Módnou dizajnérkou sa chcela stať už od malička. Prvé šaty ušila ako šesťročná. Vedela, že na splnení svojho sna musí tvrdo makať. 21-ročná odevná dizajnérka Kristína Bánovská má za sebou niekoľko krásnych úspechov a tie ďalšie ju, veríme, čakajú.

Kristína získala prvé skúsenosti so šitím modelov na prehliadky počas štúdia na strednej umeleckej škole v Trenčíne. To, aký bude mať jej tvorba úspech, záviselo len od nej. Dni a noci strávené v ateliéri, vymýšľanie nápadov, strihov, farebných kombinácií. Ako však ona sama hovorí, samotné prípravy sú síce únavné, ale je to jej vášeň, pre ktorú sa rada obetuje.

Cit pre módu má v rodine 

Je milovníčkou elegancie a jednoduchosti. To sa odzrkadľuje aj na jej originálnych modeloch. Má za sebou pár prehliadok vlastných kolekcií. Jej módne kúsky ste mohli vidieť aj na niekoľkých školských súťažných prehliadkach, z ktorých si odniesla pár ocenení. Okrem toho sympatická návrhárka spolupracovala s Miss Českej republiky, pre ktorú ušila národný kostým jednej z finalistiek. Ten neskôr poputoval do Číny na Miss Model of the World. „Šitie máme v rodine. Prababka šila kroje, babka, tety aj krstná sa venovali šitiu. Takže nejaký ten zdedený talent tam je a záleží len na človeku ako sa k nemu postaví. Ja som dostala od Boha talent a úžasných rodičov, ktorí mi pomohli ho rozvíjať,“ opisuje Kristína. 

Zdroj: instagram.com / kristinabanovska

Oceňovaná študentka 

Momentálne študuje na Baťovej univerzite v Zlíne, kde je už tretí rok študentkou Odevného dizajnu. „Na mojej univerzite je veľa úžasných ľudí. Do školy nám chodia rôzne ponuky na zapojenie sa do súťaží, výstav, a podobne. Koniec koncov aj tu v Zlíne je veľa podujatí, na ktorých sa môžem prezentovať ako dizajnérka. Tento rok som dokonca absolvovala stáž u Slovenskej módnej návrhárky Michaeli Ľuptákovej, s ktorou som si veľmi rozumela. Najväčším prínosom sú prehliadky na Prague Fashion week by Mercedes-Benz. Najbližšie sa budem usilovať o to, aby som spravila bakalárku a následne prijímačky na VŠVU do Bratislavy.“

V móde má prehľad 

Jej cieľom je neustále sa zdokonalovať a rozvíjať, a preto sa snaží čerpať čo najviac skúseností. „Chcem mať podrobný prehľad o tom, čo sa vo svete módy deje. Je teda pre mňa prvoradé pravidelne sledovať kolekcie módnych domov ako napríklad Chanel, Dior, Valentino, Elie Saab, Dolce&Gabana. Veľmi sa mi páčia prehliadky Christiana Siriana, ktorý ich netvorí len na veľkosti 32,34 a 36, ale aj na moletky. No aj tak bude pre mňa navždy najväčším vzorom značka Chanel alebo skôr samotná Coco Chanel, ktorú milujem nie len ako návrhárku, ale hlavne ako osobnosť“.

Zdroj: instagram.com / kristinabanovska

Štúdium v Indonézii 

To, že je Kika cieľavedomá a šikovná mladá baba dokazuje aj svojim nedávnym úspechom z Bratislavských módnych dní. Tam sa stala víťazkou v kategórií Nová tvár módnej scény. S témou Milana Rastislava Štefánika sa popasovala úchvatne a vytvorila kolekciu plnú jednoduchých ale pritom nápaditých strihov. „Bolo to úžasné a veľmi dlho som nemohla uveriť tomu, že som naozaj vyhrala. Som veľmi vďačná za túto príležitosť, pretože vďaka BMD pôjdem na tri mesiace do Indonézie. Tam budem študovať ich kultúru, látky, rôzne techniky a tým dosiahnem väčší prehľad v oblasti módnej kultúry“.

My Kristíne držíme palce a prajeme jej čo najviac úspechov!

 

Ak sa ti náš rozhovor páčil, odporúčame ti prečítať aj tento: 

Čo si obliecť na silvestrovskú párty? Tipy od profesionálnej stylistky