Po tomto rozhovore si uvedomíte, že poznanie svojho cyklu dokáže vo vašom živote ovplyvniť veľmi veľa vecí. Viete sa zbaviť bolesti či kŕčov, počať dieťa alebo prežiť viac orgazmov. O cyklickom time managemente® nám porozprávala Dana-Sofie Šlancarová, zakladateľka Cyklická žena®.
Mnohé ženy vnímajú menštruáciu len ako cyklus s prestávkou na krvácanie a s PMS syndrómom, to nie je ale celkom správny postoj, však?
Áno, veľa žien i mužov vníma z celého menštruačného cyklu len tú protivnú fázu, kedy žena menštruuje, a tú ešte protivnejšiu, kedy má PMS. Pravda je však úplne inde. Totiž v ženskom tele sa menia hormóny každý deň počas mesiaca. Cyklus je tu preto s nami každý deň, nielen pri menštruácii alebo pred ňou. Ďalšie dve fázy cyklu bývajú vnímané ako pohodové, pretože ich nie je treba nejako riešiť alebo sa s nimi trápiť.
Učím ženy (i mužov), že všetky štyri fázy cyklu dokážu byť úžasné a pohodové. Osobne mám najradšej práve predmenštruačnú fázu, pretože som v nej najtvorivejšia a menštruačnú, pretože vtedy oddychujem a som „nad vecou“.
Ako by sme teda mali vnímať menštruačný cyklus?
Za prvé, vôbec s ním nemusíme prežívať patálie. Za druhé, mali by sme si uvedomiť, že existujú nie dve, ale štyri fázy. Za tretie, v každej fázy sa v žene zosilňujú iné schopnosti. A v neposlednom rade poznanie cyklu a vašej premenlivosti vám dokáže priniesť veľkú úľavu, dodať viac síl a pohody, zvýšiť kreativitu a produktivitu a priniesť aj viac sebalásky a sebaistoty.
Cyklus má rôzne fázy, počas ktorých sme viac alebo menej produktívne. Viete nám tieto fázy špecifikovať a pomôcť tak zistiť, kedy sme v ktorej fázy?
Po mojich dlhodobých skúsenostiach so skúmaním ženskej cykličnosti by som to formulovala skôr tak, že my sme produktívne vo všetkých štyroch fázach, len vždy trochu inak.
- Dynamická fáza = doba po menštruácii = jar
Vyznačuje sa prísunom energie, otvárame sa ľuďom a svetu, sústredíme sa na prácu, na výkon. Baví nás začínať veci, jazdiť rýchlo, sme netrpezlivé, sebavedomé a psychicky v pohode. Produktivita narastá na maximum. Všetko sa nám darí, práca „odsejpá“.
- Ovulačná fáza = leto
Hovorím jej doba sexu a varenia lekvárov. Našimi silnými stránkami sú – chuť na sex, starostlivosť o seba aj o druhých, záujem o rodinu a komunikáciu s ľuďmi. Sme empatické, v pohode a vyrovnané. Práca ustupuje do úzadia, na prvom mieste sú ľudia a kontakt s nimi.
- Predmenštruačná (kreatívna) fáza = jeseň
Ubúda nám energia a my sa sťahujeme do seba. V tejto fázy sme až geniálne tvorivé, máme skvelé nápady a hlavne nás baví veci dokončovať. PMS prichádza vtedy, keď v menštruačnej fázy neodpočívame alebo keď nerešpektujeme svoje potreby (fyzické i psychické).
- Menštruačná fáza = zima
V tejto fázy by mali ženy dobiť svoje baterky na ďalší mesiac, inak sa skôr alebo neskôr dostaví PMS a bolestivá menštruácia. Ja osobne v tomto období rada riešim veci, pretože som nad vecou, stručná a efektívna – a často u toho ležím v posteli, keď je to možné: hovorím tomu „bed office“ 🙂 .
Pre ženy, ktoré nemajú menštruáciu napríklad v dôsledku tehotenstva alebo im chýbajú vaječníky či sú po menopauze, môže byť náročné zistiť, kedy majú akú fázu. Viac informácií sa dočítate v tomto článku.
Niektoré ženy majú veľmi krátky cyklus, iné menštruáciu nie a nie dostať. Nechce nám tým nepravidelný cyklus niečo naznačiť?
Áno. Za nepravidelným cyklom je vždy nejaký psychický problém, niečo nespracované, niečo, čo si žiada pozornosť alebo čo by žena mala vo svojom živote zmeniť.
Veľmi krátku menštruáciu mávajú ženy, ktoré sú zaneprázdnené, aktívne a akčné. Ich telo častejšie potrebuje „menštruačnú odpočinkovú fázu“.
Dlhý cyklus zasa môže (aj nemusí) súvisieť s nespokojnosťou s partnerom, s neochotou otehotnieť (i podvedomou) alebo s podvedomou potrebou potlačiť svoje ženstvo a jeho prejavy.
U každej ženy je to individuálne. S mojimi klientkami to viac preberáme pri osobných alebo aj skypových rozhovoroch.
Ako vieme prirodzene utlmiť bolestivú a silnú menštruáciu?
Bolestivá menštruácia súvisí s tým, že vydávame viac energie, než koľko jej prijímame. Postihuje väčšinou ženy, ktoré sa starajú o všetkých navôkol s výnimkou seba. Telo na to potom odpovedá takýmto spôsobom. Tento vzorec správania preberáme od svojich mám a babičiek. Treba si však uvedomiť, že tieto modely správania nie sú správne.
Mali by sme začať stavať hranice, naučiť sa povedať nie a najmä sa o seba starať. Pochopiteľne aj viac odpočívať. Takto je možné vyriešiť skutočnú príčinu bolestivej menštruácie, nie iba jej symptómy.
Prečo sa nám počas cyklu menia chute? Napríklad pár dní pred menštruáciou vieme zjesť celú tabličku čokolády. Naopak, iné dni ju nemôžeme ani vidieť. Máme si to vôbec vyčítať, že toľko zjeme alebo je zvýšený príjem jedla a sladkostí v poriadku?
Zmena chuti súvisí so zmenou hormónov. V dynamickej fázy často ani jesť nepotrebujeme, ale v predmenštruačnej fázy prichádza veľmi často chuť na sladké. Ja odporúčam si vychutnávať maškrty v pokoji. Samozrejme, že v rozumnej miere.
V tomto období sme veľmi stiahnuté do seba a potrebujeme sa uvoľniť. Pomáha to kŕčom pred menštruáciou alebo po nej. Avšak dávajte si veľký pozor, nadmerná konzumácia cukru, mliečnych výrobkov alebo soli behom celého cyklu môže taktiež spôsobovať menštruačné bolesti.
Často sa ženám stáva, že sa im počas cyklu mení chuť na sex. Niekedy si veľmi vyžadujú partnerovu pozornosť a inokedy ho „nemôžu ani cítiť“. Takisto sa nám mení aj štýl sexu. Raz sa chceme maznať a raz zasa vyskúšať niečo iné. Čím je to zapríčinené?
Opäť premenami našich hormónov. V dynamickej fázy sme tak trochu ako muži, zaujíma nás rýchly a možno aj trošku povrchný sex.
V ovulačnej fázy túžime založiť rodinu, takže chceme sex dlhý a romantický. To súvisí aj s tým, že mávame rýchlejší orgazmus. Dokonca ich môžeme mať aj viac – príroda chce, aby sme totiž počali.
V predmenštruačnej fázy buď chlapa nemôžeme ani cítiť, alebo naopak máme chuť experimentovať.
Nakoniec sex v menštruačnej fázy môže byť taktiež veľmi krásny, pretože je žena ponorená do seba a hlbín svojho bytia, a keď tam dokáže stiahnuť aj partnera, tak si to užijú nevídaným spôsobom. Viac o tom píšeme v knihe Návod na ženy.
Ako vplýva užívanie antikoncepcie na cyklus ženy? Je vôbec vhodné, aby brala žena hormonálnu antikoncepciu, neškodí to telu a neovplyvňuje to negatívne náš prirodzený cyklus?
Podľa môjho názoru vo väčšine prípadov HA žene škodí, a to ako aj po stránke zdravotnej, tak aj psychickej či vzťahovej. Na jednej strane ženy začnú užívať HA v dôsledku ochrany pred neplánovaným tehotenstvom, no na strane druhej sa im znižuje záujem a chuť na sex.
Najhoršia je antikoncepcia u dospievajúcich dievčat. V dospelosti im totiž môže rozhodiť prirodzený cyklus, čo sa môže stať aj jednou z príčin neplodnosti. Veľa žien, ktoré berú antikoncepciu tvrdia, že sa u nich objavili depresie a v neposlednom rade, že pribrali niekedy až desiatky kilogramov.
Treba si uvedomiť, že náš hormonálny systém je naozaj systém, tzn. že ak niečo niekam dodáme, logicky tým ovplyvníme i jeho ďalšie časti. Pri dlhodobom užívaní antikoncepcie má preto mnoho žien problémy so štítnou žľazou. K tejto téme odporúčam knihu Život bez hormonálnej antikoncepcie.
A naopak, ak chceme s partnerom dieťa, kedy je počas cyklu najlepšia fáza na počatie?
Ovulačná fáza, samozrejme 🙂 . Upozornila by som ešte na jednu vec – žena môže mať počas jedného mesiaca aj dve ovulácie. Tá druhá je kratšia a súvisí s jej dátumom narodenia. To sú potom tie deti, ktoré sa počali počas menštruácie. Ak by mali čitateľky záujem dozvedieť sa o tejto téme viac, odporúčam si naštudovať Jonášovu metódu počatia. Môže pomôcť aj tým, ktorí sa o dieťa pokúšajú, no nedarí sa im.
Ako vieme vďaka cyklu v zamestnaní alebo v škole prosperovať? Dá sa to naplánovať?
Áno, dá sa to. Nemusí to byť úplne jednoduché vo všetkých mesiacoch, vo všetkých fázach a vo všetkých povolaniach, ale ja pevne verím, že sa cyklický time management®postupne stane v spoločnosti akousi uznávanou normou.
Môj tip na záver:
Keď začnem menštruovať, napíšem si do kalendára poznámku DEŇ 1. Zároveň si tam poznačím aj o týždeň neskôr DEŇ 8, potom DEŇ 15, DEŇ 22 a DEŇ 29. Vďaka tomu presne viem, kde sa budem v nasledujúcom mesiaci nachádzať a v akej budem fázy.
Okolo ôsmeho dňa budem dynamická a môžem plánovať všetky väčšie akcie. V priebehu pätnásteho dňa budem v ovulačnej fázy a vtedy sa mi rozhodne nechce sedieť u počítača. Okolo dvadsiateho druhé dňa bude ideálny čas na kreatívnu tvorbu. Nakoniec v dvadsiaty deviaty deň nemá cenu si nič plánovať. Vtedy chcem byť sama doma, v teple a v pohodlí.
Uverejnil používateľ Dana-Sofie Šlancarová Piatok 21. decembra 2018
Dane-Sofii ďakujeme za rozhovor a želáme jej veľa úspechov v pracovnom živote i v súkromí.