Starať by sme sa mali nielen o seba, ale aj o miesto, kde žijeme. Preto ti prinášame krátky, no za to efektívny návod na to, ako žiť ekologicky. Poďme spraviť tento svet miestom, kde sa nám bude žiť oveľa lepšie, čo povieš? 🙂 .

Varenie

V domácnosti často zostane po varení kadejaký odpad. Najlepšie je, ak vieme nákupy naplánovať tak, aby sme obmedzili prebytky. Pri samotnom varení je zase dôležité biologický odpad úplne obmedziť a využiť všetko, čo sa dá.

Napríklad zeleninu na vývar nečistite škrabkou, ale ju len drôtenkou alebo kefkou poriadne umyte a takto pridajte do hrnca. Ak vám však aj tak čosi zostane, zvyšok skompostujte. Niektoré odrezky však môžete zasadiť a vypestovať si z nich ďalšie rastlinky. Vyskúšajte to s ananásom či avokádovou kôstkou.

Škrupinky z vajíčok sa dajú rovnako využiť. Po pečení tak okrem voňavého koláča pribudne v kuchyni aj čistiaci prostriedok. Stačí ich pomlieť alebo podrviť a zmiešať s mydlovou vodou. Skvele vyčistia hrnce aj panvice.

Upratovanie

Mnoho pomocníkov na čistenie domácnosti si dokážeme vyrobiť doma. Ja sa snažím používať čo najmenej agresívne čistiace prostriedky. Volím tie na prírodnej báze bez chémie. Osvedčila sa mi zmes octu a vody pre čistenie nerezových povrchov.

Na pranie používam čapovanú aviváž. Z mojej skúsenosti je jej vôňa intenzívnejšia a stačí použiť menšie množstvo. Upchatý odtok zase vyčistí prípravok zo sódy bikarbóny, prášku do pečiva v pomere 1:1. Stačí nasypať do odtoku, zaliať teplým octom a následne vriacou vodou.

Na leštenie skla zase zmiešajte 1 ČL kukuričného škrobu, 2 poháre teplej vody a ½ pohára octu a ½  pohára liehu. Zmes vlejte do nádoby s rozprašovačom a je to.

Nakupovanie

Vyberám si sezónne potraviny, ktoré nemusia precestovať tisíce kilometrov, aby sa dostali do mojej kuchyne. Snažím sa nakupovať lokálne, a to na trhoviskách a v bezobalových obchodoch s potravinami a čapovanou drogériou.

Ak vo svojom okolí nemáte ani jedno, dá sa udržateľne a bez odpadu nakupovať aj v bežných supermarketoch. Stačí sa vyzbrojiť proti igelitu, a to plátennými taškami, vreckami na ovocie a zeleninu či pečivo.

Používam vrecká z bavlny na pečivo a záclonkové vrecká na ovocie a zeleninu. Odporúčam si priniesť vlastné nádoby aj na syry, salámu či šunku. Ja sa snažím vyhýbať baleným a kupujem radšej čerstvé na váhu.

Život

Snažím sa tvoriť menej odpadu aj pri každodenných rituáloch. Milujem kávu a najradšej si ju vychutnám do porcelánovej šálky. Niekedy však nie je času nazvyš, tak si berieme kávu so sebou. No vždy do môjho farebného znovupoužiteľného pohárika. Je odolný, výborne tesní a voňavé espresso mi doň ochotne spravia kdekoľvek.

Rovnako je to pri miešaných nápojoch. Pri objednávke obsluhu požiadam, aby mi naservírovali nápoj bez plastovej slamky. Je totiž rovnako chutný aj bez nej. Ak si svoj nápoj bez slamky neviete predstaviť, skúste bambusové, kovové alebo papierové.

Na výlety či dlhšiu cestu si vždy pribalím vlastnú fľašu. Dopĺňam tak tekutiny pravidelne a bez zbytočného plastového odpadu. Rovnako je to s občerstvením. Pre doplnenie energie počas dňa si vždy nabalím vlastné nádoby naplnené orieškami, ovocím a zeleninou či obloženými chlebíkmi.

 

Na tému „Ako žiť ekologicky“ nám odpovedala majiteľka firmy Vreckonoš. Ďakujeme za jej čas a pevne veríme, že sme ťa článkom inšpirovali.