Zodpovedne sa pripraviť na pôrod dokáže výrazne ovplyvniť narodenie dieťaťa. Existujú však výborné predpôrodné kurzy, ktoré budúce mamičky obohatia o užitočné rady. O zopár cenných skúseností sa s nami podelila aj organizácia Zdravý pôrod, ktorá takéto kurzy pravidelne organizuje. 

Priviesť na svet dieťa je hotový zázrak. Ako vnímate narodenie dieťaťa Vy?

Narodenie zdravého dieťatka je snom každej mamičky. Tejto radostnej udalosti predchádza tehotenstvo a pôrod, ktoré môžu byť sprevádzané rozličnými komplikáciami, čo zo samotného pôrodu môže urobiť mimoriadne stresujúcu situáciu, až nepríjemný zážitok. Pre rodičov je nesmierne dôležité, poznať a pripraviť sa na jednotlivé situácie, čo v konečnom dôsledku výrazne napomáha zdarnému priebehu gravidity, ako aj pôrodu.

Čo si myslíte o vzdelávaní budúcich mamičiek prostredníctvom internetu? Napríklad sa ženy inšpirujú rôznymi diskusnými fórami a pod. 

V dnešnom „internetovom svete“ existuje množstvo stránok na internete, ktoré ponúkajú odpovede na rôzne otázky ohľadom tehotenstva či pôrodu. Problémom ale ostáva, že laik nevie, ktoré tvrdenia sú správne a ktoré nie. Práve preto sú predpôrodné kurzy skvelou možnosťou, ako sa dozvedieť správne odpovede na rôzne otázky. Ženy, najmä posledný mesiac pred pôrodom, častokrát nevedia, kedy do pôrodnice ísť a kedy nie.

zdroj: unsplash.com

Budúce mamičky môžu mať počas tehotenstva rôzne nepríjemné problémy. Kedy je treba ísť ku doktorovi a kedy je to naopak v poriadku?

Najčastejšie sú mätúce tzv. „falošné“ kontrakcie. Ak sú nepravidelné, rovnakej intenzity nejedná sa o začiatok pôrodu. Naopak pravidelné kontrakcie so zvyšujúcou sa intenzitou sú dôvodom návštevy pôrodnice. Rovnako tak aj odtok plodovej vody a krvácanie. Pôrod je komplikovaný dej a nedá sa u žiadnej ženy vopred odhadnúť ako dopadne. Je potrebné, aby bolo mamičkám vysvetlené, že pôrod nie je niečo, čo možno prísne do detailov naplánovať.

Organizujete kurzy pre budúce mamičky. O aké informácie ich kurz obohatí a v čom pomôže? 

Vždy je potrebné vedieť, že pôrod mimo zdravotníckeho zariadenia je mimoriadne nebezpečný a nie je v žiadnom prípade doporučovaný. Aj keď si človek myslí, že starostlivosť o novorodenca je jednoduchá a banálna, tak samotná realita môže častokrát prekvapiť. Práve predpôrodný kurz môže pripraviť budúcich rodičov aj na tieto situácie. 

Všetky súvislosti spojené s tehotenstvom, pôrodom, dojčením, či starostlivosťou o novorodenca sa dozviete na našom predpôrodnom kurze Zdravý pôrod

Ďakujeme za rozhovor a budúcim mamičkám želáme hlavne veľa síl a dobrej energie!