Vychutnajte si čaro Liptova spolu s dobrým jedlom, ubytovaním či wellnessom. Toto všetko ponúka Burina residence. Je to originálny koncept, ktorý poteší milovníkov i nie moc veľkých fanúšikov vegánstva, ale aj nadšencov kvalitného welness centra.
Čo sa dozviete v rozhovore:
Prečo vznikol tento špičkový resort pre vegánov práve na Liptove?
Ako resort spolupracuje s lokánymi zdrojmi a aký to má dopad na služby reštaurácie?
Prečo je práve ich welness centrum viac zdraviu prospešné narozdiel od „tradičných“ spa?
Akým spôsobom sa ešte snaží byť resort Burina pre hostí eco-friendly?
Na otázky ohľadom vegánskej reštaurácie a rezidencie Burina nám odpovedali jeho spolumajiteľky Monika Čániová a Alenka Dernerová.
Mám pocit, že v zahraničí sa vegánsky spôsob života rešpektuje viac, ako tu na Slovensku. Nebáli ste sa toho, že Slováci ešte nie sú dostatočne “vyzretí” na to, aby pochopili vegánstvo bez predsudkov a prijali váš projekt?
Slovo vegán sa stalo slovom, pri ktorom ľudia majú obrovské predsudky. Pritom máme pocit, že je to len o jedinom – strate komfortu, lebo priznajme si, byť vegánom, je nekomfortné. Musíte dopredu rozmýšľať, kde sa najete, prípadne sa spoliehať len na svoju prípravu. Na nákupoch čítate všetky „labels“, lebo aj keď to má nálepku vegan, ešte to neznamená, že sa to stotožňuje aj s jeho zložením. Po pravde projekt sme začali robiť v dobe (pred piatimi rokmi), kedy vegánske zastúpenie výrobkov v obchodoch na Slovensku bolo takmer nulové. Robili sme ho najmä pre seba a povedali sme si, že ak to budeme robiť so srdcom, tak si to zákazníka nájde. A našlo, pretože 90% tých našich nie sú vegáni, využívajú však benefity stravovania v našej kuchyni.
View this post on InstagramA post shared by burina residence ? (@burina_residence) on
Ste pomerne mladý tím ľudí, ktorý stojí za vznikom Burina vegan residence&restaurant. Služby, ktoré ponúkate sú na vysokej úrovni, čomu za to vďačíte? Skúsenostiam z minulosti alebo ste len stavili na intuíciu a vycítili ste, aké potreby budú mať vaši budúci zákazníci?
Na Slovensku funguje biznis princípom, dám do toho čo najmenej a chcem vyťažiť čo najviac. Nová vlna mladej generácie to chce robiť úplne inak, stretávame sa s tým všade. Náš zámer bol, aby sme vybudovali v Liptovskom Mikuláši niečo, čo nám chýbalo. Máme tu reštaurácie aj ubytovanie, aj wellness, ale buď sú na príliš ekonomickej úrovni alebo až pompézne. My sme chceli vytvoriť miesto, kde sa ľudia budú cítiť ako doma, a tak, ako by si to zariadili vo svojej domácnosti. Vedeli sme, na koho cielime a aké potreby majú títo ľudia. Pre nás bolo od začiatku dôležité určiť, pre koho to chceme robiť a čo očakávame, že títo ľudia chcú a hľadajú. Skúsenosti z minulosti nemáme, cestovali sme trochu po svete a vieme zhodnotiť, čo je fajn a čo nie.
Čím ste sa inšpirovali pri tvorbe dizajnu interiéru? Čerpali ste inšpiráciu aj zo zahraničných podnikov či hotelov?
Čo sa týka inšpirácií, bolo to celkom náročné. Mali sme k dispozícii výbornú architektku Beátu Vavrovú, ktorá nám pomohla uchopiť dizajn budovy. Časť sme rekonštruovali a chceli sme tu zachovať aj niektoré pôvodné prvky ako napríklad klenby. Veľa prvkov sme pridávali, spomenieme atiku a súkenice. Polovica objektu je úplne nová budova, ktorú sme dolaďovali podľa tej staršej, ktorá má cez 70 ročnú históriu a pôvodný účel celého priestoru bol bitúnok s predajňou. Takže predchádzajúci majitelia by sa asi škrabali po hlave, čo z toho vzniklo.
Čo sa týka dizajnu interiéru, stanovili sme si za kľúčovú farbu – modrú, ktorá je na všetkých obkladoch a je veľmi výrazná. Od nej sme dolaďovali všetky prvky, ktoré sme vyberali sami a strávili hodiny hľadaním. Nábytok sme chceli z masívu, takže postele a skrine sú dubové a na mieru zhotovené. Všetky ostatné prvky sme našli v Holandskom veľkoobchode, kde predávajú nábytok z recyklovaného dreva. Kombinácie vznikali len v našich hlavách, chválabohu, všetok nábytok čo prišiel, bol nad očakávania a zapasoval do štýlu, aký sme dosiahli.
Jedna z pikošiek bola, že nás veľa ľudí presviedčalo na koberce do izieb. Áno, je to jednoduché a pomerne lacné riešenie, ale tu nám pomohli skúsenosti z cestovania, rozhodli sme sa preto pre dlažbu. Dočistiť koberec v priebehu sezóny po každom divokejšom zákazníkovi, je nemožné.
Hotelové izby sa volajú po názvoch rôznych rastlín. Máte ešte nejaké špeciálne “vychytávky” pripravené pre vašich hostí?
V každej izbe sú živé črepníkové kvety, ktoré navádzajú domácku atmosféru. Pre hostí máme čapovanú vegan kozmetiku, ktorú ponúkame v sklenených obaloch a čapujeme ju z veľkých nádob, systém ako v bezobalových obchodoch. Takým istým spôsobom fungujeme s čistiacimi prostriedkami – bezobalovo. Máme v izbách malé kompostéry na bio odpad a nádoby na recykláciu. Apartmán divozel ponúka spanie v indiánskom típí, čo ocenia hlavne mladší návštevníci. Avšak ani deťúrence, ktoré prídu len na obed, nie sú ukrátené. Típí stojí aj v reštaurácii a dáva deťom priestor na hranie alebo čítanie či kreslenie.
Veľmi veľa hostí nám už povedalo, že nevedia prečo, ale v Burine sa cítia fajn.
Pre vašich hostí ale aj pre verejnosť ponúkate služby wellness centra. Na svojej stránke píšete, že má pobyt vo vašom wellnesse na ľudí blahodárne účinky. Čím sa teda odlišuje od tých “klasických”?
Klasická suchá sauna používaná na Slovensku je elektrická. Suché teplo generované elektrinou má iný účinok na telo ako suché teplo, ktoré vzniká pri horení dreva-to prehrieva telo inak, zdravšie. Všetky sauny na východ od nás, najmä tradičné ruské, majú pec. A ešte používajú tradičné saunovacie čiapky, tie na požiadanie môžete vyskúšať aj u nás. Ich účelom je chrániť hlavu pred prehriatím.
Parná sauna je tiež samostatnou kategóriou, pretože ak by sa vám dostal do rúk prípravok, ktorý sa pridáva do vody, z ktorého vzniká para, zistili by ste, že vám môže spôsobiť astmu, kožné ochorenia atď, práve tie veci, ktoré si idete liečiť dýchaním v takejto saune. Náš cieľ je fungovať iba na prírodných siliciach, ich pridaním do vody a vdychovaním v parnej saune.
A chcete vedieť, s čím sa potýka taká vírivka? Chlór! V našej vírivke vás oči štípať nebudú, UV lampa a samostatné automatické dávkovanie to nastavia tak, aby voda obsahovala zhruba také množstvo chlóru ako je v pitnej vode. Postaviť wellness, ktorý má na telo blahodárne účinky je alchýmia. My sme sa snažili nepodceniť žiadne z kritérií, ktoré sme mali pri saunovaní, keďže ho zbožňujeme. K dispozícii máme aj relaxačnú miestnosť na masáže, kde vás masér vie vyhladkať, ale ak to chcete naozaj poriadne, tak pri tvrdšej športovej masáži budete aj zuby zatínať. Pripravujeme zároveň ďalšiu miestnosť na procedúry.
Vo vašich priestoroch organizujete aj rôzne eventy či oslavy. Prečo by si ľudia mali vybrať práve Vás? Čím ich návšteva v Burine obohatí?
Všetky stretnutia s rodinou a priateľmi sú v dnešnej rýchlej dobe výnimočné a treba sa k nim tak stavať. Snažíme sa to robiť na mieru zákazníkovi a vcítiť sa do toho, čo hľadá. Naposledy sme jednému milému oslávencovi navrhli ako prípitok rum naliaty v kokosovom orechu. Hneď bol nadšený. A tak započal hon za kokosmi po snehu, ktorý vyžadoval určitú dávku nadšenia. Ťažko je kokos zháňať v zime a na Slovensku.
Kuchyňu sme spravili otvorenú, takže každý hosť má možnosť nazrieť do zákulisia varenia a vidieť, že nie sme otvorení len architektúrou, ale aj v srdci. Neskrývame sa pred ničím a veríme, že kde je vôľa, tam je cesta. U nás je všetko „urobiteľné“.
Hladní hostia sa môžu ísť občerstviť aj do vašej vegánskej reštaurácie. Čím ste sa inšpirovali pri tvorbe jedálenského menu?
Ak začínate v zimnej sezóne otvorením vegánskej reštaurácie, je to celkom zaujímavá úloha. Lokálne zdroje ovocia a zeliny už končia a čerstvá zelenina zo Slovenska je tabu. Preto momentálny lístok, v čase vydania článku, obsahuje základy jedál, ktoré boli pre našu slovenskú kuchyňu v zimnom období tradičné: zemiaky a výrobky z nich – šúľance, lokše, kyslá kapusta, červená kapusta, šalát z bielej kapusty.
Spolupracujete aj so zdrojmi z okolia? Napríklad, odoberáte ingrediencie na prípravu pokrmov od lokálnych farmárov alebo rodinných firiem?
Áno, zemiaky, kapustu, cibuľu, mrkvu, cviklu, tekvice, patizóny, jablká máme slovenské, dokonca veľa je z okolia Liptova. V tomto roku by sme chceli dokonca farmárom zadať množstvá, ktoré majú pre nás dopestovať. Len 7 kilometrov od nás máme ľudí, ktorí vedia dopestovať a uskladniť značnú časť a typy zelenín a ovocia, na ktoré sa zameriavame. Farmár a začínajúci malí farmári potrebujú najmä odbyt a toto je spôsob, akým im vieme pomáhať. A takto by mala ekonomika fungovať. Zároveň je súčasťou marketingu napísať potom, že dnešné menu sa dopestovalo napríklad v Bobrovci. A to je tá krása.
Napokon, prečo odporúčate ľuďom návštevu v Burina vegan residence&restaurant? Aké ponaučenie, možno akú motiváciu si od vás vedia odniesť?
Všetko, na čo si pomyslíte a chcete to z hĺbky svojho srdca je zrealizovateľné, aj keď sa vám to zdá sprvu ako šialený nápad. Ako sa vraví u nás, nejedzte kraviny, jedzte buriny :-).
Ďakujeme za rozhovor!
Viac skvelých článkov o vegánstve nájdeš aj na našej stránke Ženuškáreň. Odporúčame ti začať s týmto:
Chýba ti „food“ inšpirácia? Tieto vegánky sa oplatí sledovať na Instagrame