Pavlínka stojí za projektom Cestujeme po svojom a spolu s priateľom navštevujú krásne miesta. K ich výbave patrí aj netradičná technika, pomocou ktorej vedia nazrieť na svet z inej perspektívy ako bežní ľudia. O svoje skúsenosti sa s nami Pavlínka podelila v článku, kde nájdete aj ich profesionálne fotografie.
V tomto rozhovore sa dozvieš:
Prečo je cestovanie na vlastnú päsť výhodnejšie ako cez cestovku?
Na čo si dať pozor, ak na dovolenke fotíš pomocou dronu?
Aké dovolenkové destinácie odporúča travel blogerka Pavlínka?
Pavlína Liščáková už odmalička milovala prírodu a rada v nej trávila čas. Vždy sa tešila, keď s rodičmi pôjdu na výlet za hranice a budú objavovať nové prostredie. Neskôr vyskúšala aj all inclusive dovolenky, no ako sama tvrdí, to ju veľmi neohúrilo: „Masovky na plážach, kde bola hlava na hlave, to nie je moja šálka kávy.“ Keď vyštudovala enviromentalistiku na UK v Bratislave, jej láska k cestovaniu ešte viac rozkvitla. Cestovala na vlastnú päsť, len s batôžkom na pleciach. Po čase začala svoje zážitky zachytávať aj na drone. Za ten čas načerpala veľa užitočných skúseností, o ktorých pravidelne píše na svojom blogu Cestujeme po svojom.
Pavlínka, vieme o Tebe, že rada cestuješ. V čom sa tvoje cestovanie líši od ostatných?
Povedala by som, že tým, že všade chodíme na vlastnú päsť. V dnešnom svete majú ľudia stále viac možností ako a kam cestovať. Aj napriek tomu dosť často využívajú cestovky, s ktorými zaplatia niekoľkonásobne viac ako keby išli bez nej. V rámci môjho projektu Cestujeme po svojom sa snažím ľuďom ukázať, že zorganizovať si výlet nie je vôbec ťažké. A hlavne, že to nie je ani také nákladné, a to platí aj o exotických destináciách.
Všimla som si, že okrem krásnych fotiek dokumentuješ okolie aj pomocou videí, dokonca zachytených dronom. Na Slovensku je to stále pomerne vzácne. Ako si sa k tomu dostala?
Vďačím za to môjmu priateľovi Markovi, ktorý si asi pred dvoma rokmi kúpil svoj prvý dron. Pôvodne to mala byť len zábavka na lietanie s možnosťou si niečo natočiť, dokonca som tým ani sprvu nebola vôbec uchvátená. Ako sme však menili modely za lepšie, výkonnejšie a veľkostne menšie, naskytla sa možnosť zobrať dron aj na naše cestovateľské výlety a to bol pre mňa zlomový bod. Až na krásnom Korfu dal Marko do ruky ovládač a ja som mohla z výšky sledovať a zaznamenať takú krásu. Vtedy som si dronovanie zamilovala.
View this post on InstagramA post shared by Pajka travel (@cestujeme_po_svojom) on
Okrem vybavenia potrebuješ na používanie drona nejaké špeciálne zručnosti?
Pokiaľ máš dron len na točenie alebo zábavu povedala by som, že ti stačí byť opatrný, pozorný a vedieť si sledovať viac vecí naraz. Ak však chceš s dronom aj zarábať, treba si naňho spraviť skúšky a vybaviť licenciu.
A ako berú drony v zahraničí? Stretli ste sa aj s nejakými zlými ohlasmi?
Každá krajina má svoj vlastný zákon o používaní dronov. Niekde sú pravidlá prísnejšie, inde zas voľnejšie. Väčšinou ide o limity ako je vzdialenosť od letiska, maximálne výšky a samozrejme lietanie v blízkosti ľudí. Všeobecne platí, že v mestách resp. sídlach sa dronovať nesmie, iba ak s povolením. My sme sa našťastie zatiaľ stretli len so zvedavými tvárami ľudí, ktorý nás sledovali – to je niečo s čím treba vždy rátať.
View this post on InstagramA post shared by Pajka travel (@cestujeme_po_svojom) on
Má Cestujeme po svojom nejaké veselé príhody z cestovania? Alebo naopak, nepríjemnosti, ktoré bolo potrebné vyriešiť?
Zväčša u nás platí, že to čo máme teraz ako vtipnú príhodu nám najprv vtipné nepripadalo. Tak sme to mali napríklad s jedným ubytovaním. Na fotkách vyzeralo normálne, ale keď sme prišli, pani nás zaviedla do pivnice, kde boli kovové postele, aké vídavať v hororoch. Steny boli pokryté plesňou, koberec pozliepaný z rôznych kusov, kde tu dokonca chýbal a vzduchom sa niesol stuchnutý puch. Keďže sme boli dosť unavení, nechcelo sa mi to už riešiť a hľadať niečo iné. Pravdou však je, že v tú noc som ani oka nezažmúrila, ako som sa bála, že sa všetky moje hrôzostrašné predstavy prebrané z hororových filmov stanú skutočnosťou.
Za nepríjemnú skúsenosť považujem nedávnu situáciu spôsobenú ošiaľom z korona vírusu, kvôli ktorej nám zrušili letenky na Filipíny. Stálo ma to kopu nervov, viac ako tri hodiny na telefóne s leteckými spoločnosťami a ubytovaním a v neposlednom rade dosť peňazí, ktoré mi, bohužiaľ, už nikto nepreplatí. Aj napriek tomu si však myslím, že ma to len posilnilo, a že vďaka tejto skúsenosti budem vedieť do budúcna lepšie riešiť podobné situácie.
View this post on InstagramA post shared by Pajka travel (@cestujeme_po_svojom) on
Akú smelú radu by si dala našim čitateľkám, ktoré rozmýšľajú nad cestovaním na vlastnú päsť?
Najdôležitejšia rada, akú môžem dať je, aby každý, kto chce cestovať a vidieť svet, o tom len nerozprával, ale niečo preto urobil. Je veľmi veľa ľudí, ktorý hovoria ako niekam chcú ísť tam a tam, vidieť to a to, ale keď príde na lámanie chleba, nájdu si 100 výhovoriek, prečo teraz nie. Vždy bude niečo, čo môže stáť v ceste, ale keď niečo chcem, urobím pre to všetko.
Nebojte sa kúpiť vysnívané letenky a vyraziť do sveta. Pokojne aj hneď zajtra!
A nakoniec, ktorá destinácia zanechala v Tvojom srdci najväčšiu stopu?
Jednoznačne Madeira. Je to nádherný ostrov, ktorý ponúka nespočetné množstvo rôznych ekosystémov. Každá jedna časť Madeiry je akoby ste boli v úplne inom svete. Ja som bola samozrejme unesená zo všetkých miest, ktoré sme na Madeire navštívili, ale to, čo ostane v mojom srdci navždy, je určite výhľad z najvyššieho vrchu Madeiry Pico Ruivo.
Pavlínke ďakujeme za rozhovor a veríme, že Cestujeme_po_svojom sa stane pre vás inšpiráciou.
Bavia ťa články o cestovaní? Odporúčame ti prečítať aj tento od našej redaktorky Milky:
Z cestovateľského denníka redaktorky: „Azorské ostrovy sú zabudnutý raj na zemi“