Tieto úspešné trénerky ti porozprávajú o tom, ako im joga zmenila život, čo treba ovládať pri prevádzaní cvikov a aj to, ako vplýva na duševné zdravie človeka. 

 

Čo vás viedlo k tomu, aby ste začali cvičiť jogu?

Petra: Priznám sa, že s cvičením jogy som začínala niekoľkokrát, no zamilovanie sa prišlo až v roku 2017. Začala som sa jej venovať z osobných dôvodov, ktoré súviseli s hektickým obdobím môjho života. Potrebovala som upokojiť myseľ a najmä venovať sa samej sebe. Verím tomu, že joga upokojuje nielen myseľ, ale že aj dodáva energiu a učí nás v tomto zrýchlenom svete zastaviť sa. Samozrejme, prináša aj veľa zdravotných pozitív, ako napríklad posilňuje telo a zbavuje nás bolesti chrbtice.

Pamätám si na svoju prvú hodinu jogy, 10 minútovú šavásanú som preplakala. Cítila som, ako sa telo zbavuje napätia.

Slávka: S jogou som sa prvýkrát stretla na psychiatrickom oddelení fakultnej nemocnice, kde som praxovala ako fyzioterapeutka. Pozorovala som, ako sa pacienti, ktorí boli agresívni, či apatickí, menili na pokojné povahy. Ako fyzioterapeutka som sa snažila udržiavať pacientov pohyblivých, bez bolestí chrbtice, kĺbov či svalov. Vtedy som pochopila, že ak chceme uvoľniť napätie vo svale, nestačí na to iba telesné cvičenie. Nevyhnutnou súčasťou je uvoľnenie psychické, ktoré sa následne prejaví aj na našom tele. Takýmto spojením je práve cvičenie jogy, konkrétne Power jógy, ktorej sa venujem už približne štvrtý rok.

View this post on Instagram

Jake pak jste meli svátky? Ja musim priznat, ze velmi relaxacni ? vetsinou s pritelem travime volno venku, no svatky jsme si uzivali v teple, offline a divali se na pohadky. Televizi sice pres rok vubec nezapiname, no pohadky k Vanocum patri, kdo by se aspon na chvilku nechtel vratit do detskych let ? Dnes rano jsem vsak po probuzeni vymenila pyzamo za leginy, rozlozila karimatku a zacvicila si svou ranni jogu. Pro ty z vas, kdo byste se chtel pridat ke mne, ceka na mem YT kanalu Joga s Ceskou nove joga video natocene v Maroku ? (Link najdete v biu) Mejte krasne povanocni obdobi a hlavne mejte se radi ❤️ Kamera: @duricalubos #morocco #moroccovacations #visitmorocco #essaouira #rooftop #view #travel #travelling #travelcouple #travellover #travelgirl #sporty #sportygirl #yoga #yogavideo #yogainspiration #yogalover #yogagirl #youtube #channel #jogasceskou #joga #jogainspirace #jogavideo #jogapozice #youtubekanal #jogasceskou #dnesmotivujem #dnescvicim

A post shared by Petra Kozejová (@petra_kozejova) on

 

O čom je podľa vás joga? Len o správnom dýchaní a vykonávaní cvikov, či sa skôr prikláňate k názoru, že je to životná filozofia?

Petra: Myslím, že pre každého znamená niečo iné, resp. každý si v nej dokáže nájsť to svoje. Niekto začína s jogou zo zdravotných dôvodov. Iný zasa hľadá duševnú očistu. U mňa je to prepojenie hore uvedených príkladov. Napokon správne spojenie pravidelného dýchania a cvikov nám pomáha pri cvičení jogy.

Slávka: Je veľa druhov jogy. Ako som spomenula, ja sa venujem konkrétne Power joge. Tento druh cvičenia sa odlišuje od ostatných najmä tým, že sa počas lekcie nemedituje a nespievajú sa mantry. Power joga je o správnom dýchaní a vykonávaní cvikov. Je aj životná filozofia, nie však pre všetkých. Odpovede na otázky týkajúce sa správneho dýchania a prevedenia cvikov sa odlišujú či už z pohľadu fyzioterapie, jogy, pilatesu a SPS cvičenia.

V rámci lekcie Power jogy sa preto precvičuje viac druhov dýchania. Cviky sú prevádzané tak, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice.

 

 

Pri joge posilňujeme telo, trénujeme si aj myseľ?

Petra: Určite áno. Dovolím si uviesť niekoľko príkladov. Nie vždy sa nám chce ísť cvičiť. Len čo začneme, máme radosť, že sme našu myseľ nastavili na nový režim – začať. Počas dňa nám v hlave prúdi niekoľko stoviek myšlienok. Keď začíname cvičiť, usadíme sa do lotosového sedu a všetky tieto myšlienky sa učíme nechať plynúť. Ďalším príkladom trénovania našej mysle je snaha o prevedenie pozícií, ktoré sa nám spočiatku zdajú namáhavé. Nemali by sme sa však nechať odradiť, treba skúšať, veriť a prevedenie cviku sa nám napokon vydarí.

Slávka: Počas hodiny trénujeme telo aj myseľ. Funguje to tak, že v priebehu rovnovážnych pozícií precvičujeme koncentráciu, harmonizujeme systém nervovej sústavy. Fyzická rovnováha sa tak prenáša na psychickú. Myseľ si tiež posilníme počas statickej sekvencie, kedy trénujeme vytrvalosť.

Nájsť v živote rovnováhu a ostať vytrvalý, sú jednými z hlavných pilierov spokojného života.

 

 

Ako nás zmení cvičenie jogy? 

Petra: Zistíte, že vám joga pomáha upokojiť myseľ a že nie je potreba sa v živote stále za niečim naháňať. Zistíte, že všetko potrebuje svoj čas, tak ako aj zdokonaľovanie sa v pozíciách. Joga vám zároveň spevní celé telo a zbaví bolesti chrbtice, ktorými my ženy tak často trpíme.

Slávka: Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pri pravidelnom cvičení jogy sa zmenilo moje telo. Dnes som pevnejšia, pružnejšia, mám vzpriamený postoj tela. Zlepšilo sa mi aj trávenie, zrýchlil sa metabolizmus a zvýšila sa kondícia. Vďaka joge som tiež prestala fajčiť a vyradila z jedálnička mäso. Bolo to prirodzené a nenútené. Prestala som riešiť maličkosti a zbavila sa presvedčenia, že nič nie je nemožné. Viac sa usmievam a užívam si každý deň. Ak sa tomu človek naozaj venuje, ak chce rozvíjať telo a myseľ, všetko príde postupne samo.

Nikam sa netreba ponáhľať, pretože joga je dlhá až nekonečná cesta, a to je na nej také fascinujúce.

 

 

O akú radu by ste sa podelili so začínajúcimi jogínkami?

Petra: V centrách jogy sa väčšinou cvičí v sále so zrkadlami. Nebojte sa do nich pozrieť, avšak neporovnávajte sa s ostatnými. Naopak využijte ich a skontrolujte, či máte rovnú chrbticu a usmejte sa na seba. Takto vás bude joga baviť o niečo viac. A nezabúdajte, že najdôležitejšie je rozbaliť podložku a začať.

Slávka: Joga je pre všetkých, mužov, ženy, staršie i mladšie ročníky. Je vhodná aj ako kompenzačné cvičenie pre kulturistov a športovcov. Moja rada je, že ak sa na cestu jogy odhodláte, nevzdajte to hneď na začiatku. Tie sú vždy ťažké a nemusíte sa vedieť uložiť „do praclíka“. Joga nie je o ohybnosti, o sile, o chudnutí a nie je ani o meditácii. Joga je o vás.

Joga je o poznaní a hlavne rešpektovaní svojho tela a pohybov. Cvičte pre radosť, pre dobrý pocit a hlavne bez bolesti. Všetky výhody cvičenia sa vám budú postupne objavovať v živote.

 

 

Dievčatám ďakujem veľmi pekne za rozhovor. Život s jogou popísali krásne a pevne verím, že rovnako krásna bude aj vaša prvá hodina jogy. V prípade záujmu sa môžeš obrátiť na Peťku z Joga s Češkou alebo Slávku z Wannayogi.