Svadobné šaty, v ktorých vynikne vaša osobnosť. Týmto heslom sa riadi eco-friendly dizajnérka Zuzka Kedroňová. Jej šaty podčiarknu jemnosť a eleganciu. Sama tvrdí, že radšej urobí výstrih vzadu ako vpredu, pretože vulgárnosť na svadbu nepatrí. Majiteľka svadobného ateliéru YOORA podporuje aj udržateľnú módu. Všetky odstrižky poctivo nosí do fabriky na spracovanie textilného odpadu.

 

Dlhé hodiny strávené s ihlou v ruke. Prebdené noci šitia a úprav. Zuzka Kedroňová je dizajnérka svadobných šiat. A to nie hocijakých. Používa výlučne prírodný a vysoko ekologický materiál. Jej tvorba sa vyznačuje jemnými líniami a jednoduchosťou. Najväčšiu inšpiráciu pri návrhu svadobných šiat čerpá z doby mladosti našich babičiek. Vďaka nej je každá nevesta originálna a krásna. 

Dizajnérka svadobných šiat Zuzana Kedroňová: "Mám rada keď do procesu tvorby nevesta zasahuje, šaty sa tak stávajú jedinečné a osobné."
Zdroj: YOORASTUDIO.COM

 

Zuzka, môžeš nám v krátkosti povedať o tvojich začiatkoch? Ako si sa dostala ku šijaciemu stroju? Spomínaš si na svoje prvé ušité šaty?

So šitím a navrhovaním som začínala veľmi pomaly a veľmi komicky. Doteraz si pamätám na moju prvú skúsenosť so šijacím strojom. Nevedela som, ako sa ovláda. Nevedela som, že nestačí len stláčať pedál, ale treba si aj čo to nastaviť pred tým, ako človek začne reálne šiť. Tento môj prvý zážitok skončil miernym fiaskom, lebo z nevedomosti som mamine pokazila stroj a tá ma zaň minimálne rok nepustila.

Keď som už mala teóriu v malíčku a nejaké prvé jednoduché kúsky za sebou, pustila som sa do realizácie svojich úplne prvých spoločenských šiat, čo boli zhodou okolností šaty na stužkovú. Došívala som ich ešte hodinu pred samotnou slávnosťou a boli pravý opak toho, aké šaty robím teraz. Takže čierne, gotické, mohutné a plné volánov.

 

Prvé svadobné šaty som ušila na žiadosť od klientky zo záclony jej starej mamy.

 

Kedy si si uvedomila, že chceš založiť svoj svadobný ateliér a pomáhať tak ženám plniť si ich svadobný sen?

Pred pár rokmi by ma ani vo sne nenapadlo, že budem tvoriť svadobné šaty. Na vysokej škole som vyštudovala odevné návrhárstvo. Boli sme vedení skôr ku konceptuálnemu, avantgardnejšiemu prístupu k tvorbe. Ja som mala vždy radšej nositeľnejšie kúsky. Mala som blízko k šatám a splývavým líniám.

Počas štúdia som si vyskúšala rôzne štýly tvorby. Absolvovala som mnohé stáže a až tá posledná v Londýne ma utvrdila v tom, že chcem niečo svoje, len som ešte nevedela, akým smerom sa budem uberať.

Po návrate som si našla krátku brigádu v svadobnom salóne a tam som sa zaľúbila. Za tých pár mesiacov čo som tam pracovala, som zistila, že ma práca s nevestami baví a napĺňa. Tam ma „kopla múza“ a začala som pomaličky pracovať na svojej vlastnej značke.

Dizajnérka svadobných šiat Zuzana Kedroňová: "Mám rada keď do procesu tvorby nevesta zasahuje, šaty sa tak stávajú jedinečné a osobné."
Zdroj: YOORASTUDIO.COM

 

Tvoje šaty sa odlišujú od tých klasických s obrovskými sukňami a vrškami posiatymi množstvom trblietok. Majú jemné línie a svojou jednoduchosťou pôsobia naozaj výnimočne. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?

Pri tvorbe vychádzam zo svojej vlastnej estetiky. Mám rada jednoduchosť, splývavé línie, ale na druhej strane ma musí odev niečím zaujať. Či už je to strihom alebo aplikáciami.

 

Vždy sa zamyslím nad tým, či by som si šaty, ktoré vyjdú z mojich rúk, dala na svoju vlastnú svadbu alebo nie.

Pokiaľ sama sebe odpoviem nie, pokračujem v tvorbe ďalej, až kým nie som na 100 % spokojná. Veľmi sa inšpirujem aj svadobnými šatami našich starých mám. Mám rada strihy, ktoré nechajú vyniknúť osobnosť človeka a zbytočne ho „neutopia“. Radšej spravím výstrih vzadu po pás ako vpredu po pupok. Nemám rada prvoplánovú vulgárnosť. Na svadbu, kde je polka hostí rodina a starší ľudia, sa mi to nehodí.

Zdroj: YOORASTUDIO.COM

Ako je to s výberom šiat? Majú nevesty konkrétne predstavy, alebo si vyberajú z už hotových návrhov? 

V ateliéri mám k dispozícii všetky modely z mojich kolekcií na vyskúšanie. Môžu si vybrať buď z už hotových modelov, alebo im spravím na základe ich predstáv a prianí špeciálny model na mieru. Je to tak pol na pol.

Mám rada, keď do procesu tvorby nevesta zasahuje, šaty sa tak stávajú jedinečné a veľmi osobné.

Prichádzajú zákazky aj zo zahraničia?

Áno, momentálne vytváram šaty pre nevestu z Brazílie. Našla ma cez sociálne siete. Drvivá väčšina ich je však zo Slovenska a z Čiech.

 

Dizajnérka svadobných šiat Zuzana Kedroňová: "Mám rada keď do procesu tvorby nevesta zasahuje, šaty sa tak stávajú jedinečné a osobné."
Zdroj: YOORASTUDIO.COM

Pracuješ sama, alebo je niekto, kto ti pri šití pomáha? 

Donedávna som pracovala sama, teraz som si však už k sebe zavolala výpomoc. Na začiatku, keď si s nevestou upresníme typ šiat – model, ktorý sa jej najviac páči a najviac jej sedí, vytváram skúšobný model z bavlneného plátna na základe odobraných mier.  Na ňom sa vychytajú všetky „muchy“ a až potom tvorím z finálneho materiálu – hodvábu. Celý proces si vyžaduje minimálne 3-4 skúšky, aby sa zaručilo, že šaty sadnú tip top.

Si známa tým, že pracuješ s prírodnými materiálmi. Je to aj z toho dôvodu, že podporuješ myšlienku udržateľnej módy?

Čo sa oblečenia týka, snažím sa nenakupovať, pretože mám pocit, že mám všetkého dostatok. Ak si aj niečo idem kúpiť, tak jedine v second-handoch alebo si niečo ušijem. Niekedy podporím kolegov návrhárov a kúpim si niečo od nich.

Snažím sa nad každým produktom zamýšľať, či ho musím mať, a ak áno, tak siaham po tých ekologickejších variantoch. Ďalej sa snažím vyhýbať plastovým obalom, aj keď nie vždy sa im dá vyhnúť úplne.

Čo sa týka textilného odpadu pri mojej tvorbe, odstrižky odkladám do veľkého vreca. Keď sa naplní, odnesiem ho na ďalšie využitie do fabriky na spracovávanie textilného odpadu pre tepelné izolácie.

 

Instagramový profil YOORA štúdia je plný úžasných fotiek. Tie sú často zachytené v krásnom prostredí a spolu s tvojimi modelmi vytvárajú dokonalý celok. S kým najčastejšie spolupracuješ pri tvorbe fotografií? 

Mám obrovské šťastie, že mám pri sebe skvelých ľudí, ako sú fotografi, floristi či šperkári, s ktorými veľmi často spolupracujem. Môžem možno spomenúť Atelier Jarabina, Alex Kiňovú, Janču Korček či Bepart studio. Toto sú ľudia, s ktorými spolupracujem najčastejšie. Ale som otvorená aj novým spoluprácam, ktoré prinesú vždy nový pohľad na  tvorbu.

Dizajnérka svadobných šiat Zuzana Kedroňová: "Mám rada keď do procesu tvorby nevesta zasahuje, šaty sa tak stávajú jedinečné a osobné."
Zdroj: Facebook YOORA STUDIO


Zúčastňuješ sa mnohých výstav. Kde môžeme v najbližšej dobe vidieť tvoju tvorbu? Pracuješ na niečom novom? Možno by si nám mohla spomenúť tvoje plány do budúcna. 

Momentálne je svadobná sezóna v plnom prúde a ja až do októbra neplánujem žiadnu výstavu. Zúčastním sa však diskusie počas Fashion Revolution week a taktiež počas eventu Pomalo, kde trošku porozprávam o svojej tvorbe. Čo sa plánov do budúcna týka, tých mám mnoho. Chcela by som tvorbu posunúť aj za hranice, vytvoriť „reday to wear“ kolekciu šiat na bežné nosenie a vytvoriť ďalšiu svadobnú kolekciu.

 

Zuzke ďakujeme veľmi pekne za rozhovor. Prajeme jej veľa pracovných úspechov a ešte viac spokojných neviest.