Ušetríte peniaze, neničíte životné prostredie a ešte k tomu budete skvele vyzerať. Reč je o prenájme oblečenia, projekte, ktorý vytvorili dve mladé a šikovné dievčatá. Dominika a Evka nám poskytli rozhovor, v ktorom sa dozvieš všetko o oblečení na prenájom.
Dominika momentálne pracuje ako tímlíderka v neziskovej organizácii, kde sa venuje programom, ako sú chudoba a inklúzia ľudí so sociálnym a zdravotným znevýhodnením. Keďže je presvedčená, že bez zdravej planéty ochudobnieme a budeme znevýhodnení všetci, v súkromí sa venuje cirkulárnej ekonomike. Je veľká minimalistka a pokúša sa o bezodpadový spôsob života. Popritom v nej rýchlo vzplanula vášeň pre slow fashion. A z tejto vášne vzišiel projekt Šumné.Keď má chvíľku čas, zbožňuje čítať biografie historických osobností, neodolá joge či protestu za práva žien, menšín či za iné slušné veci.
Evka sa k slow fashion dostala postupne, počas svojho cestovania, kedy v priebehu 8 rokov žila v 4 rôznych krajinách. Sťahovala sa kvôli škole a práci takmer každý rok. Ako sama hovorí: “Keď človek veľa cestuje, je nútený si naozaj často triediť šatník. Nakoniec mu zostanú len kúsky, ktoré nosí skutočne rád.” Evka si uvedomovala, že nadbytok jej šatstva, o ktorý nemali záujem už ani vlastné sestry, je záťaž a kupovať stále nové oblečenie pre ňu stratilo jednoducho zmysel.
View this post on InstagramA post shared by Šumné (@sumne.kniznicaoblecenia) on
Ako ste si našli cestu k slow fashion? Kedy sa vaše cesty stretli a začali ste spolupracovať?
Dominika: Ja som prešla postupným prerodom od dievčaťa, ktoré považovalo 5 eurové tričká za “základné ľudské právo”(smiech). Potom som sa dostala ku 2 knižkám – Kúzelné upratovanie a Domácnosť bez odpadu, ktoré mi zmenili život a postupne sa stala zo mňa minimalistka a pokúšam sa žiť bez odpadu. Odtiaľ to bol len krok ku slow fashion.
Evka: O udržateľnú módu sa zaujímam už od svojho štúdia v Škandinávii, kde som si vyskúšala minimalizmus, SWAP-y, aj možnosť prenájmu oblečenia, čo ma tiež inšpirovalo k napísaniu diplomovej práce na tému zdieľanej ekonomiky. Keďže mám tri sestry, požičiavanie oblečenia je pre mňa samozrejmosťou.
Dominika a Evka: Spoznali sme sa práve vďaka Šumné a jemu ďakujeme za výnimočné priateľstvo. Keď sa Šumné v máji tohto roka ešte len rodilo, Dominika zverejnila tento nápad medzi svojimi priateľmi na facebooku a zázrakom sa táto informácia dostala k Evke, hoci sme sa dovtedy vôbec nepoznali. Stretli sme sa a zistili, že máme takmer totožnú víziu a predstavu o projekte. A nielen to. Od prvej chvíle sme si mimoriadne ľudsky sadli a odvtedy sme začali na Šumné robiť spolu a projekt sa dal do pohybu.
Prenájom oblečenia nie je na Slovensku zaužívaný. No opak sa stal pravdou. S akými pocitmi ste otvárali Šumné? Bola tam aj malá pochybnosť o tom, že tento biznis nepôjde tak, ako ste si možno na začiatku predstavovali?
Dominika: Samozrejme! Brali sme to na začiatku ako experiment, ktorému sme však veľmi verili a veríme. Po zverejnení nápadu nás pozitívne reakcie okolia veľmi potešili a povzbudili. Tiež sme si na začiatku urobili prieskum, v rámci ktorého sme oslovili viac ako 800 respondentov. Z prieskumu vzišlo, že až 56 % ľudí by si oblečenie prenajímalo – požičiavalo a viac ako 30 % by túto možnosť minimálne zvážilo. Keďže Šumné je vo fáze pilotu, je pred nami ešte dlhá cesta dosiahnuť ciele, ktoré sme si stanovili. A na tú cestu sa veru veľmi tešíme :-).
View this post on InstagramA post shared by Šumné (@sumne.kniznicaoblecenia) on
V čom vás najviac prekvapilo správanie vašich zákazníkov?
Evka: Zatiaľ sú naše zákazníčky ukážkové a oblečenie sa nám vracia v top stave. Najčastejšie si oblečenie požičiavajú budúce mamičky, ale veľmi obľúbené je aj oblečenie na rôzne spoločenské udalosti: od konferencií, svadieb až po rodinné oslavy, ale zákazníčky nepohrdli ani sezónnymi kabátmi. Ak sa aj kúsok poškodí, zisťujeme, či sa nedá opraviť alebo upraviť na iný kúsok (upcyklovať) a vrátiť späť do obehu. Máme napríklad v ponuke krásne biele košele. Ľudia sa nás pýtajú, či sa nebojíme, že sa nenávratne zašpinia. A nie, nebojíme :-). Sú akoby plátno, ktoré len čaká, kedy ho niekto pomaľuje a môže z týchto košieľ vzniknúť ešte výnimočnejší kus, ktorý nebude mať nikto iný na svete. Ak už model nebude vhodný na požičanie ani po opravení či upcyklovaní, poputuje na charitu alebo na recykláciu. Z textilného odpadu sa dajú vyrábať skvelé izolácie na budovy, výplne do gaučov a podobne.
Šumné je otvorené už dlhšiu dobu, zmenili ste niečo na procese prenájmu oblečenia? Podstúpili ste nejaké zmeny a vylepšenia prenájmu oblečenia?
Evka: Takmer každý mesiac pridávame jedného až dvoch dizajnérov a portfólio oblečenia postupne rozširujeme aj o doplnky a kabelky. Šumné ponúka prenájom kvalitných výrobkov od lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie v duchu slow fashion. Keďže fungujeme online, sme dostupní pre ľudí z celého Slovenska. Stačí vojsť na našu webstránku www.sumne.sk, zaregistrovať sa a potom si už len vybrať módny kúsok podľa chuti a na dobu, ktorá vám vyhovuje – 8, 14 dní alebo 1 mesiac. Oblečenie po nosení nemusíte prať, o profesionálne čistenie sa postaráme my. Keď doba prenájmu vyprší, jednoducho ho vrátite a môžete si vybrať iný kúsok. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi.
Aké benefity ponúkate svojimi zákazníkom? V čom je požičiavanie oblečenia lepšie ako nakupovanie?
Dominika: Najväčším benefitom je dobrý pocit – zákazníčky nám samy hovoria, že konečne pochopili, čo je mať na sebe veci ušité kvalitne a z kvalitných materiálov a zároveň pocit, že svojím rozhodnutím šetria planétu.
View this post on InstagramA post shared by Šumné (@sumne.kniznicaoblecenia) on
Prenájom oblečenia v sebe skrýva viaceré výhody: ekonomické, ekologické i praktické:
- Prenájom je lacnejší, ako si oblečenie kupovať. Aj tým, že množstvo vecí, ktoré si kúpime, reálne nenosíme.
- Prenájom oblečenia sprístupňuje nosenie kvalitnejšieho (často aj ekologickejšieho) oblečenia bez toho, aby priveľmi trpela naša peňaženka.
- Vďaka prenájmu si môžeme obmieňať a obnovovať náš šatník bez toho, aby sme podporovali prílišnú spotrebu, zvyšovali náš dopad na životné prostredie a míňali veľa peňazí.
- Prenájom šetrí miesto v našom šatníku. To, čo už nenosíme, jednoducho vrátime. Už žiadne preplnené skrine a s tým spojený bezradný pocit: „Nemám si čo obliecť!“ 🙂
V novembri otvárate Knižnicu oblečenia. Prezraďte nám o tomto projekte viac.
Evka: Knižnicu oblečenia ešte neotvárame, ale spustili sme zbierku oblečenia, ktorá nám pomôže založiť 1. Knižnicu oblečenia na Slovensku. Okolie sa nás totiž často pýta, či by nám do Šumné mohli venovať svoje oblečenie. Bolo im ho ľúto vyhodiť, či len tak niekomu darovať, u koho môže zase skončiť nenosené v skrini. Rozhodli sme sa vyhovieť a založiť takúto Knižnicu oblečenia na Slovensku. Aby sme sa uistili, že Knižnica oblečenia bude plná kúskov, ktoré budeme vedieť ďalej požičiavať a naplno využiť, zbierame oblečenie na základe niekoľkých pravidiel:
- čisté a nepoškodené oblečenie, ktoré by ste neváhali požičať svojej priateľke či kamarátovi,
- zbierame šaty, blúzky, košele, obleky, saká, kardigány, kabáty, tehotenské oblečenie či spoločenské šaty,
- zbierame oblečenie pre dámy, ale aj pánov,
- max. 10 ks/osoba (v prípade väčšieho množstva sa s nami, prosím, dohodnite vopred).
Čo nebudeme vedieť využiť je spodné prádlo, ponožky, topánky, džínsy, oblečenie na domáce nosenie a pyžamá (na darovanie týchto kúskov odporúčame využiť lokálne charitatívne zbierky či zber odevov pre ľudí v núdzi). Zberné miesta nájdete v Bratislave, v Trnave, v Trenčíne, v Nitre a v Banskej Bystrici, Viac info nájdete na našom webe sumne.sk.