Ján Dubnička zavesil moderovanie v televízii na klinec a rozhodol sa ľudí koučovať. A to, že je dobrý kouč svedčia o ňom aj jeho úspešné knižné publikácie. My sme si k nemu prišli po radu, ako žiť život, v ktorom by sme boli naozaj šťastné a spokojné. Tu sú jeho odporúčania:
Buďte sebakritickí
V mojej knihe „Chce to len odvahu“ predstavujem „Systém odvážneho života“. Snažil som sa ním ukázať, ako si každý človek môže vytvoriť svoj vlastný plán, ktorý ho posunie z miesta, kde sa nachádza v danej chvíli, na miesto, kde chce byť. Základným prvkom tohto systému je tzv. nehodnotiace pozorovanie svojho života. Pozrieť sa na svoj život taký, aký je práve teraz. Bez toho, aby sme svoj život prikrášľovali, alebo nafukovali. „Aký je môj život v súčasnosti?“– „S čím konkrétne som spokojná/ý a nespokojná/ý?“ – „Čo ne/funguje tak, ako chcem?“
Miera spokojnosti
Ak ste si pomenovali a uvedomili, aký je váš život, potom je dôležité vedieť, do akej miery ste s ním spokojní či nespokojní. Je to schopnosť vedieť, kam by sa mal uberať. „Čo chcem, aby bolo v jednotlivých oblastiach môjho života inak, čo by malo byť iné alebo lepšie? A dokedy?“ – „Podľa čoho budem vedieť / Na čom si povšimnem, že to je iné alebo lepšie?“
Činy sú dôležité
A potom je dôležité neostať len pri slovách, ale pustiť sa do práce a vedome voliť jednotlivé kroky. „Čo urobím pre to, aby som sa dostal/a tam, kde chcem byť?“ – „Čo by mohol byť prvý krok, ktorým to celé naštartujem?“ – „Ako prekonám svoje obavy a strach?“ – „Čoho budem robiť viac a čoho menej?“ – „Čo začnem robiť a s čím prestanem?“
Poznajte svoj zmysel
To najdôležitejšie však je, poznať zmysel toho, prečo vôbec nejakú zmenu chceme urobiť. Predstavte si, že ste sa rozhodli začať cvičiť. Stojíte pred zrkadlom a odmietate ďalej tento stav tolerovať. Rozhodnete sa pre zmenu a začnete na sebe pracovať. Viete, kam sa chcete dostať, teda ako bude vyzerať cieľový stav a vedome volíte kroky na to, aby ste sa k nemu priblížili. Vidíte prvé úspechy, nevzdávate sa. Bojujete ako tiger, nič vás nezastaví. A teraz prichádza najdôležitejšia otázka, prečo to vlastne robíte? Aký to má pre vás zmysel? Čo tým získate? Kým sa stanete, keď uspejete? To je pohonná látka pre vašu motiváciu.
Toxické okolie
Nebude to jednoduché. Do hry vstupuje vaše prostredie, ktoré môže naštrbiť vašu motiváciu a z vášho zmyslu urobiť krehkú sklenenú nádobu. Naše prostredie je plné aj neočakávaných prekvapení, ktoré spúšťajú naše zvláštne neznáme reakcie.
Ak sa ti páčili rady a odporúčania od Jána Dubničku a mala by si záujem o osobné stretnutie, neváhaj ho kontaktovať. Jánovi Dubničkovi ďakujeme za rozhovor a želáme veľa úspechov v pracovnom živote i v súkromí.