Dve sestry, Aďka a Natálka, nie sú len organizátorky svadieb. Pre budúce nevesty sú aj psychologičky, kamarátky a keď treba, volajú si s nimi aj o polnoci. Ponúkame vám špeciálny rozhovor so svadobnou agentúrou Príbeh svadby. Rozhodne stojí za prečítanie. 

 

Na otázky nám odpovedala spolumajiteľka svadobnej agentúry Príbeh svadby Natália Danajová.

 

Keby ti niekto pred desiatimi rokmi povedal, že budeš organizovať svadby, uverila by si tomu?

Pred desiatimi rokmi by som tomu uverila, ale práveže pred piatimi asi nie. Vtedy som začala pracovať pre kozmetickú značku MAC. Klientky som líčila častokrát na svadby a tie sa mi občas posťažovali, aké namáhavé to je s prípravami a celou organizáciou. Vtedy sme si so sestrou povedali, že čo tak si založiť svadobnú agentúru, ktorá všetko dokonale pripraví a snúbencov zbaví stresu a napätia. A vyšlo to 🙂 .

 

Na to, aby spoločný biznis dobre fungoval, to musí fungovať aj medzi ľuďmi. Máte so sestrou asi dobrý vzťah, však?

Áno, už odmalička sme robili všetko spolu. Najradšej sme kreslili, vystrihovali a vytvárali rôzne výtvory. Spoločne s mamou sme robili aj farebné nástenky. Keď sa na to spätne pozriem, vidím, že to boli prvé známky toho, že sme predurčené spolu pracovať.

A aké je to pracovať so sestrou? Určite to má svetlé aj tienisté stránky, nemýlim sa?

Podľa mňa to má zatiaľ len svetlé stránky. Pracovať s mojou sestrou je skvelé. Ona má podľa mňa dar od Boha, čo sa týka organizácie, je až neuveriteľné, ako vie všetko do detailu naplánovať. Vždy to na sekundu presne vyjde.

Ona je teda organizačný typ a ja zasa dávam našej práci dušu. Viem, ako skombinovať kvety, farby a materiály tak, aby všetko do seba zapadlo a páčilo sa to nielen nám, ale najmä našim klientom.

 

Ako vnímaš svoju prácu ty? Nelezie ti občas niečo na nervy? Predsa len organizovanie svadby je celkom stres.

Ja vôbec nemám pocit, že chodím do práce. Častokrát sa mi stane, že sa do vybavovania tak zahĺbim až zabudnem, koľko je vlastne hodín. Ľahko sa tak stane, že do jednej hodiny ráno ešte plánujem a organizujem. Takže nie, nelezie mi to ešte na nervy 🙂 .

Mňa vždy poháňa vpred myšlienka, že zmením niečo všedné na niečo výnimočné.

Napríklad taká obradová miestnosť. V mysli si prehrávam, ako na biele steny zavesím dekorácie a umiestnim kvety. V deň D všetko krásne vonia a ožíva. To je moja najväčšia odmena. A samozrejme aj to, že sú naši zákazníci spokojní a svadbu si naplno a bez starostí užívajú.

Ako podľa teba vyzerá svadba snov?

O mieste a čase nemám konkrétnu predstavu. Podľa mňa dokonalá svadba nie je o kvetoch, farbách, materiáloch. Dôležitejší je pocit a nálada, ktorá počas najdôležitejšieho dňa u snúbencov panuje. Svadbu si užívajú nielen oni, ale aj všetci hostia. Žiaden stres, nikto sa s nikým neháda ani nehladuje. Tento deň by mal byť nezabudnuteľný rovnako tak pre čerstvých manželov ako aj pre všetkých ostatných.

 

Keď chcem zorganizovať svadbu, no nechcem mať žiadne starosti okolo toho, stačí vám teda zavolať a vy všetko vybavíte?

To, aké služby zabezpečíme, je vždy na snúbencoch. Niekedy sa stáva, že prídu len s jednou požiadavkou, napríklad zabezpečiť výzdobu. My im predostrieme, aké sú možnosti a popritom im ešte vysvetlíme, aké ďalšie služby ponúkame. Väčšinou bývajú prekvapení, čo sa všetko dá na svadbe ešte vymyslieť. Nakoniec to skončí pri zorganizovaní celej svadby 🙂 .

V podstate vieme vybaviť všetko, od skúšky šiat, candy baru, cateringu, výzdoby, pozvánok až po kameramana, fotografa, po svadobný salón.

Aké benefity pre klientov ponúkate?

Keďže sme svadobná agentúra, spolupracujeme aj s rôznymi dodávateľmi, salónmi a firmami. V podstate im dohadzujeme prácu a oni nám zasa za to dávajú lepšie ceny, čo sa odrazí aj na cenovej ponuke, ktorú predkladáme našim klientom.

Ďalší benefit, ktorý stojí za zmienku sa týka požičania svadobných šiat. Tie sa väčšinou klientkam nechávajú maximálne na víkend. Nevesta musí za ten čas stihnúť osobitné fotenie s fotografom a potom v rovnakom outfite i líčení to s nimi zasa „odsvadbovať“.

Naše nevesty si môžu šaty nechať aj na dlhšiu dobu. Môžu si tak užiť fotenie s fotografom, ale aj samotný deň D.

Na vašej webovej stránke píšete, že ste tu pre klienta 24/7. Stres robí svoje a niektoré klientky sa cítia zmätené. Určite sa vám zverujú so svojimi obavami, však?

Pre klientky sme tu naozaj 24/7, na čo sme aj veľmi pyšné. Častokrát si ešte o polnoci dopisujem na messengri s nevestou a riešime, čo vyriešiť potrebujeme. A či sú zmätené? Uhm, myslím, že je vhodnejšie iné pomenovanie, sú skôr nerozhodné.

Ženy sú raz také, stále uvažujeme, rozmýšľame a máme strach. Napríklad z toho, ako usadiť členov rodiny, keď si medzi sebou dobre nerozumejú. Ja som tu práve na to, aby sme takéto problémy spoločne vyriešili.

 

Koľko vám so sestrou zaberie plánovanie svadby?

Je to veľmi individuálne. Niektorá svadba sa plánuje pol roka. Iná sa dá zvládnuť aj za tri mesiace. Teraz je hlavná sezóna, blíži sa leto, čo znamená, že je náročnejšie zaobstarať na tento termín profesionálov, ktorí majú na starosti napríklad fotografie, kameru, catering.

Väčšinou bývajú vybookovaní už niekoľko mesiacov dopredu. No musím sa priznať, že sme jednu svadbu stihli naplánovať aj za mesiac. Avšak jednalo sa skôr o jednu z tých komornejších svadieb v kruhu len tých najbližších.

Stalo sa vám, že už niekto zrušil svadbu?

Chvalabohu, nie. No stáva sa, že sa snúbenci pohádajú. My sa im snažíme pomôcť a vysvetliť, že krušné chvíle patria tiež k partnerskému životu. Usilujeme sa, aby si opäť k sebe našli cestu.

 

Dobrá organizátorka svadby musí byť aj dobrý psychológ, však?

Keď pracujete s ľuďmi, mali by ste byť najmä empatickí. Nevestám veľmi záleží na tom, aby ich najkrajší deň v živote naozaj vyšiel, preto sa mi zverujú s trápeniami, ktoré im nedávajú spávať. Ja som tu vždy pre nich, v podstate za ten polrok sa stanú z nás dobré kamarátky.

To je ďalšia vec, na ktorú som v našej firme hrdá. Asi 80 percent klientok sa stalo aj mojimi kamarátkami. Doteraz chodíme spolu na kávu, zavoláme si alebo si aspoň zablahoželáme, keď máme sviatok.

A ako to vyzerá v deň D? Ste aj vtedy neustále pri klientke a dohliadate na všetko?

Na svadbe z princípu zostávame do obradu. To je ten moment, dokedy musí všetko ísť na 100 percent. Odchádzame okolo 4 až 5 hodiny poobede. Pokiaľ by nevesta chcela našu pomoc aj vo večerných až ranných hodinách, dá sa táto služba objednať. Prípadne by sme vedeli zaobstarať jedného človeka, ktorý by bol na svadbe od rána do rána a na všetko by dohliadal a vyriešil problémy. Lebo tie sa vždy vyskytnú :-).

 

Natália, na záver nám prezraď, aké máš ďalšie plány so svadobnou agentúrou? Budete sa rozrastať?

Od začiatku máme víziu, že chceme, aby sme organizovali svadby nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Na Slovensku sa nám celkom darí, už sme boli v Bratislave, Trnave, Nitre, pochodený máme aj východ Slovenska. Naša prvá zahraničná svadba nás čaká v septembri a bude sa konať u našich susedov v Českej republike. Naďalej sa však budeme snažiť o to, aby sme mali tých najspokojnejších zákazníkov, ktorí si svoj výnimočný deň užijú so všetkým, čo k tomu patrí a bez starostí.

 

Natálke i jej sestre Aďke želáme veľa síl a energie. Nech zorganizujú minimálne toľko dobrých svadieb ako doposiaľ. Ďakujeme za rozhovor.

 

www.pribehsvadby.sk