Už aj Slovensko si našlo cestu ku kvalitnému lokálnemu dizajnu. Reprezentujú ho mladí, pracovití a inšpiratívni dizajnéri. Svieža vlna nových talentov sa pomaly rozširuje a vyžaduje si našu pozornosť. Jednou z nich je aj módna návrhárka a freelencer stylistka Kristina Ptačin, o ktorej vám dnes povieme viac.

Kristina Ptačin módu nevyštudovala, nastúpila síce na odbor textilné technológie, ale nepríjemné okolnosti zariadili, že zo školy odišla. Vyštudovala francúzsky jazyk, no umenie, dizajn a estetický cit sú jej súčasťou už odmalička. Jej starý otec bol krajčír, a ako sama tvrdí , toto obdivuhodné remeslo jej bolo stále akosi nablízku. To, že môže tvoriť a venovať sa tomu, čo ju baví, vníma ako veľký dar. Riadi sa heslom ,,Pomaly ďalej zájdeš‘‘ a snaží sa veci nesiliť, netlačiť na pílu. O tom značí aj jej tvorba, ktorá dýcha jednoduchosťou, rafinovanosťou a jemnosťou.

Svieža vlna nových talentov a značiek sa pomaly rozširuje a vyžaduje si našu pozornosť. Jednou z nich je módna návrhárka a freelencer stylistika Kristina Ptacin.
Zdroj: Kristina Ptačin

Aká je najväčšia mylná predstava o tvoje práci ? Čo by si nám povedala napríklad o práci stylistu? 

Pohľad na módny priemysel sa v poslednej dobe značne zmenil. Teší ma, že ľudia podporujú lokálny dizajn a sú ochotní za to aj priplatiť. Najväčšia mylná predstava je podľa mňa pohľad človeka, ktorý úplne nevidí do procesu tvorby. Nevníma dostatočne všetok čas venovaný dizajnu a jeho hodnotu. Aj kreatívny proces, akési duševné vlastníctvo každého umelca, si vyžaduje určitý čas a práve ten býva často nedocenený, resp. nepochopený.

Byť v tejto dobe stále kreatívny a veriť si je pre mňa osobne veľmi náročné.

Ľudia si podľa mňa prácu stylistu vo svojich predstavách veľmi zjednodušujú. Za stylingom sa často ukrýva veľa hodín prípravy a skúšok. Samozrejme záleží aj o aký styling ide. Či je to veľký event, fotenie, alebo individuálne poradenstvo s klientom. Na Slovensku máme viacero veľmi šikovných a inšpiratívnych stylistov. Ja osobne obdivujem prácu Niny Ford a Zuzany Kanisovej. Ich štýl mi je veľmi blízky.

Svieža vlna nových talentov a značiek sa pomaly rozširuje a vyžaduje si našu pozornosť. Jednou z nich je módna návrhárka a freelencer stylistika Kristina Ptacin.
Zdroj: Kristina Ptačin

Čo je najobľúbenejšia časť tvojej práce?

Mňa neuveriteľne fascinuje krajčírske remeslo. Je to komplexný a náročný systém, ktorý keď niekto naozaj ovláda, je to pre mňa veľký obdiv. Sama som stále v procese učenia sa, čo ma veľmi baví. Čo ďalej pre mňa zaujímavé je, že tvorba každej jednej veci je ako živý organizmus. Vyvíja sa, mení a na konci je výsledok často iný, ako moja prvotná predstava. Moja tvorba nie je ako nejaká pásová výroba. Keď tvorím, v procese sa prelína moja osobnosť s predstavivosťou, pocitmi a emóciami. Veľmi rada si predstavujem, ale ešte radšej šijem.

 

,,Tvorím, čo cítim.

Mám pocit, že v poslednej dobe aj Slovensko otvorilo brány lokálnym dizajnérom. Ako sa na to pozeráš z pohľadu módnej návrhárky? 

Určite áno. Ako som už spomínala, aj ľudia vnímajú, čo sa okolo nich deje. Environmentálna a ekologická téma je teraz tou najhorúcejšou, nielen čo sa týka textilného priemyslu. Ja sa z toho veľmi teším, pretože na konci dňa je to skvelý pocit, keď si ľudia veci od vás vážia a tešia sa z nich. Vedia a poznajú človeka, ktorý ich pre nich urobil.

Svieža vlna nových talentov a značiek sa pomaly rozširuje a vyžaduje si našu pozornosť. Jednou z nich je módna návrhárka a freelencer stylistika Kristina Ptacin.
Zdroj: Kristina Ptačin

Svet nám ponúka naozaj veľa, a tak ho aj ona sleduje s otvorenými očami, všade navôkol. Toto pozorovanie ju fascinuje a odráža sa v jej vnútornom svete, cítení a tvorbe. Jednoducho, tvorí, čo cíti. Preto sa aj my inšpirujme a nenechajme si ujsť tie krásne, jednoduché veci, ktoré nám život ponúka. My držíme Kristine Ptačin palce v jej tvorbe!

Jej tvorbu môžete nájsť : Línia Elda – Kristina Ptačin Studio je dostupná v galérii Art Design Project na Špitálskej ulici a línia Kira – Kristina Ptačin Exclusive v nádherných priestoroch Paláca Motešických Privee Lounge.