Cestovanie v posledných rokoch zažíva veľký boom. Je to forma relaxu, trend a tiež vie človeka niečo nové naučiť. Naše Slovensko má veru čo ponúknuť. Dvaja slovenskí travel blogeri ti prezradia, ako si cestovanie užiť aj u nás doma.

 

Cestovanie nás vytrhne z bežnej rutiny, dá pocit voľnosti, ale zároveň privedie aj do situácií, kedy musíme prekročiť svoju zónu komfortu. Na to, ako zvládnuť naše výlety a pritom nestratiť potešenie z dovolenky, sme sa opýtali Martiny Magulovej @cestujemebezcestovky a Radoslava Hoppeja @niejeturabezstura.

Maťka cestuje odmalička, ako sama spomína: „S mamou sme v mojom detstve a puberte dosť veľa cestovali vlakom, keďže pracovala na železnici. Boli to také tie nízkorozpočtové dovolenky, kedy sme si nabalili ťažké ruksaky plné konzerv a iného jedla a šlo sa. Videla som však viaceré krásne miesta a mohla cestovať viac, ako v tom čase moji kamaráti.“ 

Radoslav zase začal cestovať ako dospelák, z vlastného rozhodnutia. „Začal som niekedy v polovici roka 2017. Predtým som žil takmer tri roky v Rakúsku, napriek tomu, že som sa tam nemal zle, tak som si povedal, že sa chcem vrátiť späť domov. Dal som výpoveď v práci, vrátil sa na Slovensko a založil si cestovateľský blog “Nie je túra bez Štúra”. S ním sa začalo aj moje cestovanie po Slovensku.“

 

Cestovať môže každý

Obaja sa zhodujú v tom, že cestovanie je pre každého. Zvlášť v dnešnej dobe je oveľa prístupnejšie ako kedykoľvek predtým. Radoslav však dodáva, že je rozdiel medzi cestovaním a písaním o cestovaní, čo je oveľa ťažšie.

Cestovanie je veľmi individuálna záležitosť a veľa závisí od preferencií cestujúcich, či sa zaujímajú o pamiatky, prírodu, či chcú len byť na peknom mieste a spraviť si foto alebo sa hlbšie zaujímajú o danú oblasť.

„Nech to znie akokoľvek klišé, tak na Slovensku toho máme naozaj veľmi veľa zaujímavého a jedinečného. Preto si myslím, že každý si dokáže vybrať to, čo ho baví, či už ide o pamiatky alebo krásne hory,“ vymenúva Radoslav.

 

Nech už vyhľadávate v rámci cestovania čokoľvek, určite sa vám padne vhod pár tipov a rád.

1. PENIAZE

Radoslav vyzdvihuje fakt, že  Slovensko má každú prvú nedeľu v mesiaci veľa galérií a múzeí sprístupnených zadarmo. Medzi najobľúbenejšie patria múzeá Červený Kameň, Bojnice, Betliar a vstup na Spišský hrad. Takisto existujú rôzne lokálne karty, ktoré prinášajú zľavnené vstupné na rôzne atrakcie.

Maťka tiež rada využíva v mestách alebo populárnych turistických oblastiach karty so zľavnenými vstupmi na viaceré atrakcie, prípadne aj lacnejšiu dopravu. Za všetky spomenieme Tatracard, ktorá zahŕňa zľavy na atrakcie, výstroj na lyžovanie, múzeá, dopravu, reštaurácie, dokonca je v cene aj poistenie.

 

2. MIESTO

Ak neviete, aké turistické atrakcia sa na danom mieste nachádzajú, vygooglite si to. Obaja cestovatelia odporúčajú si najprv vyhľadať všetky dostupné informácie na internete. Urýchli vám to čas a ušetríte aj peniaze.

Obľúbené webové stránky pre turistov na Slovensku sú www.kamnavylet.sk a pre tých, ktorí skôr navštevujú galérie a kávičkujú je tu www.kamdomesta.sk.

Radoslav však dodáva, že zaujímavé tipy, na tie málo známe a častokrát nádherné miesta, má od svojich čitateľov, ktorí tam priamo žijú.

Určite máte aj vy kamarátov z rôznych kútov Slovenska, pýtajte sa ich na netradičné turistické atrakcie v okolí ich domova. Môžete tak dostať kontakty aj na lepšie ubytovanie či tip na super reštauráciu.

3. ČAS 

Maťka odporúča nájsť a zabezpečiť si ubytovanie vždy dopredu. Minimalizuje riziko, že sa jej ubytovanie nebude páčiť a tiež nestráca čas hľadaním na mieste. Pozrite si ubytovanie na www.booking.com, www.airbnb.com. Väčší odvážlivci môžu vyskúšať aj couchsurfing.

Takisto má vopred pripravený aspoň zbežný zoznam atrakcií, čo chce vidieť. Výborná aplikácia, ktorá vám ušetrí čas pri cestovaní je napríklad  Google trips. V tejto appke si hviezdičkou označíte miesta, ktoré chcete vidieť, google vám ich automaticky prenesie do máp a máte skvelého sprievodcu na cestu.

S plánom na cestu odporúča vyraziť aj Radoslav, aj keď sa ho nedrží vždy striktne a prispôsobí sa situácii. Improvizácia mu už neraz umožnila vidieť viac, ako mal v úmysle.

 

4. UBYTOVANIE

Maťka hovorí, že allinclusive pobyty sa často oplatia s cestovkou, a to aj na Slovensku. Treba však rátať s obmedzeným programom, ale často skvelým servisom.

Medzi top hotely v roku 2019 Tripadvisor zaradil aj Hotel Lomnica v Tatranskej Lomnici,  Hotel Kaskády na strednom Slovensku, Hotel Liptovský dvor v Liptovskom Jáne, či zámocký hotel Galicia Nueva v Haliči.

Ak nie ste náročný cestovateľ a postačí Vám aj jednoduchšie ubytko a raňajky trebárs z miestnych potravín, je finančne výhodnejšie si všetko vyskladať svojpomocne. Odporúčame prenocovať napríklad v penziónoch či kolibách. Medzi najznámejšie na Slovensku patria Penzión Strachan v Bachledovej doline a Koliba Strachan v Liptovskom Jáne.

Radoslav súhlasí, že človek si sám vie vyskladať zaujímavý výlet a ušetriť aj takýmto spôsobom. Slovensko je však vhodné aj na jednodňové výlety. Raňajkujete aj večeriate doma, medzitým stihnete cestu aj návštevu neďalekého mesta či inej atrakcie. Ušetríte tým financie za ubytovanie a ostane vám viac na zážitky.

5. DOPRAVA

Radoslav: „Ja osobne cestujem predovšetkým vlakom a autobusom. Mne to takto vyhovuje, pretože aj tento druh cestovania je pre mňa viac autentický. Je tiež však pravda, že cestovanie autom je pohodlnejší a rýchlejší spôsob prepravy.“

Maťka potvrdzuje, že využíva lokálne druhy dopravy, teda autobus, vlak, ale najpohodlnejšie, aj keď nie vždy najlacnejšie, je to autom.

V poslednej dobe sa využíva aj zdieľaná jazda autom. V aplikácii BlaBlaCar viete nájsť vodičov s voľným miestom v aute naprieč celým Slovenskom. Väčšinou vás vyložia priamo na mieste a ešte môžete spoznať aj nových ľudí.

 

Veríme, že vás naši cestovatelia inšpirovali a nakopli na cestovanie po našej krásnej krajine. Že tu je čo vidieť si viete pozrieť aj na ich sociálnych sieťach, kde sa to hemží krásnymi fotkami. Nechajte sa inšpirovať.