Jogurt, šunka, syr, mäso. Len zlomok toho, čo všetko je zabalené do plastových obalov. Vymeň hypermarkety za obchody bez obalu. Pomôžeš prírode aj sebe.

V roku 1950 svet produkoval iba 2 milióny ton plastov ročne. Odvtedy sa ročná produkcia zvýšila takmer 200-násobne a v roku 2015 dosiahla neuveriteľných 381 miliónov ton. V kontexte sa to približne rovná hmotnosti dvoch tretín svetovej populácie. Do roku 2015 sa na svete vyrobilo 7,8 miliárd ton plastu – to je viac ako jedna tona pre každú žijúcu osobu.

Výroba a používanie plastov má katastrofálny dopad na životné prostredie – zanesené oceány, vyhynutie vzácnych druhov zvierat, znečisťovanie ovzdušia, atď. Preto je veľmi dôležité, aby sme v každodennom živote používali čo najmenej plastov.

Napríklad tým, že pôjdeme nakupovať do obchodov, ktoré nebalia potraviny do plastových obalov. Bezobalové obchody fungujú tak, že prídete do predajne s vlastným vrecúškom, nádobou alebo téglikom. Potom si zo sklenených nádob či krabičiek vyberiete toľko gramov alebo mililitrov potraviny, koľko potrebujete. Odvážite, zabalíte, zaplatíte a je to.

Ak neviete, kde ísť nakupovať, pripravili sme pre vás zoznam bezobalových obchodov na Slovensku. Pevne veríme, že sa ďalším rokom o čosi viac rozrastie a zero waste životný štýl sa dostane do väčšieho povedomia verejnosti.

 

 

Top 10 bezobalových obchodov na Slovensku

 

U vážky

Predajňu U vážky otvorili traja priatelia s dlhoročnými skúsenosťami v obchode. „Samotná myšlienka sa rodila v našich hlavách už dlhšie,“ tvrdia zakladatelia, ktorí začali na projekte intenzívne pracovať už v druhej polovici  minulého roka. „Pre nás to nie je bezobalová predajňa, ale miesto, ktoré bude inšpirovať ľudí žiť zodpovednejšie a zdravšie,“ prezradili pre Ženuškáreň. Na záver nám vysvetlili, že názov U vážky predstavuje transformáciu, transformáciu každého z nás.

 

U dobrožrúta 

Dada a Matúš Zvalovci takisto otvorili zero waste predajňu na Slovensku. Takmer už tri roky môžu zákazníci navštevovať tento ekologický obchodík, ktorý disponuje aj remeselnou bezlepkovou pekárňou. „Pekáreň funguje už od roku 2016, kde sme aj začali so zero waste konceptom,“ vysvetľujú Dada s Matúšom. A čo by odporučili zákazníkovi, ktorý by navštívil po prvý raz ich obchod? „Určite ako prvé vlastnú plátennú tašku.“

Bezobalovo 

Bezobalovo založila Andrea, mladá baba s niekoľkoročnými skúsenosťami v oblasti zdravej výživy a ekologického životného štýlu spolu so svojim mužom. O svojej predajne tvrdí, že je „výnimočná najmä spôsobom nakupovania, a tým je samoobsluha. Predajňa je vybavená gravitačnými násypníkmi a dózami, z ktorých si zákazníci sami odoberú toľko, koľko práve potrebujú.“

A to nie je všetko. Zákazníci si môžu zomlieť zrno na múku alebo si vyrobiť vlastné ovsené vločky z orechov a semien. „O chvíľu tu bude dostupný aj lis na výrobu oleja za studena,“ prezrádza Andrea. Spomínané služby sú v Bezobalovo bezplatné. Zero waste začiatočníkovi odporúčaju zaobstarať si nielen plátennú tašku na nákup, ale aj plátenné vrecká na zeleninu, ovocie alebo orechy.

Na kôpke

Alexandra Varšová založila obchod v júni minulého roka. Na kôpke ponúka predaj potravín na váhu. Ak však nemáte žiaden vlastný obal, dózu či sklenenú nádobu v kabelke, Alexandra vás zachráni, „v prípade, že zákazník príde bez vlastného obalu, predávame tovar do papierových vreciek.“ Alex ďalej tvrdí, že bezobalovosť nespočíva len v tom, minimalizovať plasty, ale snažiť sa čerpať z lokálnych zdrojov.
V tomto ekologickom obchodíku nakúpite aj veľa potravín, ktoré boli vyrobené či vypestované na Slovensku. Alexandra sa tiež prikláňa k myšlienke, že ak chceme žiť ekologickejšie, mali by sme si zaobstarať vlastné vrecká na nákup a nosiť ich vždy pri sebe. Taktiež tvrdí, že si aj veľa produktov vieme vyrobiť z pohodlia domova, „napríklad chemické čistiace produkty vieme nahradiť octom, sódou bikarbónou či kyselinou listovou.“ 
Zistili sme pre vás, ktoré sú TOP bez obalové obchody na Slovensku

Do špajze 

Obchodík vznikol koncom júna 2018. Založili ho manželia, ktorí sa zaujímajú o to, ako žiť na našej planéte zdravšie a lepšie. Bezobalový obchod sa snažia prispôsobiť potrebám zákazníkov, preto sa vždy pýtajú na ich názory a postrehy. Čo by teda odporučili nováčikovi z oblasti ekologického nakupovania? „Určite lufu, ktorá vie nahradiť špongiu v kuchyni. Šampúch a mydlo, ktoré zasa viete používať namiesto sprchového gélu a šampónu. No a ušité vrecko, do ktorého si viete kupovať sypané potraviny.“ 

Neobaluy

Obchod založil mladý pár Michal a Saška. Neobaluy sa odlišuje od ostatných predajní tým, že tu majú zvlášť vyhradenú miestnosť na drogériu a potraviny. „Ľudia u nás nájdu všetky potrebné čistiace a pracie prostriedky do domácnosti a taktiež 100% BIO kozmetiku,“ tvrdí Saška. Cely sortiment nájdete aj na ich webovej stránke www.neobaluy.com.  V obchode sa nachádza aj krásny detský kútik.

Pre ľudí, ktorí ešte len začínajú alebo chcú nakupovať bez obalov odporúčajú, aby sa najprv prišli do takého obchodu vo svojom okolí pozrieť. „Stále platí lepšie raz vidieť ako trikrát počuť. Bude si vedieť sám urobiť predstavu ako to v takom obchode vyzerá a hlavne ako to funguje. Vďaka tomu sa bude vedieť na nákupy pripraviť. Zistí, že to nie je nič náročné, práve naopak, je to oveľa zaujímavejšie a zábavnejšie ako nakupovanie v bežnom obchode.“ 

Zistili sme pre vás, ktoré sú TOP bez obalové obchody na Slovensku

Eko komôrka  

Eko komôrku otvorila Simona Kozáková spolu so svojim manželom v novembri 2018. Tvrdí, že zero waste predajne sú výnimočné najmä tým, že zmeniť svet snahou okolo seba. A pevne verí, že takýchto predajní bude čoraz viac a viac. Na prvý nákup odporúča vziať so sebou plátennú tašku alebo sieťovku. Nemali by chýbať ani vrecká na ovocie a zeleninu. Simonka má pre vás ešte jeden tip, „mojou najnovšou vychytávkou je tuhý šampón. Ako mnohí som sa trocha obávala ako bude fungovať, ale je to super, určite vyskúšajte!“

 

ŠPAJZKA

ŠPAJZKA zo Senca je otvorená len niečo vyše pol roka. „Je medzi podobnými obchodíkmi ešte len také batoľa, no zaujme na prvý pohľad a ihneď si vás získa,“ tvrdí s úsmevom majiteľ predajne.  Tento bezobalový obchodík patrí pod e-shop SUŠENÉ.sk a vychádza z toho ako vyzerajú špajze u nás doma – drevené regály a veľa dózičiek so „špajzoidným“ sortimentom. Nájdete tam sypané koreniny, sušenú zeleninu a ovocie (najmä tie bez konzervantov), strukoviny, cestoviny, ryžu, múky, sirupy a džemy, ale aj sypané kávy a čaje, cukre a soli, bylinky, huby aj chilli. Obchodík priam hýri všakovakými farbami.

Zákazníci dali ŠPAJZKE prívlastok „zážitkový obchod“, pretože takmer všetko čo v ŠPAJZKE nájdu, môžu aj ochutnať. „Nič neskrývame za krásne farebné obaly – naopak, snažíme sa zákazníkov učiť, že tie krásne a drahé obaly vlastne ani nepotrebujú“ tvrdí majiteľ, ktorý vo svojom obchodíku ponúka viac ako 300 druhov vážených produktov. „U nás v ŠPAJZKE často vzniká láska na prvú chuť a my sme radi, že pri tom zážitku môžeme byť. No najlepšie na tom je, že sme spolu s našimi zákazníkmi užitočným pramienkom rieky, ktorá za pár desaťročí môže očistiť našu krásnu planétu. A to je to dôležité,“ s nadšením prezradil pre Ženuškáreň.

 

BEZOBALiS 

BEZOBALiS otvoril dvere zákazníkom 28. apríla 2018. Za projektom stojí snúbenecký pár Martina a Martin, ktorí sa v zápale pre túto myšlienku presťahovali z Bratislavy do Trenčína. Ekologická predajňa sa pre nich stala doslova ich prvým spoločným dieťaťom. Šťastný pár tvrdí, že „to nie je iba miesto, kde sa dá nakúpiť bez obalov. Je to zároveň miesto, kde sa uskutočňujú zaujímavé podujatia.“

Ako by znela ich rada pre začínajúcich zero waste kupujúcich? „Fajn je, keď sa človek pokúsi zistiť, pri čom produkuje najviac odpadu a zároveň, ktorá z týchto vecí nevyžaduje nejaké extra úsilie na to, aby ju napravil. Potom docieli to, že s vynaložením minima energie dosiahne veľký efekt, a to je najmotivujúcejší faktor. Potom je to už iba o tom sa neustále zlepšovať a latku posúvať vyššie.“ Za také základné vybavenie sa však dá podľa nich považovať vlastná taška na nákup či plátenné vrecko nahrádzajúce igelitové vrecko, pitie vody z vodovodu a nosenie si vlastnej fľaše.

Obchodík bezobalu 

Obchodík otvorili Petr a Zuzana Burýškovci v septembri 2018. Obchodík bezobalu odzrkadľuje nás a naše hodnoty a skúsenosti, ktoré sa doňho premietli, a tým je jedinečný. Nekladieme dôraz na pozlátko, ale sústredíme sa na obsah. Konkrétne to znamená, že sa snažíme ísť k podstate veci, vyvarovať sa povrchnosti, komunikovať “bez obalu”, na nič sa nehrať, používať marketing bez manipulácie a zachovať si i v podnikaní slušnosť a čestnosť.“

Všetkým ľuďom, ktorí sa snažia žiť ekologickejšie, odporúčajú prečítať knihu Domácnosť bez odpadu od Bei Johnson. „Pomôže nováčikovi zorientovať sa v tom, čo všetko môžeme v našom každodennom živote spraviť pre zníženie tvorby odpadu.“ 

Kde ešte nájdeš bezobalové obchody?

 

Banská Bystrica: Nebalene

Dubnica nad Váhom:  Živana obchod

Košice: Košická špajza

Nitra: Bez obalu NitraBabičkina záhrada

Piešťany: Onako potraviny inak

Žilina: Do vrecúška (čoskoro) 

 

 

Ak chceš žiť na tomto svete zdravšie a ekologickejšie, neváhaj sa podeliť o nadobudnuté informácie medzi kamarátmi na sociálnych sieťach.

 

Zdroj: ourworldindata.org / Hannah Richie, Max Roser