Rozprávať sa s Dianou Fabiánovou bol hotový balzam na dušu. Jej názory na randenie, vzťahy aj rozchody otvoria oči každej žene, ktorá prežíva s partnerom (ale aj bez neho) krušné obdobie. Dočítate sa aj to, prečo je super, prihlásiť sa na osobnú zoznamku alebo ísť randiť len tak “z tréningu”. 

Ako vnímate súčasné nadvädzovanie vzťahov medzi mužom a ženou?

Myslím, že v dnešnej dobe je najväčším problémom to, že staré pravidlá randenia nefungujú, lebo ich nahradili tie nové. Lenže spoločnosť sa s nimi ešte dostatočne nestotožnila. Ľudia v tom majú chaos. Napríklad žena aj napriek svojej emancipácii stále čaká na to, že sa jej muž ozve po rande prvý. Muž si zas myslí, že sme si rovnoprávni, tak prečo by sa nemala ozvať prvá ona? Častokrát nám veľký strach z odmietnutia bráni sa vôbec s niekým zoznámiť.

Používanie mobilných aplikácií nám tomu randeniu tiež celkom nepomáha. Ľudia veľa esemeskujú, volajú, dokonca si posielajú nahé fotky ešte pred tým, než sa prvýkrát stretnú. Preskakujú fázy, ktoré sa majú stať naživo. Pomaly sa vytráca ten klasický model, kedy sme museli nabrať odvahu a vyjsť s kožou na trh, osloviť, ohúriť, kurizovať, flirtovať. Strácame zručnosť v randení. Ľudia nevedia teraz randiť lebo randenie netrénujú. 

Nemáte pocit, že dnešné vzťahy zlyhávajú kvôli nášmu egu? 

Sme dosť narcistická kultúra. Záleží nám na tom, ako vyzeráme navonok. Nechceme byť slabosi, a tak sa snažíme k veciam stavať povrchnejšie. Myslím si, že by veľmi pomohlo, keby sme začali byť k sebe úprimnejší a už prestali hrať hry. Do pretvárok sa dá totiž veľmi rýchlo zamotať. Samozrejme, nie je dobré byť ani veľmi nátlakový, toto nemá nikto rád. Základ je byť empatický. Myslím si, že by sme mali čo najskôr prejsť z prvého zoznámenia do offline sveta a hlavne nepreskakujme všetky tie krásne fázy randenia. Nedovoľme, aby nás ovládlo kúzlo Tindra, Facebooku a iných “fast-love” zoznamiek. Treba si to všetko odžiť, človek si bude potom vzťah oveľa viac vážiť, pridá mu to na jeho hodnote. 

Zdroj: laskatu

Pristavme sa na chvíľu pri pojme fast-love. Viete nám to bližšie vysvetliť? 

Jav, kedy ľudia plynule prechádzajú z jedného vzťahu do druhého hneď, ako sa objavia komplikácie, sa nazýva tekutá láska. Psychológovia však upozorňujú aj na to, že takíto ľudia o záchranu vzťahu nebojujú, predstavuje to pre nich príliš veľa komplikácií a príliš veľa času. Radšej plynule pretečú do iného vzťahu. Stačí  esemeska a majú vzťah ukončený. Potom idú na online zoznamku, ktorá im ponúka na výber z množstva záujemcov. No kvantita nezodpovedá kvalite. Len málo z nich hľadá trvalý vzťah, skôr ľudia berú tieto zoznamky povrchne, ako vážne. 

Nemáte pocit, že sa dnes láska stavia na druhé miesto, že už nie je taká dôležitá ako kedysi? 

Žijeme v dobe, kedy väčšina z nás chce mať kariéru, chce niečo znamenať. Stúpajú nároky na seba, na prácu aj na partnera. Ja to vnímam tak, že čím máme viac rokov, tým je ťažšie nájsť si takého partnera, aby nám zapadol do našej dokonalej mozaiky.

Nie je potom honba za dokonalosťou aj jednou z príčin rozchodu? 

Podľa mňa častokrát prestávame byť sebakritickí. Vnímame sa inak, ako nás vníma okolie. Myslíme si, že vždy môžeme mať niečo ešte lepšie. Je to odvodené od toho, že veríme fiktívnej realite, ktorú nám ponúkajú sociálne siete typu Instagram. Tam nejde o skutočnú realitu, ale o ilúziu dokonalosti. Často počujem od mužov, že chcú mladú partnerku, lebo si ju môžu dovoliť. Potom ženy v ich veku ostávajú na ocot. Ony nepotrebujú muža, ktorí si ich môže dovoliť, lebo sú samy natoľko sčítané a múdre, že to proste nepotrebujú. S takýmto prístupom sa len zriedka stretnú pohlavia s rovnakým vekom. Čo je veľká škoda.

Zdroj: laskatu

Preto ste sa rozhodli založiť osobnú zoznamku Laskatu? 

Laskatu je internetová sieť  no i offline priestor, kde sa stretávajú nezadaní ľudia zo Slovenska  i okolitých krajín, ktorí majú podobné alebo rovnaké záľuby. Organizujeme rôzne spoločenské podujatia (napríklad otužovanie), na ktoré sa môžu prihlásiť všetci “singles” s rovnakými hobby. Každý mesiac robíme aj speed-dating, čiže rýchle 4-minútové rande, na ktorom si môžete trénovať komunikáciu s opačným pohlavím. Pravidelne pripravujeme aj tématické párty. Myslíme si, že toto všetko má zmysel. Nechceme totiž, aby ľudia zanevreli na randenie. Treba vyjsť z komfortnej zóny, skúšať randiť a chytiť v tom určitý “grif”. Dávame ľuďom priestor nájsť si svoju spriaznenú dušu prirodzenou cestou len za pomoci našej asistencie. 

Diane Fabiánovej veľmi pekne ďakujeme za inšpiratívny rozhovor. Pokiaľ máš chuť začať trénovať randenie, alebo sa chceš stretnúť so svojim (možno) vyvoleným, neváhaj a prihlás sa na osobnú zoznamku. Láska predsa číha na každom rohu 🙂 .