Martin Hojsík prešiel dlhú cestu od aktivizmus, členstva v Greenpeace, FOUR PAWS a politickej strane Progresívne Slovensko až po minuloročný zisk kresla v Európskom parlamente. Prečítajte si zaujímavý rozhovor o tom, ako chrániť naše životné prostredie a nabádať ľudí ku pozitívnej zmene.
Martin Hojsík vyrastal počas komunistického režimu a bol vychovaný s láskou k prírode. Keď na vlastné oči videl negatívne zásahy ľudí do životného prostredia, rozhodol sa konať. “Bolo mi povedané, že môžem ísť von a upratať odpadky v lesoch a na lúkach. Ale to nebola cesta, ktorou som chcel pomôcť. Ako dieťa som chcel doslova nakopať zadky tým, ktorí znečistenie spôsobujú a nie po nich upratať,” spomína Hojsík. Silné odhodlanie zastaviť znečisťovanie a ničenie prírody, namiesto napravenia dôsledkov, priviedol Hojsíka už počas strednej školy ku Greenpeace.
Je to o spravodlivosti a spôsobe, akým zaobchádzame s inými živými bytosťami
Sloboda zvierat je slovenská, dobrovoľná, nezisková organizácia na ochranu zvierat. Keď rozšírili svoje pôsobenie z Košíc aj do Bratislavy, Hojsík s priateľmi sa stali ich dobrovoľníkmi medzi prvými. “V tom čase Sloboda zvierat nevlastnila žiadne zvieracie útulky, bola to malá organizácia, ktorá viedla kampane za zmeny legislatívy v oblasti práv zvierat. Bol som napríklad súčasťou kampane za zakázanie pitiev na stredných školách.
Dnes to môže vyzerať nemysliteľné, ale v tých dňoch ako súčasť výuky na hodinách biológie, študenti naozaj zabili a následne pitvali zvieratá ako myši či žaby. My, študenti strednej školy, sme pomohli s obstaraním dôkazových dokumentov, vyfotili sme pitvy počas vyučovania, a tiež sme zbierali podpisy na petíciu,” vysvetľuje enviromentálny expert s nostalgiou v hlase. Nasledoval úspešný záver, vďaka Slobode zvierat minister vzdelávania zakázal vykonávanie pitiev na stredných školách.
Všetky krajiny majú rovnaké právo na zdravé životné prostredie
Počas svojho pôsobenia v Greenpeace International bol Hojsík súčasťou troch korporátnych dialógov s mnohými známymi firmami ako Nike, Puma, Adidas, H&M, Apple či Samsung. Prvá, takzvaná REACH kampaň sa týkala Európskej politiky o chemikáliách, kedy chceli a na záver aj úspešne dosiahli nové znenie zákona, ktoré hovorí, že pokiaľ existuje bezpečná alternatíva riskantnej chemikálie, je povinnosťou výrobcu ju použiť.
Druhá kampaň ohľadom elektroniky mala za cieľ presvedčiť korporácie o používaní bezpečných alternatív a zodpovednosti za odpad zo starej elektroniky. “Dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že to, čo je našou úlohou, je vyjednávanie, nie dávanie rozkazov. Hovoríme im, čo chceme a vysvetľujeme, prečo veríme, že je to výhodné ako pre životné prostredie tak aj pre ich biznis. Obe strany sa snažia navzájom pochopiť a nájsť spoločnú cestu vpred,” vysvetľuje Hojsík postup Greenpeace kampaní.
Počas Detox kampane bol Hojsík lídrom celého teamu. Viedli diskusie so sedemnástimi najväčšími textilnými korporáciami o ich prestupe na toxic-free módu bez nebezpečných chemikálií. Podarilo sa im presadiť mnohé, ale vždy pod jednou podmienkou. “Tento záväzok je globálny a nikdy neakceptujeme garanciu zmeny len pre Spojené štáty alebo Európu. Sme, ako ľudia, všetci rovní, žijeme na jednej planéte, a preto, ak niekto prisľúbi zmeny, musí ju vykonať všade,” hovorí Hojsík neoblomne.
View this post on InstagramA post shared by Martin Hojsík (@martinhojsik) on
Je to pre nich druhá šanca na život
Hojsík dostal vďaka svojmu priateľovi ponuku práce pre FOUR PAWS International, keď hľadali programového riaditeľa. “Na stretnutí sme zistili, že sa na mnohom zhodneme a chceme spolu pracovať. Tak som sa dostal k FOUR PAWS, bola to pre mňa veľmi cenná skúsenosť a som poctený, že som mohol byť súčasťou tohto hnutia,” spomína Hojsík s úsmevom na svoje začiatky u tejto organizácie. FOUR PAWS sa dostala z malej rakúskej organizácie, pracujúcej na ochrane zvierat, na medzinárodnú úroveň a dnes je aktívna v šestnástich krajinách sveta.
Hojsík, ako člen tohto hnutia bol svedkom mnohých srdcervúcich zvieracích príbehov, ale jeden mu navždy utkvel v pamäti. “Niňo. Niňo je medveď ušatý. Tieto medvede sú v Ázií držané v zajatí a používané na zisk žlče, ktorá je im odobraná zaživa a je súčasťou tradičnej ázijskej medicíny. FOUR PAWS postavila vo Vietname pre ne azyl a spolu s pomocou vlády tieto zvieratá zachraňuje. Niňo bola jedným z prvých medveďov, ktoré sa nám podarilo zachrániť a je veľmi špeciálnym aj kvôli tomu, že nemá predné laby, ktoré jej pravdepodobne boli odseknuté. Žila spolu s ďalšími medveďmi v malinkých klietkach, ktoré boli vyrobené zo železných tyčí na všetkých stranách vrátane podlahy, takže zvieratá nemohli poriadne chodiť ani ležať. Vzduch vnútri chatrče s klietkami bol taký neznesiteľný, že bolo pre mňa ťažké sa nepovracať pri vstupe dovnútra. Ale byť tam, keď sa nám podarilo odtiaľ Niňo dostať, bol jedným z najsilnejších zážitkov v mojom živote. Keď som ju videl opäť, asi po roku a pol od jej záchrany, bola na nepoznanie, konečne bola šťastná,” hovorí nadšene Hojsík popri ukážke videa s Niňom.
Toto je Thai Van. ?Nebojte sa, len spí?. Pomáhal som ju zachrániť. Vo Vietname sú žiaľ stále držané stovky medveďov v…
Uverejnil používateľ Martin Hojsík MEP Utorok 16. apríla 2019
Od mestských námestí až po lesy
Hojsík sa zoznámil s Európskym parlamentom ešte dávno predtým, ako sa stal jeho súčasťou. Spolu s Greenpeace tam zvykol chodiť počas kampaní za zmenu legislatívy chemikálií. V roku 2019 sa po prvýkrát ocitol na druhej strane stola, ako člen samotného parlamentu. Ale už pred vstupom do politiky dokázal ovplyvniť a zmeniť zákon. “Ešte stále som hrdý na svoju prvú skúsenosť, keď sa mi podarilo zmeniť zákon. Bolo to v roku 2001, keď som ovplyvnil zákon GMO na Slovensku ako člen Greenpeace kampane,” prezrádza Hojsík s hrdosťou.
Kvôli nedostatku takzvaných “zelených” politických strán na Slovensku sa Hojsík so skupinou ľudí po voľbách v roku 2016 rozhodol založiť novú politickú stranu Progresívne Slovensko. O tri roky neskôr PS vyhralo voľby do Európskeho Parlamentu so ziskom 20,11%. Hojsík získal v Bruseli spolu s Michalom Šimečkom, Vladimírom Bilčíkom a Michalom Wiezikom pre svoju stranu štyri kreslá.
„Pre vaše čitateľky a čitateľov mám jeden odkaz, vstaňte, pripojte sa a buďte zmenou vy sami.“ – Martin Hojsík
Hlavným Hojsíkovým cieľom v slovenskej politike je presviedčanie nastupujúcej vlády o dôležitosti vyhlásenia stavu klimatickej núdze a zavedenie právne záväznej emisnej brzdy s cieľom zníženia emisií skleníkových plynov o 65 percent do roku 2030. Pomôcť mu môžete aj vy podpisom petície TU.
Projekty, ktoré ovplyvnili aj americkú politiku
Po necelom roku v parlamente Hojsík uspel s viacerými projektmi a návrhmi ohľadom ochrany zvierat a životného prostredia. “Som naozaj šťastný za svoje štyri úspešné projekty v oblasti ochrany včiel. Vďaka týmto opatreniam musí aj USA posudzovať pesticídy prísnejšie. Ďalšou dôležitou témou je zákaz nelegálneho obchodu so šteniatkami, v ktorom je Slovensko jedným z najväčších Európskych vývozcov.
Poslednou, ale veľmi dôležitou vecou, ktorej som súčasťou, je systematika zelených investícií. Je to o základných pravidlách, ktoré stanovujú, čo môže byť klasifikované ako zelená investícia. Celý investičný sektor čaká na tento zákon, pretože dnes chce každý investovať do enviromentálne nezávadných alternatív, ale nikto nevie, ako ich správne definovať,” hovorí Hojsík.
View this post on InstagramA post shared by Martin Hojsík (@martinhojsik) on
Sú čučoriedky z Chile naozaj to, čo potrebujeme?
Počas rokov strávených v Greenpeace, FOUR PAWS a slovenskej i európskej politike Hojsík zažil stovky rôznych prístup ku klíme, ochrane zvierat a životnému prostrediu. Jeho domovina Slovensko, má mnoho slepých bodov, keď sa hovorí o ochrane prírody. “Znečistenie krajiny a utrpenie zvierat mnohí z nás berú ako nutnosť. Ja verím, že je to pravý opak. Žiť šťastný, naplňujúci život s potrebným materiálovým zabezpečením je niečo, čo sa dá zvládnuť aj bez ničenia našej planéty. Mali by sme sa to navzájom naučiť. Porovnajme napríklad dopravnú infraštruktúru v Dánsku a u nás. Naša doprava v mestách a dedinách je prioritne prispôsobená autám namiesto bicyklov či verejnej doprave. To, čo potrebujeme, je podporiť mestskú hromadnú dopravu s nulovými emisiami, pretože kvalitné a dostupné verejné služby slúžia všetkým bez ohľadu na finančnú situáciu. Až potom môžem robiť opatrenia, ako zvyšovanie daní na diesel či staré autá,” mieni Hojsík.
View this post on InstagramA post shared by Martin Hojsík (@martinhojsik) on
Sme uprostred klimatickej krízy a Martin Hojsík je jedným z tých, ktorí sa to snažia napraviť. Neustále pracuje na udržateľných riešeniach a alternatívach, ktoré by zmenili spôsob našich životov k lepšiemu. Ale sám to nezvládne. “Mladí ľudia a hnutie Fridays for Future majú v týchto časoch naozaj veľký dopad na celý svet. Musíme sa sami seba pýtať, čo by spravila Gréta? Áno, môžeme sa neustále snažiť minimalizovať náš vplyv na prírodu, ale to nestačí. Ani ten najudržateľnejší spôsob života planétu nezachráni. Potrebujeme zmeniť systém a tým systémom ste vy. Naliehajte na politikov, naliehajte na mňa. A neprestaňte, kým tá zmena nenastane,” vyzýva ľudí Hojsík na záver rozhovoru k iniciatíve.
Martinovi Hojsíkovi ďakujeme za poskytnutie rozhovoru a pevne veríme, že sme vás inšpirovali k pozitívnym zmenám vo vašich životoch 🙂 .