Joga v živote ženy odhaľuje tajomstvo, ako zostať večne mladá. Zlepšuje totiž nielen náš vzhľad a vitalitu, ale má aj blahodárne účinky na zdravie a myseľ. Katarína Ježovicová, zakladateľka konceptu JOGA ZDRAVO a autorka metódy výučby jogy ZDRAVÝ CHRBÁT – BLOKY® vám v článku prezradí všetko, čo by ste mali o joge vedieť predtým, než sa zapíšete na kurz.

 

Joga je veľmi dávna disciplína, ktorá je založená na komunikácii medzi telom a mysľou.  Pochádza z Indie a ide o ucelený systém fyzického cvičenia, dychových a meditačných techník a takisto postojov k sebe a k okoliu, ktorého cieľom je priniesť rovnováhu, zdravie a pokoj.

Takisto je joga systém, ktorým pracujeme so svojím egom a dokážeme dosiahnuť stav „oslobodenia“ sa od svojich myšlienok, túžob, strachov, atď.,” hovorí Katka, ktorá pôsobila v troch rôznych medzinárodných jogových školách. 

Tie z vás, ktorých joga je súčasťou života, by ste mi isto dali za pravdu, že flexibilita a pevné držanie tela je len jedným zo základných benefitov, ktoré nám toto cvičenie ponúka. „Pôvodne mala joga hlavne duchovný význam– jej cieľom bolo priniesť oslobodenie sa od ega, čiže od túžob, strachov, domnienok a mylných presvedčení.

Dôraz na pohyb priniesli v 80. až 90. rokoch minulého storočia, kedy sa začala joga praktizovať ako systém fyzických pozícií, ktoré nám majú pomôcť prinavrátiť zdravie a vitalitu. Takisto môže pohyb v súlade s dychom na nás pôsobiť ako meditácia.

Dnes je joga spájaná hlavne s konceptom „Mindfulness“. Jednoducho povedané, život v prítomnosti,“ prezrádza Katka.

View this post on Instagram

Všetci to poznáme, blíži sa leto a naša postava stále nie je vhodná na vystavovanie sa v plavkách. ? Práve preto sme si pre Vás prichystali workshop: Formovanie tela a spaľovanie s Power jogou. Power joga predstavuje veľmi účinný koncept aeróbneho cvičenia, vďaka ktorému si dokážeme vytvarovať postavu posilňovaním svalov váhou vlastného tela a znížiť množstvo neestetického podkožného tuku ich efektívnym spaľovaním. ??? Workshopom Vás prevedie naša lektorka Peťa Satinová, ktorá koncept Power jogy obohatila o prvky fitness, ktorému sa roky venuje a dynamická sekvencia hodiny je založená na princípoch moderného a efektívneho tréningu HIIT (high intensive interval training). ? Nezabudnite prísť v jogovom, riadne sa zapotíme a na druhý deň nám cvičenie pripomenie príjemná svalovica. ???? Workshop je vhodný pre začiatočníkov i pokročilých, mužov aj ženy. Kedy: v piatok 17.5. 2019 o 18:00 – 21:00 Cena: 30 EUR Viac info: info@jogazdravo.sk alebo 0948 303 353 Lektorka: Petra Satinová . REZERVUJTE SI SVOJE MIESTO UŽ DNES ??‍♀️. Link nájdete v našom aktuálnom ?BIO…? . #yogateacher #yogalife #yogalove #yogainspiration #yogapractice #yogapose #yogagram #yogalesson #yogahealthy #yogaslovakia #jogaslovensko #joga #yoga #zdravajoga #jogazdravo #jogujeme #jogavmeste #yogapassion #jogabratislava #yogapartners #balance #yogaretreat #jogadovolenka #dovolenkasjogou #yingyang #fitnessmotivation #yogaposes #thassos #jogaprimori

A post shared by Centrum JOGA ZDRAVO (@joga_zdravo) on

“Joga sa v dnešnej dobe používa hlavne na vyvážanie moderného, to je rýchleho a stresujúceho života. Po fyzickej stránke nám pomáha kompenzovať dlhé hodiny za počítačom, málo pohybu a bolesti chrbtice, či iné ťažkosti, ale takisto pomáha odbúravať stres a psychickú záťaž.

Vďaka joge sa tiež môžeme stať viac vedomým, nielen v pohybe na podložke, ale i v živote, spomaliť a viac sa o seba starať, a to má blahodárne účinky na naše zdravie,” pokračuje.

Tip redakcie: Večerná meditácia je akýmsi “rozmaznávaním” pre našu myseľ. Doprajte si pred spaním aspoň 10 minút ticha. Pomôže vám to eliminovať stres nahromadený počas dňa, myseľ sa upokojí a vy môžete pokojne snívať.

Hovorí vám niečo “POZDRAV SLNKU”?

Je to postupnosť 12 pozícií, pričom plynule prechádzate z jednej pozície do druhej. Pozdrav Slnku sa cvičí ráno a predstavuje skvelý spôsob, ako privítať nový deň a naladiť sa pozitívnou energiou.

Možno už poznáte aj niektoré iné známe jogové pozície, akými sú napríklad “Pes” alebo “Kobra”. Ale je tu aj mnoho ďalších! Na tie najzákladnejšie sme sa spýtali odborníčky:

Základných pozícií v joge je niekoľko. Väčšina sa zameriava na uvoľnenie chrbátu a posilnenie stredu tela. Najzákladnejšou pozíciou je Hora (Tadasana), z ktorej vychádza každá ďalšia pozícia. Predklon v stoji (Uttanasana), Polovičný predklon (Ardha Uttanasa), Doska (Kumbhakasana), Chaturanga, Pes tvárou hore (Urdha Mukha Svanasana), Pes tvárou dole (Adho Mukha Svanasana) – tieto pozície sa vyskytnú takmer na každej hodine jogy.“

Jogu sa dá praktizovať aj v pohodlí domova. Dnes už existuje nespočetne veľa materiálov a videí, ktoré predstavujú skvelú cvičebnú pomôcku. Domáce cvičenie však môže spôsobiť príliš rýchlu stratu nadšenia.

Hlavne pre začiatočníkov je vhodné navštíviť kurz, kde spolu s ostatnými máte možnosť nielen zdieľať svoje nadšenie, ale čo je najdôležitejšie – budete cvičiť pod odborným dohľadom.

Joga je vhodná pre každého a v každom veku. Jediné, čo naozaj potrebujete, je odhodlanie a vytrvalosť.

Katka radí: „Ideálne si nájsť centrum, kde sa cítite dobre a ktoré ponúka kvalitné služby, a v ňom hodiny a lektora, ktorý vyhovuje vašim možnostiam a celkovým potrebám. Je určite vhodné, hlavne na začiatku, porozmýšľať aj nad súkromnými hodinami, na ktorých sa vám bude lektor venovať podľa vašich potrieb a budete mať priestor aj na možné otázky.“

View this post on Instagram

?Pondelkový večer patrí našej lektorke Eva Mamrillová a zacvičiť si s ňou môžete každý pondelok o 18.30 Zdravý Chrbát a o 20.00 na Yin Yang Balance joge. ?‍♀️ Včerajšia hodina Zdravého Chrbta bola zameraná na posilnenie stredu a vnútorných línií nôh, rúk a uvoľnenie chrbtice. ?️ Na Yin Yang Balance joge ste venovali pozornosť meridiánu žalúdka a sleziny. Na konci hodiny ste sa špeciálnym cvičením spojili so svojim zdrojom na uzemnenie, keďže slezina a žalúdok sú elementy zeme.☯️ Tešíme sa na vás znova nabudúce! ? #jogazdravo #zdravychrbat #yinyang #yinyoga #joga #asana #yoga #balance #harmony #healthy #body #fit #meditation #asana #slovakia #slovensko #bratislava #slovakgirl #yogalife #yogagirl #namaste like #follow #photography #life #photooftheday

A post shared by Centrum JOGA ZDRAVO (@joga_zdravo) on

Čo všetko potrebujem, ak chcem prísť na hodinu jogy? 

Konkrétne u nás, stačí oblečenie a uterák na jogu. Podložky a všetky pomôcky máme k dispozícii. Uterák na podložku je u nás nutnosť, nakoľko chceme, aby sa u nás ľudia cítili dobre a cvičili na čistých a voňavých podložkách. Ak si ho zabudnú, môžu si ho u nás aj požičať. Samozrejme, ak niekto vyslovene chce cvičiť na svojej vlastnej podložke, môže si ju priniesť.

Joga je krásna v tom, že k nej veľa nepotrebujete.

View this post on Instagram

?? Včera som dostala krásnu otázku “ čo sa stala joga pre Teba” od cudzinca hovoriaceho po slovensky ? myslel, ze po toľkých rokoch praktikovania? …hlboko sa zamýšlam a musím povedať, že okrem toho že mi určila smer životného štýlu v ktorom sa cítim ako Ja ?autenticky a spokojne.. mi dala obrovský rozmer sebarealizácie a naplnenia.. častokrát pracujem s ľudmi ktorí hľadajú svoju podstatu a zmysel života. Chcem len povedať, že je úplne normálne zamyslieť sa nadtým “prečo sme sem prišli a čo je našou úlohou” Avšak za tie roky praxe s ľudmi som si osvojila jeden pohľad na život “nebrať všetko tak vážne” ? všade sa píše o tom ako máme žiť a čo máme robiť aby sme vynikali v spoločnosti a páčili sa iným. Už mám plné zuby sociálnych sieti a všetkých múdrcov ktorí vedia čo nosiť čo je “in” a s kým sa baviť aby ste sa zviditelnili.. je mnoho iných vecí v živote ktoré nás naplnia a možno stoja vedľa nás a my ich nevidíme lebo kukáme do tel ako ja 😉 mám rada sa pozrieť na veci z druhej opačnej strany, častokrát vidím že sa na svoj život pozeráme veľmi prísne a myslíme si, že to z nás urobí rešpektovaných lebo uspejeme..chystám nový projekt o tom čo sme stratili ako ľudia a kam nás to zahnalo ☄️☄️☄️☄️⛑ @joga_zdravo #burnout #managers #ofyourlife #newpower #newyou #takeiteasy #newborn #autumn #sundaymood #yogamakesmehappy

A post shared by KATKA J E Ž O V I C O V Á (@katka_jogazdravo) on

Ako si vybrať najvhodnejšiu jogu pre vás?

Rozhodli ste sa zapísať na kurz, ale neviete, aký druh jogy si vybrať? Cesta “jogínov” sa vyvíja. Ak ste začiatočník, je vhodné, zvoliť niečo jednoduchšie, aby ste sa najskôr naučili správne dýchať a osvojili si základné pozície. Časom si môžete zvoliť napríklad aj power jogu, ktorá vám pomôže schudnúť a vyformovať postavu. Možností je mnoho a dvere sú vám otvorené.

Podľa Katky každý štýl jogy je niečím zaujímavý a prospešný. „Spočiatku môže byť človek zmätený z toľkých názvov a typov hodín jogy. Ideálne, ak si človek nájde čas a prečíta si popisy hodín a štýlov jogy a postupne začne skúšať. Často to nie je ani tak o type jogy, ako o lektorovi alebo samotnom priestore. Na to, aby sme sa na joge cítili dobre, musí do seba zapadnúť mnoho premenných.“

Netreba sa nechať odradiť, ale skúšať, až kým nenájdete pre seba to pravé.

Joga je cesta ako dosiahnúť stav „oslobodenia“ sa od svojich myšlienok, túžob a strachov, hovorí zakladateľka konceptu JOGA ZDRAVO
Zdroj: Archív Katarína Ježovicová

Na záver sme sa spýtali Katky, v čom je koncept „JOGA ZDRAVO“ jedinečný a pre koho sú určené worshopy, ktoré organizuje?

V našom centre dbáme na zdravotný aspekt cvičenia jogy, preto som ako zakladateľka tohto konceptu vyvinula vlastnú metódu Zdravý chrbát – bloky®. Je to ucelená zostava, ktorou si ľudia precvičia všetky svalové partie potrebné na to, aby sa zbavili bolestí chrbátu z dlhých hodín nad počítačom či kompenzovali zaťaženie z iných športov.

Takisto v nej precvičujeme stred tela, ramená a nohy, ktoré k zdravému chrbátu neodmysliteľne patria. Na hodinách jogy používame tiež aromaterapiu – esenciálne oleje, ktoré cvičenie jogy príjemne dopĺňajú a účinky jogy ešte posilňujú. V tíme máme aj maséra a chiropraktika v jednej osobe, takisto laktačnú poradkyňu a dulu pre tehotné ženy, aby sme klientom ponúkli kompletnú starostlivosť.

Každý workshop je venovaný osobitému štýlu jogy, ktorým sa u nás venujú naši lektori. Cieľom workshopu je ísť viac do hĺbky, čo na bežnej hodine, ktorá trvá 75 minút, nie je vždy možné. Ľudia sa tak môžu naučiť nové a prospešné veci, ktoré ďalej môžu aplikovať do svojej praxe a života. Naše workshopy sú určené všetkým, ktorých zaujíma pohyb, meditácia, zdravie a celkovo joga.

 

Katke ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a želáme jej veľa úspechov.