Vianoce sú postrachom pre všetky pracujúce matky. Po šichte v práci musia vo veľkom zahájiť sviatočné upratovanie, pečenie a nemali by zabudnúť byť ani okúzľujúcou partnerkou a vždy prítomnou matkou. Dajú sa vôbec prežiť Vianoce bez stresu a výčitiek? Na odpovede sme sa opýtali koučky Jaroslavy Vaculčiakovej.
Jaroslava Vaculčiaková je skúsená lektorka a koučka, ktorá s nadšením pomáha ľuďom a firmám rásť a rozvíjať svoj potenciál. Pracuje s jedinečnými NLP technikami a zahraničným know-how z oblasti efektívnej komunikácie, emočnej inteligencie, zvyšovania ľudského potenciálu a osobnostného rozvoja. Jej víziou je, aby Slovensko bolo krajším a lepším miestom pre život. Verí, že každý z nás k tomu môže prispieť svojou troškou. Preto treba začať od seba.
Vo veľa rodinách pracujú na plný pracovný úväzok obaja rodičia. Pred prichádzajúcimi vianočnými sviatkami by mala gazdiná poupratovať aj napiecť. Ako si naplánovať čas, aby to všetko stíhala a pritom nezanedbala svoje pracovné povinnosti ani rodinu?
Dnešná doba je veľmi náročná. Keď sa nad tým niekedy rozmýšľam, tak od žien sa vyžadujú priamo nadľudské výkony. Treba si uvedomiť, že žena nie je superman. Jednoducho nie je možné, aby jedna žena stíhala na 100 % pracovať, venovať sa rodine, deťom, partnerovi, upratovať, variť, nakupovať, robiť domáce práce, domáce úlohy s deťmi, manažovať domácnosť a popritom aj skvele vyzerať – cvičiť, starať sa o seba, rozvíjať, čítať a sem – tam aj oddychovať. Toto všetko sa od dnešnej ženy očakáva. To by musela fungovať na 500 %.
Každá žena by si mala stanoviť svoje priority. Keď sa žena snaží robiť všetko, neurobí nič poriadne, je v jednom kruhu, v neustálom strese a večer padne s vyplazeným jazykom do postele úplne bez energie. Takéto tempo ju jedného dňa doženie. Či už v podobe psychických alebo fyzických problémov či chorôb. V prvom rade si treba uvedomiť, že nielenže nemôžeme, ale hlavne nemusíme stihnúť všetko. Ženy sa niekedy sami stavajú do pozície obete, snažia sa byť vo všetkom perfektné, nedokážu alebo nechcú delegovať prácu, alebo sa nechcú vzdať niekedy zbytočných povinností. Niektoré ženy musia poumývať pred Vianocami okná, aj keď nie sú špinavé, lebo ich mama aj stará mama to robili. To, že sa niečo robilo sto rokov, neznamená, že to musíme robiť aj my.
V prvom rade si teda treba povedať, čo naozaj musím pred Vianocami stihnúť a čo viem delegovať alebo s čím mi vie pomôcť niekto iný. Pri každej práci je dôležité, aby sme si vopred stanovili priority a keď niečo robíme, tak sa jednej aktivite venovať naplno. Keď ju dokončíme, venovať sa ďalšej. Je mýtus, že ženy stíhajú robiť viac vecí naraz. Náš mozog je schopný venovať sa naraz iba jednej činnosti na 100 %. Neustále prebiehanie od jednej činnosti k druhej viac vyčerpáva a stresuje. Urobte si preto pred Vianocami plán toho, čo potrebujete stihnúť a každý deň urobte jednu vec a pokúste sa ju dokončiť. Vedci zistili, že stres nespôsobuje ani tak množstvo úloh ako množstvo nedokončených úloh.
Môže sa stať, že žena nestíha kvôli práci splniť všetky svoje “domáce” povinnosti. Ako sa k tomu postaviť, aby si to nevyčítala a užila si Vianoce aj napriek svojmu “zlyhaniu”?
Ako som už spomenula, treba si uvedomiť, či naozaj musíme stihnúť pred Vianocami „všetko“. Keď nestíhame napiecť, môžeme koláčiky aj kúpiť alebo poprosiť niekoho, aby nám napiekol – príbuzných, susedku. V niektorých domácnostiach sa stále traduje, že musí byť 5 druhov koláčov. Musí to tak naozaj byť? Keď chcete mať naozaj viac druhov, dohodnite sa s kamarátkami alebo susedkami, že každá napečie viac z jedného druhu a podeľte si ich. Ja kupujem kvalitné vianočné bio pečivo a s deťmi kvôli atmosfére pečieme iba medovníčky. Aj tak to u nás nikto väčšinou neje a po Vianociach ich vyhodíme. Keď žena nestihne úplne všetko, dôležité je, aby si namiesto výčitiek povedala: Čo také strašné sa stane, keď nebudeme mať tento rok umyté okná? Keď je odpoveď „nič“, tak je všetko v poriadku. Keď sa rozhodnete, že je to takto v poriadku, tak to skrátka bude v poriadku. Pre čaro Vianoc je dôležitejšia pohoda matky ako umyté okno. Lebo keď je mama v pohode, všetci sú v pohode. A to isté platí aj mimo Vianoc. Čo nemusíte robiť, to nerobte alebo delegujte.
Existujú aj ženy, ktoré sa od svojej práce nevedia vôbec odpútať, pracujú aj keď nemusia, stále pozerajú do telefónu alebo sú na počítači. Ako môže žena-workoholička vypnúť a naplno sa venovať svojej rodine a oddychu počas sviatkov?
Pre psychické zdravie je mimoriadne dôležité dokázať „vypnúť“. V práci je nahraditeľný každý, v rodine nie. To si treba skutočne uvedomiť, kým nie je neskoro. Ideálne je mobil odložiť a nemať ho neustále po ruke. Je smutné, keď rodičia vyčítajú deťom, že sú závislé, a pritom oni sú neustále prilepení na obrazovke. Ako som už spomenula. Všetko robte na 100 %. Keď pracujete, pracujte na 100 %. Keď sa venujete deťom alebo partnerovi, venujte sa im na 100 % a mobil zatvorte do šuflíka.
Niektoré deti sú veľmi nešťastné, ak nemajú počas školských prázdnin pri sebe svoju mamu, ktorá musí vtedy pracovať. Ako im to vysvetliť, aby sa na nás nenahnevali a chceli sa s nami aj napriek tomu rozprávať a zabávať sa?
Odporúčam, aby ste sa s deťmi porozprávali a vysvetlili im, že musíte ísť do práce. Opýtajte sa ich, čo chcete, aby ste spolu robili, keď sa z práce vrátite. Dohodnite sa na tejto aktivite, a keď prídete z práce, skutočne naplno sa im venujte, zabudnite na mobil a vykompenzujte im ten čas. Pre deti je totiž dôležitejšia kvalita času, ktoré s ním strávite ako množstvo času. To znamená, že keď sa naplno venujete svojmu dieťaťu pol hodinu alebo hodinu, je to viac, ako keby ste s ním strávili celý deň, hľadiac do mobilu alebo obrazovky, alebo naháňajúc sa pri domácich prácach, kedy ho iba okrikujete. Aj pri domácich prácach sa snažte deti zapojiť, aby ste z toho mali spoločnú aktivitu.
Napokon by som sa opýtala, čo by ste poradili každej prepracovanej žene, aby urobila cez Vianoce?
Cez Vianoce určite vypnite! Venujte sa naplno rodine, sebe a deťom, snažte sa robiť spoločné aktivity, rozprávať sa. Keď nestíhate počas roka chodiť pravidelne na prechádzky, robte to cez sviatky, aj keď nebude ideálne počasie. Vyvetrajte si hlavu, má to veľmi pozitívny vplyv na psychiku. Vianoce by predsa nemali byť iba o jedení a upratovaní, ale hlavne o tom, aby ste sa venovali svojim najbližším a strávili s nimi kvalitný čas. A mobil zatvorte do šuflíka a dajte si ho na tichý režim. Nezabudnite, čím menej jedla, tým menej času stráveného po sviatkoch v posilňovni. A ešte niečo. Vianoce sú čas, kedy sa môžeme zamyslieť viac sami nad sebou, ponoriť sa do hĺbky a prehodnotiť, v čom v živote chcete pokračovať rovnako, ako doteraz a čo chcete od nového roka zmeniť.
Jaroslave Vaculčiakovej veľmi pekne ďakujeme za rozhovor. Pokiaľ by si sa jej ešte niečo chcela opýtať, alebo ťa niečo trápi, neváhaj a kontaktuj ju na www.anteaconsulting.sk alebo na jej Facebooku.
Ak sa ti článok páčil, odporúčame, aby si si prečítala aj tento: