Mirka Mahima Bartošová je certifikovaná lektorka hormonálnej jogovej terapie pre ženy, mužov a diabetikov. V rozhovore nám vysvetlila, čo je príčinou mnohých ženských problémov, ale aj to, ako je prepojená joga s našimi hormónmi. 

Čo vlastne znamená hormonálna nerovnováha? Ako sa odráža na našom tele? 

Hormonálna rovnováha je veľmi delikátna záležitosť. V našom tele neustále prebiehajú rôzne procesy a zmeny. Naše telo sa neustále snaží o rovnováhu a reaguje na naše potreby. V každom momente potrebujeme úplne iný kokteil hormónov. Každá žena vníma neustále zmeny počas svojho cyklu. Poznáte to. Raz ste usmiate plné energie, život vás baví a potom príde fáza, kedy by ste najradšej ani z domu nevyšli. Môžu za to hormóny. Avšak naše telo reaguje okrem menštruačného cyklu aj na denné situácie, ktoré prežívame a snaží sa vytvoriť ten správny mix hormónov, aby sme tieto situácie zvládli.

Aké sú najčastejšie prejavy hormonálnej nerovnováhy u žien? 

Najčastejšie sú to problémy s menštruáciou. Nepravidelná alebo bolestivá menštruácia, silné krvácanie alebo premenštruačný syndróm. Aj mladé zdravé ženy majú dnes problém otehotnieť a veľakrát musia podstúpiť umelé oplodnenie, čo nezaručuje pozitívny výsledok. Stále častejšie sa vyskytujú, nazvime ich „novodobé diagnózy“ ako polycystické vaječníky, endometrióza, znížená funkcia štítnej žľazy alebo rôzne autoimunitné ochorenia. Ženy v strednom veku trpia symptómami menopauzy oveľa častejšie, ako kedykoľvek predtým. A to už ani nehovorím o našej psychickej pohode. 

Ako súvisí joga s našimi hormónmi? Dá sa vďaka nej nájsť rovnováha? 

Kedy ste sa cítili naozaj vyrovnané, spokojné, radostné a šťastné? Možno ste už aj zabudli, aký je to pocit, mať dostatok energie na denné činnosti, cítiť sa dobre a vychutnávať si život plnými dúškami. Za všetko môže STRES! Hormonálna joga vám môže pomôcť vrátiť stratenú rovnováhu, uľaviť od stresu, ale hlavne zbaviť sa alebo zmierniť nepríjemné symptómy spomínané vyššie. Účinky sú vynikajúce. Môžete ich pocítiť hneď po kurze. Hormonálna joga je prírodná holistická metóda – zostava špecifických cvičení na aktiváciu žliaz. Polhodinka denne a už po pár dňoch sa môžete tešiť z pozitívnych zmien. 

Ako dlho sa už venujete hormonálnej joge? Ako pomohla vašim klientom? 

Zostavu hormonálnej jogy učím ženy už niekoľko rokov a výsledky sú priam zázračné. Nie je nič lepšie a krajšie, ako spokojná vyžiarená žena, ktorá sa teší zo seba a žije svoj život naplno. 

Mirke Mahime Bartošovej ďakujeme za rozhovor. Viac informácií o hormonálnej joge, jej účinkoch, či referencie od žien nájdeš aj v jej knihe Hormonálna joga alebo na www.hormonyoga.sk