Aj maličké kroky k lepšiemu dokážu ovplyvniť budúcnosť našej planéty. Ukážte preto aj vy, že vám záleží na mieste, kde žijete. Poďte vymeniť tie najbežnejšie veci v domácnosti za ekologické náhrady. 

 

1. Dá sa to aj bez slamky

Plastové slamky patria medzi 10 predmetov, ktoré najviac znečisťujú oceány. Spolu s inými jednorazovými plastmi tvoria až 70% celkového morského odpadu. Je to jeden z najzbytočnejších plastov, ktorý sa denne vyhadzuje na tony.

Vo Veľkej Británii sa ich denne vyhodí až neuveriteľných 500 miliónov. Slamky väčšinou končia v zmiešanom odpade, potom putujú do morí. Morským živočíchom komplikujú život alebo sa stanú príčinou ich smrti. Podľa Greenpeace až 9 z 10 morských vtákov má v žalúdku kusy jednorazových plastov.

Na druhej strane ale svet ukazuje v poslednom roku obrovskú iniciatívu pre zlepšenie.

Dopad nadmerného používania plastov na našu planétu je alarmujúci. Medzi prvými krajinami, ktoré sa rozhodli pre zmenu patrí Veľká Británia. Tá začala postupne sťahovať z obehu všetky jednorazové plastové slamky a nahradzuje ich papierovými.

Príkladom ide aj austrálske mesto Cairns, ktoré začalo obmedzovať predaj plastových slamiek. Podnet dostali len od 10 ročného dievčatka, vďaka ktorému sa spustila populárna kampaň Straw No More.

Slovensko tiež nezaostáva a okrem záväzkov, ktoré nám stanovuje EÚ, sa tiež snažíme žiť ekologickejšie. Už desiatky rôznych reštaurácií a barov na celom Slovensku  je zapojených do kampane #Bezslamky.

V praxi to znamená, že tieto podniky plastové slamky vôbec neponúkajú alebo ich dajú zákazníkom na vypýtanie. TU si pozri aktualizovanú mapu miest, kde sa pije bez slamky.

 

Ak si neviete predstaviť popíjanie obľúbeného nápoja bez slamky, máme pre vás ekologické riešenie. Česká dizajnová značka Yoni vyrába ekologické slamky z českého skla s naozaj krásnym dizajnom.

Z každého balenia, ktoré predajú, venujú 20 českých korún (78 centov) projektu Garbage Clinical Insurance, ktorý ľuďom poskytuje zdravotnú starostlivosť výmenou za zber odpadu.

V slovenskom e-shope ich môžeš kúpiť TU. Možnosťou sú aj kovové, ľahko umývateľné slamky, ktoré kúpiš skoro v každom zerowaste obchode alebo napríklad aj na instagramových profiloch ako Neverwasteshop či Letti.

 

2. Zubné kefky z dreva

Zubná  kefka je jedna z najpoužívanejších vecí v domácnosti, ktorú vymieňame v priemere každé 3 až 4 mesiace. Sú veľmi ťažko recyklovateľné, a preto väčšina z nich skončí na skládkach odpadu v prírode. Existuje však aj oveľa ekologickejšia alternatíva.

Drevená, presnejšie bambusová, zubná kefka je hitom posledných mesiacov. Je 100 percentne rozložiteľná. V internetovom obchode Bambooska vám ju zabalia do recyklovateľného obalu.

Bambooska ponúka aj zaujímavú službu pre zákazníkov – vypálenie mena alebo textu podľa vlastného výberu. Ideálny darček pre vašich kamarátov a blízkych, čo poviete?

Ak túžite  po naozaj dizajnovej bambusovej kefke či inom bambusovom výrobku, určite sa oplatí navštíviť eshop Mobake.

Oceňujeme aj snahu o ekologickejší prístup k planéte populárnej značky Curaprox. Zbiera použité plastové  kefky, z ktorých vyrába koše na triedenie odpadu a tie daruje slovenským školám. Stačí priniesť použitú zubnú kefku akejkoľvek značky do CURAPROX Smile Shopu.

Na svojej webovej stránke uvádzajú že: „kefky sú z plastu, ktorý sa ťažko, ale predsa len dá zrecyklovať. Kým sa nám podarí zmeniť dizajn kefky na čo najekologickejší (viac v projekte CURAPROX Goes Green), chceme, aby naše kefky neskončili na skládke ani v spaľovniach. Naopak, radi by sme ich premenili na niečo zmysluplné.“

 

3. Zbav sa PET  fliaš nadobro

Nerozbitná, ľahučká a najpohodlnejšia alternatíva pre všetkých.  No nie je všetko zlato, čo sa blyští. Okrem toho, že sa PET fľaše v prírode rozkladajú viac ako 500 rokov a proces ich separovania a následného spracovania je veľmi zdĺhavý, nehovoriac o tom, ako škodia životného prostrediu.

Napríklad počas leta slnečné lúče priamo ničia živiny vo vode v PET fľašiach, no takisto samotné fľašky pri dlhodobom používaní alebo striedaní teplôt, vylučujú do vody chemikálie z ktorých vznikli. Viac o nebezpečenstve PET fliaš sa dočítaš TU

 

Prijemné veci majú v ponuke mnoho termofliaš v rôznych farbách. Vychutnajte si tak váš obľúbený čaj alebo kávu v ekologickejšie alternatíve.

Naším tipom je určite aj sklenená fľaša od fľaška-slovensko v rôznych veľkostiach, ktorú si môžete zakúpiť v obaloch podľa vášho vkusu.

Pevne veríme, že aj takouto formou sme vám rozšírili obzory o živote bez plastov. My redakcii hovoríme NIE zbytočnému znečisťovaniu Zeme kvôli ešte zbytočnejším plastom v našich životoch. Pridáš sa ku nám? 🙂 

 

Zdroje:

www.odpady-portal.sk

www.noizz.azet.sk

www.netky.sk

www.curaprox.com

www.yonilife.com

www.flaska-slovensko.sk