Diagnostikovali vám potravinovú alergiu na bielkovinu kravského mlieka? Výživová poradkyňa Ing. Natália Spišiaková vám poradí, čím nahradíte mlieko a mliečne výrobky. V článku nájdete aj jej skvelé recepty!

Čo sa dozvieš v našom článku: 

Čo znamená alergia na bielkovinu kravského mlieka?
V akých potravinách sa nachádza bielkovina kravského mlieka?
Čím môžeme nahradiť mlieko a mliečne výrobky? 

Natália Spišiaková sa zdravej výžive venuje už od roku 2012, kedy si urobila kurz výživového poradenstva. V tom čase založila blog Zdravie na tanieri, ktorý si hneď získal záujem u čitateľov. Okrem práce na blogu sa venuje aj organizovaniu kurzov školy varenia a workshopov alebo pripravuje zdravé raňajky priamo do firiem. Vytvorila aj zbierku receptov, v ktorej sa nachádzajú recepty na vegánske jedlá, bezlepkové koláče, sladkosti so zvýšeným podielom proteínov a zníženým množstvom cukru. 

Zdroj: Natália Spišiaková

Zistili mi alergiuna bielkovinu kravského mlieka (BKM). Čo to pre mňa znamená? 

Pokiaľ vám bola gastroenterológom, alebo imunológom diagnostikovaná alergia na bielkovinu kravského mlieka znamená to, že sa máte vyhnúť všetkým potravinám, ktoré obsahujú kravské mlieko. Pre novodiagnostikovaného pacienta to môže byť náročné, pretože častokrát sa mliečna zložka nachádza aj v potravinách, v ktorých by ste to nečakali.

Intolerancia BKM znamená, že nám mliečna bielkovina spôsobuje problémy s trávením. Kým sa BKM dostane až do hrubého čreva, môže mechanicky poškodiť tráviaci trakt. Snaha baktérií o strávenie nevítanej bielkoviny produkuje vedľajšie plyny a môže viesť až k hnačkovým stavom, sťaženému dýchaniu, kýchaniu, dokonca aj k silnej menštruácii. Samozrejme, nebezpečné je, že sa narúša rovnováha črevnej mikroflóry, ktorej prostredie má veľký vplyv na celkovú imunitu organizmu.

V akých potravinách sa nachádza BKM okrem mlieka a mliečnych výrobkov?

V prvom rade je potrebné naučiť sa čítať zloženia potravín. Vyhýbať by sme sa mali potravinám, v ktorých popise nájdeme nasledovné zložky: kazeín, srvátka, laktóza, mliečny proteín, mliečna kyselina, mliečna sušina… BKM nájdeme okrem mlieka a mliečnych výrobkov najmä v spracovaných potravinách napr. v margaríne, karamele, čokoláde, pečive, koláčoch, dezertoch, pudingoch, dresingoch, dípoch, omáčkach, v instantnej káve, proteínových doplnkoch, výživy pre športovcov dokonca aj v liekoch.

Čím môžeme nahradiť mlieko a výrobky, v ktorých sa nachádza BKM?

Všade tam, kde by sme pili alebo pridali do jedla kravské mlieko, použijeme kozie alebo ovčie. Tiež výrobky, ako syry a jogurty nájdeme u nás už vo výbornej kvalite aj z kozieho, či ovčieho mlieka. Pozor aj na bryndzu, pokiaľ ste alergický na mliečnu bielkovinu, väčšina dostupnej bryndze je vyrobená z 50% z kravského mlieka. Pokiaľ reagujeme alergicky aj na tieto dva druhy mlieka, teda na kozie a ovčie, musíme sa žiaľ, mliečnej chuti vzdať a naučiť sa používať rastlinné nápoje. V ponuke je ich dostatok, napr. ryžové, sójové, kokosové, ovsené, špaldové, mandľové. Pri čokoláde a iných sladkostiach si musíme odsledovať zloženie, no dnes už je možnosť výberu rôznych vegánskych tyčiniek z vločiek a sušeného ovocia. Tiež pečivo je najvhodnejšie, pokiaľ je pripravené z kvásku.  Obsahuje tak len základ a tým je múka a voda.

Príklad denného menu pri alergii na BKM podľa Natálie Spišiakovej: 

Raňajky: 

  • Kozí jogurt s vločkami, sušeným ovocím, lyžicou medu a orechmi

Desiata: 

  • Porcia ovocia

Obed: 

  • Hustá kelová polievka s mletým mäskom – recept 
  • Quinoa na spôsob rizota s bryndzou – recept

Večera: 

  • Zeleninová omeleta s bylinkami

 

Ďakujeme za rozhovor!