Maxi šaty, nohavice, topánky, dokonca spodná bielizeň s kvetovou potlačou? Akosi nedôveryhodne krútite hlavou. „Rozkvitnutý“ šatník to nie je výstrelok z Fashion Weeku ani pomsta módnych dizajnerov či šéfredaktorky z Vogue. Kvety, to sú živá história, skryté významy, dôležité znamenia, večné symboly. V tomto článku som odhalila nielen to, kde nájdeš super kvetové blúzky, ale dozvieš sa viac o minulosti rozkvitnutej potlače na oblečení. Prajem príjemné čítanie.

 

Od starovekého Egypta cez filozofické Grécko, industriálnu Britániu až ku nám do Auparku.

História používania kvetov v móde sa zrodila už v starovekom Egypte. Predstavovali najvyšší luxus, ktorý si mohla dovoliť len samotná kráľovná, tie obyčajné ženy mohli len snívať. No staroveké Grékyne a Rímanky boli na tom lepšie. Kvety používali ako doplnok do vlasov alebo si z nich vytvorili nádherné koruny. V stredoveku sa ženy konečne dočkali šiat s kvetinovými vzormi. Na to ako vyrobiť luxusné textílie so vzormi jabĺk či viniča prišli (ako ináč) Taliani. V 18.storočí sa Európanky mohli tešiť nielen novej tkanine, bavlne, ale aj originálnym exotickým kvetinovým motívom. Lenže milé Európanky sa chceli páčiť čoraz viac a to si vyžadovalo stále nové vzory a materiály. Dopočuli sa o novej kvetinovej látke nazývanej aj chintz, ktorá bola pôvodom z Indie. Túto látku najprv dovážali holandskí a britskí obchodníci. Britov to po čase prestalo baviť a tak, v roku 1759, vyriešili tajomstvo výrobu chintz a začali ho sami vyrábať za nízku, dostupnú cenu. Nech žije kvetinová móda v Anglicku! 19.storočie predstavovalo vyvrcholenie popularity kvetinových vzorov.  Vplyvom priemyselnej revolúcie sa textilná výroba zvýšila desaťnásobne a strojom tlačené chintzové tkaniny zaplavili trh. Po čase sa umelci, najmä impresionisti, začali v Európe nudiť. Novú múzu našli až v Ázií, čo sa prejavilo v umení, ale aj v móde. Módni návrhári nastolili odvážny trend inšpirovaný orientom, ktorý sa udržal až do druhej svetovej vojny. Po vojne sa na kvetové vzory akosi pozabudlo. „Flower Power“ nastala až v 60.rokoch.

 

Nežné, s Aperolom sediace, romantičky, čakajúce na letný flirt.

Teraz preskočme zopár desaťročí dopredu. Je 2.6.2018 a my sedíme na Fashion Week v New Yorku. Calvin Klein predstavil kolekciu maxi šatov a za ním pokračuje Tory Burch. A s ňou začína explózia kvetinových modelov. Cítime sa trochu zvláštne, asi ešte zvláštnejšie ako pri tých maxi šatoch. Dé ža víí zo 60tych? Na rad prichádza Claudia Li a jej rustikálne farby a kvetinové potlače. No aj tak bol najlepší kvetinový comebackom modely od  Brock Collection. Jemné kvety, ktoré sa snúbia s čipkami. Romantické bez toho, aby to bolo príliš sentimentálne. To je štýl, aký sa nám páči v 21.storočí. A tak sa dostávame, my obyčajné ženy z domácností, v sobotu večeru do veľkoobchodov, maloobchodov, butikov. Kvetiny sú všade a takmer na všetkom. Od topánok, džínsov, spodnej bielizne až po maxi šaty a čelenky do vlasov. História žije, my ožívame, cítime leto, teplo. Cítime sa na romantiku, bláznivý flirt, na veľa Aperolu spiritzu. Cítime to na veľa jedla, a ešte viac prebdených nocí s kamoškami. Tak, aby ste si to všetko užili, čo najlepšie, čo najpohodlnejšie a najkrajšie, oblečte sa do kvetín. A keď nie od hlavy až po päty ako modelka z Vogue tak aspoň to skúste s kvetinovým vzorom na blúzke, tak ako ja 🙂 .

Blúzky, košele a šaty opäť rozkvitli. Kvety zo 60. rokoch sú opäť v kurze.

Blúzky, košele a šaty opäť rozkvitli. Kvety zo 60. rokoch sú opäť v kurze.

Blúzky, košele a šaty opäť rozkvitli. Kvety zo 60. rokoch sú opäť v kurze.

Fotografie pripravila Gabriela Ujcaková.

Sukňa: New Yorker
Blúzka: GATE
Topánky: CCC

 

Kde kúpiš kvetové blúzky?

Kamenné predajne:

  • Zara
  • MaxMara
  • H&M

Eshopy:

Kde nájdeš ďalšiu inšpiráciu?