Ako skĺbiť prácu, deti a cvičenie? Čo tak vyskúšať strollering, ktorý zahŕňa všetko v jednom. Mamička zoberie kočík, dieťa a ide sa cvičiť von do prírody. Na Slovensku sa stala táto forma skupinového cvičenia pre mamičky celkom populárna. My sme vyspovedali certifikovanú trénerku strolleringu Stanku, ktorá pôsobí v Trnave.
Veľa mamičiek sa vyhovára, že nemôže cvičiť. Ty máš svoju prácu, k tomu ešte vedieš tréningy strolleringu, ako to stíhaš?
Celkom jednoducho. Ráno zoberiem deti do škôlky, idem do práce a potom idú so mnou cvičiť. Dcérku, ktorá má tri roky, naložím do kočíka, aby sa mne ľahšie cvičilo a nemusela som ju naháňať a jej to aj vyhovuje. Starší šesťročný syn cvičí s nami, ráta nám alebo dokonca občas aj precvičuje.
S maminkami sa stretávame na rôznych miestach v Trnave, väčšinou tam, kde to mne v tom aktuálnom dni najlepšie vyhovuje. Časom sa už dohodneme, kde je pre všetkých najlepšie miesto aj čas. Hodinku si tam pocvičíme, podebatíme a potom ideme domov.
Jednoducho si musím zariadiť svoj čas tak, ako to potrebujem ja. To je výhoda toho, že som lektorkou ja 🙂 .
Ako ste sa dozvedeli o strolleringu?
O STROLLERING®u som sa dozvedela ešte v roku 2013, keď mal syn približne rok. S príchodom ďalšieho dieťaťa som už nevydržala a rozhodla sa hýbať. Lenže chodiť na skupinové cvičenia popri materskej je dosť komplikované. Z tohto dôvodu som išla práve na školenie cvičenia s kočíkom do Prahy, aby som sa mohla nielen hýbať, ale aj byť s deťmi. Dcérka mala vtedy sedem mesiacov a syn tri a pol roka.
Dneska takto super.
Uverejnil používateľ Strollering Trnava – Cvičenie s kočíkom Štvrtok 11. októbra 2018
Bolo to náročné absolvovať takýto kurz?
Ani nie, ale keď človek sedem mesiacov veľmi aktívne necvičí a potom sa rozhodne absolvovať školenie, a dva dni cvičí nonstop, tak má teda poriadnu svalovicu. Rýchlo-chôdza spojená s posilňovaním nie je taká ľahká ako to vyzerá.
Celý program STROLLERING® je v podstate založený na rýchlo-chôdzi, nesmie sa utekať, treba veľmi rýchlo kráčať. Mimochodom, tak sa aj najlepšie chudne, čo je po pôrode veľmi často potrebné.
Nakoľko priviesť bábätko na svet je veľmi náročné a ochabnú žene takmer všetky svaly, tak tento spôsob pohybu spojený s posilňovaním s vlastnou hmotnosťou je najlepším riešením pre takmer každú maminku.
Keď si sa preháňala s kočíkom po promenáde precvičujúc strollering, nestretla si sa náhodou aj s nejakými prekvapenými pohľadmi od okolia?
Keď som začínala s cvičením, tak kamarátky, ktorým som rozprávala, že čo chystám, tak tie na mňa pozerali všelijako. Potom sme začali aj reálne cvičiť. Najprv na nás ľudia pozerali, že čo to tie mamičky robia? Ale vždy sa to spájalo len s pozitívnymi reakciami.
V jednej časti Trnavy máme už aj takú našu fanúšičku – „babku sledovateľku“, ktorá nás vyhliada z okna a vždy keď ide okolo nás tak nás len chváli. Stále nás podporuje, vždy po nás pozerá. Čudne sa na nás pozerali akurát, keď vonku chumelilo, bolo 15 cm snehu a my sme s mamičkami poctivo tlačili kočík a skákali po schodoch.
Deti sa vtedy hrali s formičkami do piesku, ktoré naplno využili aj v snehu. Nevadí nám teda ani sneh, ani jemný vetrík, ani slniečko. Vždy nájdeme správne miesto na cvičenie. Stačí chcieť. A okolie si na nás už za ten čas asi aj zvyklo.
Uverejnil používateľ Strollering Trnava – Cvičenie s kočíkom Streda 20. júna 2018
A aká bola reakcia na to, že ideš cvičiť strollering od tvojho muža? Mužom sa asi páči predstava, že mama s deťmi nachvíľku „vypadne“ von z domu? Podporujú strollering?
Áno, muži nás podporujú. Dokonca v Česku je aj jeden tréner STROLLERING®u! To by sa mi aj tu na Slovensku páčilo. Aspoň by sa mali ženy na čo pozerať 🙂 . Naši muži s tým nemajú problém, práve naopak. Zabijú sa dve muchy jednou ranou. Žena strávi „povinnú“ vychádzku s dieťatkom vonku a popritom si aj zacvičí a večer jej zostane viac času na manžela, keďže už večer nejde cvičiť.
Navyše je to aj efektívne využitie času aj pre mamičku. Miesto bezduchej prechádzky s dieťaťom v kočíku si radšej môže poriadne užiť hodinu cvičenia s ostatnými mamičkami a ešte aj vymeniť nejaké rady do života.
Ako u teba prebieha tréning?
Väčšinou sa snažím dopredu zistiť kto príde cvičiť, aby som vedela ako asi bude tréning vyzerať, ale veľa krát sa to zmení z minúty na minútu. Hodina začína tak, že sa stretneme sa určitom mieste, na ktorom v daný deň a hodinu cvičíme, zistím si, aký máme stav mamičiek a ako staré máme deti.
Náš tréning začíname rýchlou chôdzou. Trošku sa zahrejeme a dáme si jemné kardio, potom posilňujeme. Podľa počasia a toho, ako staré máme deti, prispôsobujem aj intenzitu tréningu alebo priestor.
Keď máme malinké nechodiace bábätka, ktoré potrebujú spinkať a voziť sa, tak volím prevažne cvičenia v pohybe. Ak máme deti na odrážadlách alebo také, čo vyliezajú z kočíka a treba ich naháňať, tak vtedy volím na začiatok rýchlo chôdzu a kardio a potom sa zdržujeme vo vyhradenom priestore, kde vieme že nám deti niekam nezmiznú a môžeme si pokojne posilňovať.
Na konci sa uvoľníme a vystrečujeme, sem tam si dáme aj nejakú bláznivú pesničku a tanček na rozveselenie. Občas po tréningu zájdeme aj na kávičku alebo sa ešte chvíľu zdržíme na ihrisku, kým sa deti vyšantia.
Uverejnil používateľ Strollering Trnava – Cvičenie s kočíkom Pondelok 21. mája 2018
Ako vnímajú cvičenie deti?
Hlavne pre tie deti, ktoré nikdy nikde nevydržia obsedieť, je to príjemná zmena. Okolo nich je zrazu kopec podnetov, ktoré upútajú ich pozornosť. Všetko sledujú a vnímajú. Keď treba, tak im pustím hudbu, ktorá ich trošku zabaví. Takisto medzi deťmi najmä tými väčšími vznikajú aj krásne priateľstvá. Nosia si odrážadlá, lopty, autíčka a hrajú sa dokým my cvičíme.
Strollering môžu cvičiť všetky maminy, alebo sú tam aj nejaké obmedzenia?
Tréningy sú vhodné pre všetky maminy po šestonedelí. Tie, čo sú po cisárskom reze by mali cvičiť až po šiestich mesiacoch. Avšak, je to individuálne. Ja sa vždy dotyčnej spýtam, ako sa cíti a zároveň jej vysvetlím, čo všetko cvičenie obsahuje. Potom sa rozhodne, či to chce skúsiť, alebo nie.
Každá nová maminka má na začiatku jednu ukážkovú hodinu, aby mohla zhodnotiť či sa jej to páči.
Tréningy sú vhodné aj pre mamičky, ktoré majú viacej detí. Ku nám chodí jedna mamička, ktorá zvláda vybehnúť kopec s kočíkom aj s troma deťmi a teda keď to dá ona, musíme to dať aj my 🙂 .
Uverejnil používateľ Strollering Trnava – Cvičenie s kočíkom Štvrtok 11. mája 2017
Sú tvoje tréningy s kočíkmi aj určitá forma terapie pre mamičky?
Určite áno. Na tréningu sa môžu ženy konečne porozprávať medzi sebou aj o niečom inom ako materských záležitostiach. Máme kamarátske vzťahy. Často sa stretávame aj po cvičení, ideme na kávu a pokecáme ako ženy. Boli sme spolu už aj na cyklovýlete, na jarmoku, vianočných trhoch ale aj na spoločnom pikniku.
Za tie tri roky čo cvičím môžem povedať, že nie je asi ani jedna mamička, ktorá chodí cvičiť, s ktorou by sme sa nestali kamarátkami.
V apríli sa budú konať preteky kočíkov, na ktorých nebudeš chýbať ani ty. Ako takéto preteky vznikli, resp. kedy?
Zakladateľkou pretekov s kočíkmi ako i celého STROLLERING®u je Edita Berková. Tento rok je to už ôsmy ročník. Podujatie sa koná vo viacerých štátoch (Česko, Slovensko), v ten istý deň a čas. V Trnave ich organizujem už druhý krát JA v spolupráci s Ligou zdravia Slovensko, o.z. a opäť sa zapájame ako jediné mesto na Slovensku.
Preteky sú založené na tom, že máte prejsť s kočíkom trasu dlhú približne 100 krokov. Sú rôzne kategórie – mamička s kočíkom, otecko s kočíkom alebo pretekajú dvojice (mama s otcom, mama s dcérou,..). Vždy sa odštartujú dva kočíky a zapíše sa im čas v cieli. Takto to ide až dokým prejdú všetky kategórie. Ten kto zvládne danú trasu najrýchlejšie vyhráva.
Nezabúdam ani na mamičky, ktorých deti neobsedia v kočíku, tým som pripravila kategóriu pretekov v nosičoch. Aby neobišli naprázdno ani malé deti a boli sme im príkladom, vymyslela som si aj kategóriu pre detičky s detským kočíkom, čo bude v rámci sprievodného programu. Okrem toho budú pripravené tvorivé dielne, maľovanie na tvár ako i skrášľovanie mamičiek.
A je to TU !!!!!!! Na túto akciu poctivo trénujeme. Pridáte sa? Už sa teším na adrenalínové výkony 🙂
Uverejnil používateľ Strollering Trnava – Cvičenie s kočíkom Streda 20. marca 2019
Výťažok zo symbolického vstupného poputuje prostredníctvom občianskeho združenia Malíček Trnavskej nemocnici pred predčasne narodené detičky a v Čechách na Nedoklubko. Dňa 14. apríla ste všetci srdečne vítaní v Trnave v Bernolákovom sade II. alias v promenáde. Registrácia začína už o 14:00, sprievodný program o 14:30 a samostatný štart pretekov je naplánovaný na 15:00.
Stanke ďakujeme za rozhovor a želáme jej veľa úspechov nielen v súkromnom, ale aj v pracovnom živote.