Daniela Gažová mala odmalička blízko k móde. Nakoniec právnicku kariéru zavesila na klinec a rozhodla sa ísť vlastnou cestou. Založila online požičovňu šiat Shaty a splnila si tak sen, byť sama sebe paňou. Nehanbí sa za to, že má upratovačku a cez víkend si dáva pauzu od prísneho jedálnička. Poď sa inšpirovať jej príbehom.

 

Danka, povedz nám, ako sa vyštudovaná právnička zatúlala do módnych vôd a rozbehla to s online biznisom?

Už ako druháčka na vysokej som sa zamestnala v advokácii, po škole v korporácii a vo veku 25 som mala „krízu stredného veku“ 😀 Ale vážne, uvedomila som si, že práca, ktorú robím, ma vôbec nenapĺňa. Móda ma bavila už odmalička. Lákala ma predstava byť vlastnou šéfkou a mať vo svojich rukách fungovanie firmy. Koncept online požičovne šiat som poznala zo zahraničia a na Slovensku v tom čase nič podobné nebolo. Predchádzali tomu doslova roky zvažovania. Keď som sa už raz odhodlala, dala som dohromady plán, ľudí a ďalej sa už píše história značky Shaty.

 

Prečo si sa rozhodla zamerať práve na šaty? Sú aj iné ženské kúsky, napríklad sukne, kabelky, topánky.

Šaty vždy boli aj sú mojim obľúbeným kúskom v šatníku. Okrem toho, že pôsobia žensky, je to aj to najjednoduchšie a najrýchlejšie, čo si žena môže ráno bez zbytočného kombinovania (vrch a spodok) obliecť. Môj život bol posledné roky z veľkej časti o efektivite vo všetkých oblastiach, teda aj čo sa obliekania týka.

Pamätáš si na vašu prvú objednávku?

Na tú nikdy nezabudnem. Nevedela som ešte dobre pracovať s aplikáciou našej kuriérskej spoločnosti a nechtiac som poslala balík na dobierku bez dobierky. Zákazníčka nám na ďalší deň volala, že kuriér od nej nechcel peniaze, ale že by sa rada s nami vyrovnala 😀

 

Aké boli začiatky s online požičiavaním šiat?

Ťažké. Je to novinka na trhu a ženy sú voči požičiavaniu ešte trochu skeptické. Nevedia, ako to funguje, boja sa, že im šaty nesadnú a pod.. Robíme všetko preto, aby bol celý proces zrozumiteľne vysvetlený na stránke, sociálnych sieťach aj na inštruktážnom letáku, ktorý prikladáme priamo do balíku. Naše úsilie sa pomaly vypláca. Počet požičaných šiat sa stále zvyšuje. Verím, že to týmto smerom bude aj pokračovať.

 

Čo pokladáš za najväčší úspech tvojej firmy Shaty?

Že môžeme z malej časti prispieť k udržateľnosti módy formou opätovného požičiavania šiat.

View this post on Instagram

Moje utorky patria angličtine. Jeden deň do týždňa doučujem – je to odreagovanie, zmena činnosti (ktorá sa pri šatách #alldayeveryday ozaj hodí) a moje hobby už od vysokej školy. A nie je nad ten pocit, keď vidíte výsledok svojej práce. Ja sa z pokrokov mojich študentov teším možno viac ako oni sami 🙂 Toľko zo sekcie “Čo ste o mne nevedeli" 😀 Have a nice day & see you soon ? . #NOSIMSHATY #saty #šaty #svetrovesaty #bezovesaty #zimnesaty #zimnyoutfit #jesennešaty #jesennyoutfit #outfitdna #outfitdne #beigedress #sweaterdress #sweaterweather #winterdress #winteroutfit #autumndress #autumnoutfit #ootd #outfitoftheday #outfitinspo #outfitinspiration #bratislava #bratislavacity

A post shared by Daniela Gažová (@dana_havana) on

Na svojom osobnom blogu danahavana.com píšeš, že ti doma upratuje upratovačka a veľmi si pochvaľuješ. Aké tipy a triky na zefektívnenie času by si ešte odporučila pracovne vyťaženým ženám?

Poradila by som, vytvoriť si vo veciach systém. Ja mám napríklad jedálniček, ktorý dokola točím. Dni, v ktoré chodím cvičiť. Svoj štýl a tzv. capsule wardrobe, vďaka ktorému ráno nemusím rozmýšľať čo na seba. Inými slovami – vytvoriť si rutinu, ktorá síce môže pôsobiť nudne, ale šetrí čas a energiu. Tú potom môžeme využiť na podstatnejšie veci. A v neposlednom rade by som poradila, nechať si pomôcť, ak je to potrebné a nehanbiť sa za to.

 

Vieš nám povedať, ako vyzerá tvoj deň z pohľadu stravovania? Máš krásnu postavu, určite si dávaš pozor na stravu, No ako to robíš, keď nemáš počas týždňa veľa času nazvyš.

Dobrá otázka, pretože efektívne a vyvážené stravovanie je pre mňa veľkou témou. Dodržiavam stravovanie 80:20 (zdravá strava : všetko ostatné). Počas týždňa som v Bratislave a stravujem sa naozaj zdravo. Na raňajky ovsenú kašu s nejakým ovocím, na obed prílohu (quinoa, celozrnné cestoviny, kus-kus) so zeleninou a na večeru jedávam počas zimy polievky a počas leta šaláty. Za to víkendy trávim doma v Púchove a jem tam úplne všetko! Bábovka s čajom na raňajky, bryndzové halušky na obed a pečivo na večeru. Počas víkendu zjem bežne toľko kalórií ako za celý týždeň v Bratislave. Je to o rovnováhe a samozrejme pravidelnom cvičení, ktoré sa tiež snažím dodržiavať.

Keby si mala vymenovať tri ženy, ktoré sú ti vzorom alebo ich obdivuješ, ktoré by to boli?

Z biznisového hľadiska Negin Mirsalehi – je to jedna z najúspešnejších influenceriek dnešnej doby (už 2 roky po sebe vyhrala cenu „Influencer of the year“ od Revolve) a rozbehla super úspešnú firmu Gisou s vlastnými vlasovými produktmi, ktorých základom je med, resp. propolis. Pochádza z rodiny včelárov a za značkou je nádherný osobný príbeh. Sama som niekoľko ich produktov otestovala a sú naozaj kvalitné. Z osobného hľadiska je to mama – najmilšia a najobetavejšia žena, akú poznám. Je mi veľkou oporou a vzorom. Čo sa štýlu týka, tak blogerka Lydia Elise Millen – v skratke jej štýl je môj štýl len nakupuje v cenovej kategórií tak o dve nuly vyššie ako ja.

 

V práci sa stretávaš s množstvom žien, čo si myslíš o nás – Slovenkách? Aké sme? Nakoľko nás (ne)ovplyvnilo 21.storočie so všetkým, čo prináša?

Mám pocit, že dnešné ženy sú sebestačné, viac či menej emancipované a ambiciózne. Dávno sú preč tie časy, keď sa ženy len starali o domácnosť a deti. Dnes okrem toho budujú firmy, robia kariéru a majú toho „na tanieri“ oveľa viac ako kedysi. Plus tlak sociálnych sietí a názory spoločnosti, čo a kedy by sme my ženy (ne)mali robiť, nám to neuľahčuje. Ale o to silnejšie dnešné ženy sú, niekedy bohužiaľ na úkor svojej ženskosti, ale doba si to tak zariadila.

View this post on Instagram

Odkedy som založila @shaty.sk môj život sa točí okolo šiat ?? a aj keď som väčšinu času v pozadí celého diania a “svetlá reflektorov” prenechávam našim modelkám, niekedy sa pred foťákom musím trochu potočiť aj ja ??‍♀️ Toto je #behindthescenes video z nášho posledného fotenia noviniek. . A keďže vás tu vďaka súťaži s Luckou niekoľko pribudlo, na mojom účte a blogu môžete čakať záplavu nádherných šiat a zákulisné pikošky z fungovania mojej firmy SHATY, cestovateľské tipy a fotky z našich ciest, čo to o zdravom životnom štýle a cvičení ktoré je obrovskou súčasťou môjho života a všetko ostatné čo ma inšpiruje a mohlo by (dúfam) inšpirovať aj vás 🙂 . Prajem všetkým super štart do nového týždňa ? . #NOSIMSHATY #dnesnosim #saty #šaty #satynaples #plesovesaty #ples #stuzkova #satynastuzkovu #druzicky #satypredruzicky #satynasvadbu #fotenie #bts #shooting #newcollection #workinprogress #longdress #longgown #eveningdress #eveninggown

A post shared by Daniela Gažová (@dana_havana) on

A na záver nám prezraď, aká by si chcela byť o 10 rokov? Chcela by si ešte niečo výrazne na svojom živote zmeniť?

Na svojom živote by som chcela zmeniť ešte veľa vecí. Ale ako nás učili v advokácií, zhrniem to stručne a k veci. Za 10 rokov by som chcela byť dobrou šéfkou mojej fungujúcej firmy, snáď aj dobrou manželkou a mamou mojej budúcej rodiny a celkovo lepším a vyrovnanejším človekom ako dnes. 

 

Danielka, ďakujeme ti veľmi pekne za odpovede. Želáme veľa pracovných úspech a ešte viac splnených snov.