Slovensko čoraz viac dáva priestor pre začínajúcich dizajnérov, ktorí môžu ukázať svoje zručnosti a realizovať svoje sny. Jednou z nich je aj nadaná dizajnérka Beta Furtkevič. 

 

Beta Furtkevič momentálne študuje na vysokej škole v Zlíne, odbor dizajn obuvi. Popri štúdiu si plní svoje sny a naplno sa realizuje. Ako každý dizajnér sa snaží svojím výtvorom vdýchnuť niečo charakteristické a zanechať na nich vlastný rukopis. Hoci je jej kariéra ešte len na začiatku, už stihla zahviezdiť. So spolužiačkou Monikou Řihovou vytvorili topánky z recyklovaných plastov, ktoré prerazili na Pražskom Fashion Weeku. 

 

Bolo odmalička tvojim snom stať sa módnou dizajnérkou ? 

To určite nie. Mojim snom bolo stať sa umelcom. Ako malá som sa rada pretŕčala pred zrkadlom a hrala sa na speváčku. Chvalabohu som pochopila, že to nie je správna cesta pre mňa. K móde som mala vždy blízko.

 

Mladá dizajnérka Beta Furtkevič: “V teniskách vidím obrovský potenciál”
Zdroj: Instagram @betafurtkevic

Čo je pre teba najväčšia inšpirácia a odkiaľ čerpáš nápady ?

Inšpiráciu čerpám od ľudí, ktorých stretávam a taktiež z miest, v ktorých sa pohybujem. Som veľmi spontánny typ. Keď som niekde pridlho, rýchlo vypadnem na pár dní do iných miest a čerpám inšpiráciu zo zážitkov. Často ma dokáže inšpirovať iba materiál. Ak ma osloví, v tom momente dostanem víziu, čo by som mohla nové vytvoriť. No a určite aj z Instagramu.

 

Mladá dizajnérka Beta Furtkevič: “V teniskách vidím obrovský potenciál”
Zdroj: Instagram @betafurtkevic

Keby si mala niekedy možnosť spolupracovať so známym svetovým návrhárom, kto by to bol ?

Zo svetových návrhárov milujem tvorbu Virgila Abloha alebo Herona Prestona. Ale ak by som mohla spolupracovať s hocikým, tak by to bolo asi Studio Hagel, ktoré dekoonštruje a pretvára tenisky do úplne iných rozmerov. Ďalej Creepyyeha, ktorá vytvára nadčasové odevy z popruhov. Tie potom doplňuje o rôzne ďalšie kovové komponenty.

 

Z čoho vznikol nápad, že začneš navrhovať tenisky?

Kvôli teniskám som sa vlastne tak trochu chcela dostať do Zlína. Nechcela som študovať nič príliš komerčné a bežné. V teniskách vidím obrovský potenciál. Ja sama som už veľmi dlho ich obrovský milovník, aj keď teraz obľubujem aj iné druhy obuvi.

 

Mladá dizajnérka Beta Furtkevič: “V teniskách vidím obrovský potenciál”
Zdroj: Instagram @betafurtkevic

 

Tenisky, ktoré si vytvorila sú z recyklovaných plastov, čo ta k tomu viedlo ?

Školský projekt o udržateľnosti. S mojou spolužiačkou Mončou sme sa spojili a rozhodli sa tému o udržateľnosti poňať týmto smerom. Nápad sme dostali hneď potom, ako som pravidelne vyberala svoje obľúbené kontajnery z obuvníckych firiem a vždy odtiaľ odniesla plno užitočných vecí, ktoré len tak bežne nekúpiš. Tak sme sa rozhodli , že z toho poskladáme tenisky a bola to šialene náročná jazda.

 

 

Chcem zlepšovať svoju zručnosť v obuvníckom remesle.

 

Tvoje tenisky sme mali možnosť vidieť na Pražskom Fashion Weeku. Bola to pre teba prvá takáto veľká skúsenosť? Čo to v tebe zanechalo?

Našu kolekciu s Monikou Říhovou sme predtým prezentovali na Zlínskom EXI(S)T18 v najnovšej kolekcii AiM od Michaely Hríňovej. Pre mňa bola prezentácia na Pražskom Fashion Weeku prvou skúsenosťou. Samozrejme som veľmi nadšená a pyšná, že sme to s Mončou všetko zvládli.

 

Mladá dizajnérka Beta Furtkevič: “V teniskách vidím obrovský potenciál”
Zdroj: Instagram @betafurtkevic

Nakoniec by sme sa ťa chceli spýtať, aké sú tvoje vízie do budúcna?

Mám širokú škálu zameraní, ktoré ma bavia, Chcela by som sa toho ešte veľa naučiť aj v iných remeslách a odboroch, V blízkej budúcnosti chcem zlepšovať svoju zručnosť v obuvníckom remesle. Najnovšie som sa začala učiť vyrábať šperky. Nechcem sa zatiaľ obmedzovať nejakou konkrétnou odpoveďou, pretože nerada veci dopredu plánujem . Budem sa určite naďalej venovať kreatívnym činnostiam a dúfam, že teda aj topánkam.

 

Hoci je Beta Furtkevič len začiatočníčka, sme presvedčené, že jej tvorba prerazí aj v zahraničí. Páči sa nám, že si dá záležať na kvalite, nebojí sa experimentovať a zapája fantáziu. Budeme jej držať palce!