Máte problém s výberom vhodných produktov a neviete, aký je váš typ pleti? Žiaden problém. Makeup artistka Sabina Tomes vám poradí.

Vždy som sa trápila nad tým, prečo má moja kamarátka pleť ako modelka z časopisu, zatiaľ čo tá moja bola neustále vysušená. O makeupe ani nehovorím. So Sabinou Tomes sme spojili sily a pripravili pre vás článok, ktorý stojí naozaj za to.

Pri starostlivosti o pleť je veľmi dôležité poznať, aký typ pleti vôbec máte. Je suchá, mastná, zmiešaná alebo normálna? Ja vám poradím, ako to zistiť.

Sabina Tomes sa s vami zasa podelí o rady, ktoré využijete pri výbere produktov dekoratívnej kozmetiky či samotnom líčení.

Aký je váš typ pleti? Rozhovor s makeup artistkou Sabinou Tomes
Zdroj: pexels.com

 

Suchá pleť

Môže nás trápiť celý život a niekoho iba počas mínusových teplôt. Pýtate sa, ako zistíte, že tento typ pleti je práve ten váš? Jednoducho. Pleť je vysušená nielen na pohľad, ale aj na dotyk. Miestami sa môže vyskytnúť šúpanie pokožky. Určite by ste nemali podceňovať dostatočnú hydratáciu, či už nanesením hydratačného krému alebo dodržiavaním pitného režimu.

 

Mastná pleť

Je to veľký opak suchej pleti, no aj v tomto prípade netreba podceniť hydratáciu. Na mastnej pleti sa rýchlejšie vytvára akné, ktoré komplikuje odstránenie mazu.  Aj tu platí porekadlo: ,,Pomaly ďalej zájdeš.” Všetko si vyžaduje určitú trpezlivosť a výber vhodných produktov, vďaka ktorým akné či mastnota zmizne. Pozor si dávajte aj na to, čo jete a pijete, všetko sa to totiž odráža na vašej pleti.

 

Zmiešaná pleť

Tú rozoznáme podľa písmenka T. Čelo, nos a brada sú tie mastnejšie. Naopak líca sú suchšie, a preto sa tento typ pleti môže zdať komplikovanejší, ako ten suchý či mastný. Dôležité je, aby ste našli balans. Pomôže aj používanie dvoch produktov na pleť. Jeden na mastnejšie časti tváre a druhý na suchšiu časť.

 

Normálna pleť

Veľakrát je typ pleti ovplyvnený aj dedičnosťou a životosprávou. Ženám, ktoré sa netrápia s problémami pleti, môžeme iba odporučiť, aby starostlivosť nepodcenili a aj v nej naďalej pokračovali.

Neodporúčame sa riadiť heslom: ,,Čo povie moja kamarátka, to budem aj používať.“ To, že sedí make-up jej neznamená, že sadne aj vám. Ako sme spomínali vyššie, každá sme iná, máme inú životosprávu, a to sa odráža aj na našej pleti. Preto sme sa na jednotlivé produkty spýtali profesionálky, ktorá sa venuje líčeniu už dlhší čas a stretáva sa s rôznymi typmi pleti každý deň. 

Aký je váš typ pleti? Tipy a rady od make-up artistky Sabiny Tomes
Zdroj: Sabina Tomes

Na úvod by si sa mohla čitateľkám trocha predstaviť. Ako si sa dostala k líčeniu a kde pracuješ, poprípade aké sú tvoje iné záľuby?

Zdravím všetkých čitateľov, moje meno je Sabina Tomes a makeupu sa venujem 6 rokov. Ten je zároveň aj mojim najväčším hobby a taktiež aj práca, ktorá ma živí. Od minulého roka pracujem v MAC Cosmetics.

 

Vieme, že pri líčení nejde len o to, aby sme na pleť naniesli hocijaký make-up, ale prvým krokom je pleť rozlíšiť, ako sme spomínali vyššie. Čo je teda úplným základom pri udržiavaní pleti? 

Základným pravidlom pri udržiavaní pleti je ODLIČOVANIE, či už od makeupu alebo denného znečistenia. Pleť si veľmi dobre pamätá ako a kedy sa o ňu staráme. Prvým krokom k zdravej čistej pleti je určite vytvorenie si vlastnej rutiny, na ktorú si pleť zvykne. Samozrejme netreba zabudnúť na správny výber produktov.

 

Začnime suchou pleťou, ktorá trápi väčšinu žien. Nie je to úplná “malina” nájsť vhodné produkty a udržiavať ju hydratovanú. Máš pre naše čitateľky tip, ako sa o ňu starať, prípadne ako postupuješ ty v líčení žien so suchou pleťou?

Na každý typ pleti používam klasický fixačný sprej od MAC Cosmetics, ktorý je skvelý v tom, že sa dá použiť aj pred aj po nanesení makeupu. Pred slúži ako poklad, kedy sa pleť hydratuje a správne pripraví na make-up, a samozrejme, po na zafixovanie. Pri veľmi suchej pleti nanášam hydratačný krém. Na značke nezáleží, ide len o to, aby bol hydratačný, no nie mastný a hutný.

Aký je váš typ pleti? Tipy a rady od make-up artistky Sabiny Tomes
Zdroj: Sabina Tomes

Mastná pleť so sebou nesie aj tvorbu vyrážok či akné. Ako postupuješ pri líčení takejto pleti? Je v tomto prípade líčenie zložitejšie?

Pri aknóznej pleti postupujem rovnako ako aj pri iných typoch. Menšie nedostatky doladím krémovým korektorom a až potom nanášam make-up. Vyzerá to lepšie, keď sa nedostatky najskôr zjednotia s tónom pleti.

 

Aké kozmetické prípravky používaš pri mastnej pleti? Vedela by si nám odporučiť make-up a korektor, ktorý je vhodný na mastnú pleť a vie si poradiť aj s prípadnými vyrážkami?

Perfektný zmatňujúci make-up na mastný typ pleti je Studio Fix Fluid od MAC Cosmetics alebo Doublewear od Esteé Lauder. Z tých cenovo dostupnejších je to určite Maybelline Fit Me alebo Loreál True Match.

Čo sa týka korektorov, je to opäť Studio Fix 24 Hours Concealer od MAC Cosmetics alebo Nars Radiant Creamy Concealer. Z drogérií je to napríklad Makeup Revolution Conceal and Define.

Aký je váš typ pleti? Tipy a rady od make-up artistky Sabiny Tomes
Zdroj: Sabina Tomes

Zmiešaná pleť je už iná šálka kávy. Mnoho žien si nevie s ňou dať rady, pretože na určitých miestach je pleť mastnejšia a na iných častiach sa môžu tvoriť aj šupiny z vysušenia. Aký make-up je podľa teba vhodný?

Pri zmiešanom type pleti používam zmatňujúcu bázu na problematické oblasti a tie zafixujem zmatňujúcim púdrom.

Naopak na suché časti používam jemnejšie, minerálne púdre prípadne také, ktoré obsahujú jojobový olej, aby sa pleť príliš nevysušila.

Na zmiešaný typ pleti by som zvolila zlatú strednú cestu, čiže niečo medzi zmatňujúcim a hydratačným makeupom so stredným krytím.

Určite sa netreba báť, pretože takmer všetko sa dá doladiť dobrým púdrom. Respektíve existujú makeupy, ktoré sú určené na všetky typy pleti, samozrejme netreba podceniť správny podklad.

 

Normálna pleť, ktorá je dostatočne hydratovaná, ale závoreň nie je premastnená, by sa mohla zdať naoko bezproblémová. Aj pri nej však nemôžeme zabudnúť na starostlivosť. Máš pre čitateľky tipy, ako si ju udržiavať?

Tak, ako pri všetkých, určite nejaký krém plus fixačný sprej.

 

A na záver nám povedz, bez ktorých produktov si nevieš ty predstaviť svoju dennú rutinu pri starostlivosti a líčení?

Moje must have produkty, bez ktorých si neviem predstaviť svoju dennú rutinu, sú make-up Studio Fix Fluid a Eye Brow, Mac Styler od MAC na obočie, Glow Kit od Anastastia Beverly Hills paletku rozjasňovačov.

Samozrejme, nemôžem zabudnúť na môj go-to rúž MAC Retro Matte Liquid Lipstick v odtieni Burnt Spice, ktorým pôjdem aj do hrobu, haha.

 

Ďakujeme Sabine za rozhovor a želáme ešte veľa pracovných úspechov. 🙂

 

 

Článok spracovala Martina Gajdúšková.