní zásad zdravého životného štýlu. Otázkou je, aké byliny použiť na prípravu čaju a v akom množstve. 

O svoje vedomosti  sa s nami podelila Ivetka Henzelyová, ktorá je autorkou úspešného projektu bylinkovaskola.sk, „bylinkové čaje odporúčam zaradiť do pitného režimu. Môžeme využiť bežné byliny, ktoré sa nachádzajú okolo nás: materinu dúšku, rebríček, medovku, mätu, skorocel, listy maliny, jahody, okvetné lístky ruže a mnohé iné.“

„Ak je problém s obličkami a odporúčajú sa močopudné rastliny, musíme myslieť na to, že vodu z tela budú odvádzať, preto množstvo týchto čajov musí byť vyššie ako pri iných indikáciách, alebo pri bežnom doplňovaní tekutín,“ tvrdí zakladateľka Bylinkovej školy.

Ivetka Henzylyová ďalej vyzdvihuje aj pozitívne účinky bylinkových čajov na náš organizmus, „bylinkové čaje doplnia tekutiny v tele a zároveň prinesú benefity rastlín, z ktorých boli pripravené.“

 

Alkohol

Raz za čas sa vyskytnú situácie, kedy sa nevyhneme ani požitiu alkoholických nápojov.  Najčastejšie sme s ním konfrontovaní na rodinných oslavách, výročiach alebo svadbách. No piť alkohol sa dá aj vo vylepšenej – bio verzii.

Lahodným pôžitkom v oblasti vín je špeciálne vyrábané víno v bio kvalite. Produkciou takýchto vín sa môže pýšiť rodinné vinárstvo zo Slovenska Domin &Kušický. Podľa nich je hlavnou motiváciou produkovania bio vín vysoká nutričná hodnota, čistý a zdravotne nezávadný produkt, nezaťažený chemickými rezíduami.

Pár trikov ako zostať pri ochutnávke vína fit, nám prezradila Diana Kušická, konateľka firmy. „Ako sa správne naladiť na degustáciu? Hlavne sa najedzte! Pripravte si k vínu malé občerstvenie k zahryznutiu v podobe syra, bielej bagety, olivy. Keď víno preložíte vodou, druhý deň vstanete čulí, oddýchnutí s príjemnými spomienkami na večer. 

Diana Kušická varuje pred tienistou stránkou alkoholu, „alkohol dehydratuje organizmus, preto je treba vodu neustále dopĺňať. Pokiaľ si nechcete pokaziť pôžitok z vína, vyberte si kvalitnú čistú vodu, ktorá vám nijako neovplyvňuje chuť vína. Dá sa s ňou pripíjať alebo si s ňou víno riediť, ale ja osobne sa prikláňam k prvej verzii.“

Káva

Téma, o ktorej sa polemizuje najčastejšie. Či je káva vhodná, alebo nie, koľko šálok denne, s mliekom alebo bez. V Powerlogy v tom majú jasno. Sú priekopníkmi pitia kávy s maslom alebo ich vlastným MCT olejom.

„Káva je úžasný a zdravý nápoj, no výrazne záleží na jej kvalite a procese spracovania!  Mnoho káv na trhu nespĺňa kvalitatívne požiadavky, ktoré by dobrá káva mala mať. Preto sme dlhodobým výskumom, vývojom a testovaním vytvorili kávu podľa našich prísnych štandardov kvality,“ opisuje Dušan Plichta, zakladateľ značky Powerlogy.

„Detailne sledujeme celú cestu kávového zrnka od plantáže cez pražiareň až po balenie a distribúciu, čím sa snažíme vytvoriť najlepšiu kávu, akú si v našich končinách môžete kúpiť. Tú našu vyberáme a spracúvame tak, aby ste sa na ňu mohli 100 % spoľahnúť. Nielen v chuti, ale aj vo funkčnosti,“ zaručuje sa za kvalitu svojej kávy Dušan Plichta.

A čo káva s mliekom? Dušan Plichta hovorí, že ak dokážete zohnať „domáce“ alebo čerstvé „bio“ mlieko,  tak by ho v adekvátnom množstve 1-2 mliečnych nápojov pokojne zaradil do zdravej životosprávy.

 

Voda

A nakoniec to najpotrebnejšie. Voda je alfou a omegou pitného režimu. Podľa projektu copijeme.sk  platí, že dospelý človek by mal vypiť cca 20 – 40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti za 24 hod., čo je cca 2 až 3 l tekutín denne.

Potreba tekutín je však veľmi individuálna a je závislá od mnohých vonkajších a vnútorných faktorov, napríklad od telesnej hmotnosti, veku a pohlavia, zloženia a množstva stravy, telesnej aktivity, teploty vzduchu alebo zdravotného stavu.

Okrem množstva je tiež dôležité dbať na to, akú vodu pijeme. Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku uvádza, že k spotrebiteľom sa môžu dostať tri typy vôd:

  1. prírodná minerálna voda,
  2. pramenitá voda,
  3. balená pitná voda.

Tieto kategórie sa okrem iného líšia svojím pôvodom a obsahom minerálnych látok, ktorý by mal byť rozhodujúcim prvkom pri výbere.

Čaj, káva, víno. Pitný režim sa dá dodržiavať aj zdravšie, my sme zistili ako
Zdroj: copijeme.sk

O bio kvalite môžeme hovoriť pri minerálnych alebo pramenitých vodách.  Podľa slov MUDr. Janky Zlešákovej, sa každý zdroj minerálnej vody dlhodobo sleduje (napr. zdroj prírodnej minerálnej vody 3 roky), aby sa potvrdila stabilita jeho osobitého zloženia a aby sa nezmenili jeho výživové vlastnosti.

Iba minerálna voda z takto uznaného zdroja sa môže plniť do spotrebiteľského balenia. Nesmie sa nijakým chemickým spôsobom upravovať a podlieha prísnym normám a kontrole. Tak ako je schválená a naplnená do fliaš z prameňa, musí sa dostať až na naše stoly.

Minerálne vody majú vhodne dopĺňať denný pitný režim v množstve 30 – 50% z celkového denného príjmu vody. Zvyšnú potrebu by mala dopĺňať voda s nižšou mineralizáciou (t. j. do 500 mg/).

Skúškové, zápočty či maturita. Ako ich zvládnuť bez stresu?
Zdroj: pexels.com

Autori z www.copijeme.sk nám priniesli pár tipov, ako na pitie vody z vodovodu:

  • je dobré  nechať vodu z vodovodu pred pitím trochu odstáť – zbavíme sa tak chlóru
  • pokiaľ chceme piť vodu priamo z kohútika, je vhodné nechať ju chvíľu odtiecť a skontrolovať, či púšťame studenú vodu
  • nepiť priamo teplú vodu z vodovodu,  nie je mikrobiologicky stabilná, preto sa neodporúča na priamu konzumáciu, len na použitie ako úžitková voda.

 

Pevne veríme, že sme vás obohatili o poznatky z oblasti dodržiavania správneho pitného režimu. Na záver už len odporúčame, aby ste pri pití vody, čaju, kávy či alkoholu vždy uprednostnili kvalitu a doplnili objem tekutín, ktorý potrebujete. Tak teda na zdravie 🙂 .