Ženy chcú dojčiť. Hľadajú informácie na prevenciu problémov pri dojčení často už pred pôrodom. V spoločnosti, v ktorej sa stratili vzory pre dojčenie, však môže byť ťažké získať informácie, ktoré dojčeniu skutočne pomôžu. Preto sme oslovili profesionálne laktačné poradenstvo MAMILA, ktoré špeciálne pre Ženuškáreň pripravilo výborný článok pre ženy a ich rodiny.

Prvý kontakt s dojčením

Každá žena by mala prichádzať do pôrodnice s niekoľkými základnými vedomosťami. Prvou je ako zistiť, čo bábätko na prsníku robí – ako jasne rozlíšiť pitie a ako posúdiť výdatnosť pitia. Takto sa vie sama pri pohľade na bábätko na prsníku presvedčiť, že bábätko dobre pije a získava dostatok mlieka. Žena by ďalej mala vedieť, ako môže pomôcť tomu, aby bábätko na prsníku pilo hneď po narodení.

Bábätko by si mala matka okamžite po narodení položiť nahé na svoje brucho, kde sa mu poskytne čas, počas ktorého sa začne séria dejov vedúcich k tomu, že sa bábätko začne plaziť k prsníku, nájde bradavku a prisaje sa k prsníku. Ďalej by žena mala vedieť, ako môže správnou polohou pomôcť bábätku, aby sa správne prisávalo k prsníku. Toto je kľúčové, aby ženu dojčenie nebolelo a aby dieťatko získavalo dostatok mlieka. Dojčeniu v prvých dňoch veľmi napomáha intenzívny fyzický kontakt bábätka s matkou a priamy kontakt koža na kožu. 

Zdroj: pexels.com

Sledujte potreby dieťaťa

Máme postupy, ako zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka zlepšením prisatia, a ak je to potrebné, vieme pomôcť ženám dokrmovať bábätko priamo na prsníku bez nutnosti použitia fľaše a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu bez dokrmovania. Mnohé medzinárodné organizácie venujúce sa podpore dojčenia zdôrazňujú ako dôležitú podmienku úspešnosti dojčenia z dlhodobého hľadiska, aby bolo dieťa dojčené podľa svojich potrieb (čo prakticky znamená ponúkať prsník vždy, keď je bábätku nepríjemne).

Dojčenie podľa potrieb bábätka je dôležitou podmienkou úspešnosti dojčenia preto, že takto má najväčšiu šancu pokryť potreby dieťaťa. Potreba riešiť rôzne situácie dojčením vyplýva z toho, čo všetko dojčenie dieťaťu poskytuje. Bábätko potrebuje byť na prsníku v rôznych situáciách a toto je súčasťou dojčiaceho správania detí.

Najlepší liek proti bolesti? Dojčenie!

Dojčenie je totiž omnoho viac než len pitie mlieka. Dojčenie poskytuje deťom úľavu od bolesti, možnosť jednoducho zaspať, upokojuje ich, reguluje im mnohé telesné funkcie ako dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu, znižuje prežívanie stresu či bolesti a podobne. To, že dieťatku matka ponúkne prsník vždy, keď plače znamená, že využíva tieto rozmanité funkcie dojčenia. Dojčenie tak pomáha v situáciách, v ktorých je inak komplikované hľadať riešenie. Neznamená to, že dieťaťu poskytujete nedostatočnú paletu spôsobov utišovania.

Naopak. Bábätko, aj ak ide o staršie dieťa, mnohé situácie ani nedokáže inak riešiť, túto schopnosť si vyvinie neskôr. Poskytovať dieťaťu možnosť dojčiť sa vždy, keď to potrebuje, nespôsobuje, že by dieťa nemohlo vyjadriť svoje emócie. Nie je pravda, že dieťa nebude schopné riešiť svoje problémy samo. Dojčenie buduje základnú dôveru dieťaťa a pomáha mu v čase, keď nemá iné nástroje. Jednou z funkcií dojčenia je pomoc so zaspávaním a v noci s prechodom do ďalšej spánkovej fázy. Matka nemusí dieťa učiť zaspávať samo, ani ho učiť prespať celú noc. Všetky deti sa to naučia samé, keď budú na to pripravené.

Zdroj: pexels.com

Ako vyzerá ukončenie dojčenia?  

Dojčenie reguluje činnosť srdiečka, dýchanie, telesnú teplotu, znižuje hladiny stresových hormónov, prežívanie bolesti, pomáha rozvíjať mozog či ústnu dutinu. Z toho vyplýva, že dieťa sa nedojčí len pre hlad alebo smäd. Môže sa dojčiť preto, že je unavené, podráždené, prehriate alebo naopak preto, že mu je zima, že chce spať, že sa bojí, že sa fyzicky alebo psychicky zranilo, preto, že začína byť choré a cíti sa zle, hoci o tom okolie ešte netuší alebo v iných sociálne náročných situáciách, v ktorých zatiaľ nie je samostatné a nezávislé.

Prirodzené odstavenie nie je o tom, že jedného dňa nahradíme porciu materského mlieka porciou jedla. Je to práve o týchto ostatných potrebách, ktoré matka dieťaťu pomáha uspokojovať spôsobom, ktorý typicky zažívali deti počas miliónov rokov evolúcie ľudského druhu. V procese prirodzeného odstavenia sa dieťa samo dostáva do vývojového štádia, v ktorom sa postupne učí riešiť rozličné situácie samo, keď sa cíti byť na to pripravené. Je to dlhá cesta, ktorá sa začína mesiace pred samotným definitívnym odstavením. Takto dieťa nie je k ukončeniu dojčenia dotlačené, ale vníma ho ako métu, ktorú s hrdosťou dosiahlo.

Dojčenie ako prejav lásky

Pretože dojčenie poskytuje efektívnejšiu úľavu od bolesti ako bežné lieky, tak sa dieťa dojčí napríklad po fyzickom zranení alebo po tom, čo ho niečo vystrašilo alebo prežíva sociálne náročnú situáciu, s ktorou si ešte nevie poradiť. Dojčenie zďaleka nie je len to, že matka dojčí spokojné dieťa a tým pádom dieťa dostáva informáciu, že je spokojné a milované.

Práve naopak. Mnohokrát sa potrebuje dojčiť po tom, čo plakalo, hnevalo sa – keď vôbec nebolo milé a príjemné bábätko a matka ho napriek tomu láskyplne vezme do náručia a poskytne mu fyzické aj psychické upokojenie a ubezpečenie, že je milované. Dojčenie je aj prejavenie lásky a vzťahu s dieťaťom. 

Pre ženy pred pôrodom a tesne po pôrode združenie MAMILA pripravilo knihu Praktický návod na dojčenie s množstvom fotografií a praktických rád. Pred pôrodom sa môžeš obrátiť aj na laktačnú poradkyňu MAMILY, od ktorej sa dozvieš, aké sú základné kroky, ktoré povedú k čo najjednoduchšiemu začiatku dojčenia a ako pokračovať v dojčení v ďalšom období.

Ak ťa téma dojčenie trápi, môžeš sa o nej viac dočítať aj v tomto článku, ktorý sme pripravili v spolupráci so združením Mamila: 

Dojčiť alebo nedojčiť? Prečítaj si rady od odborníkov