Vedieť, čo si obliecť, je dilema, ktorá trápi mnohé z nás. Preto sme oslovili odborníčky na módu zo Styleuniversity.sk, aby nám poradili, ako si poskladať udržateľný šatník. Môžeme ti potvrdiť, že ich rady sú na nezaplatenie! 

Čo je kapsulový šatník?

Perfektný outfit  tkvie v správnej kombinácii jednotlivých kúskov oblečenia. To však teraz neznamená, že musíme doma vlastniť tonu oblečenia. Stačí nájsť tie správne kúsky v podobnom štýle a kombinácia outfitu sa tým pádom stáva omnoho jednoduchšia. Na podobnej filozofii je založená aj myšlienka tzv. “kapsulových šatníkov”, o ktorom nám povie viac Denisa Majská: “Udržateľný biznis šatník pozostáva z jednoduchých navzájom kombinovateľných kúskov v neutrálnych farbách, ako biela, čierna, tmavomodrá, šedá. Šatník pozostáva z menšieho počtu kusov oblečenia. V prvom rade je dôležité, aby vybrané oblečenie pasovalo k postave a potrebám majiteľky. Medzi základné kúsky patrí košeľa, sako, šaty, lodičky, elegantná kabelka a hodinky.” 

Zdroj: Styleuniversity.sk

Vlaďka Balážová k tomu dodáva, že kvalita je viac ako kvantita: “Oblečenie by malo byť vyrobené z kvalitných materiálov. Tu naozaj platí pravidlo, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita. Pri biznis šatníkoch dvojnásobne.” Odborníčka na módu hovorí, že je veľmi podstatné to, na akej pracovnej pozícii sa nachádzame. “Vo vysokých pozíciach musí byť outfit jednoduchý, profesionálny v neutrálnych farbách. Naopak, v kreatívnom prostredí už môže byť pestrejší, farebný, sú prípustné i vzory. “Výhoda takéhoto šatníka je to, že je jednoduchý, funkčný a platí tu fakt, že naozaj šetrí čas i peniaze.”

Poďme sa teda spoločne s Vlaďkou a Denisou pozrieť na základné pravidlá udržateľného biznis šatníka: 

 1. mal by odrážať dress-code firmy, v ktorej pracuješ, 
 2. to, čo nosíš na doma, nepatrí do práce, 
 3. jednofarebný outfit zvýrazni jednoduchými doplnkami (opasok, hodinky, ..),
 4. neboj sa šiat, podčiarknú tvoju ženskosť a pristanú každej žene, 
 5. vyhni sa vzorom, vsaď na jednofarebnosť a neutrálne farby,
 6. vyberaj látky, ktoré sa nekrčia a sú splývavé,
 7. zvoľ farby, ktoré sú v súlade s tvojim pigmentom a hodia sa k tvojej pokožke, 
 8. holé ramená nepatria do práce, 
 9. sukňa musí siahať minimálne po kolená, 
 10. výstrih na blúzke by mal byť vždy decentný,
 11. maximálna výška opätku by mala byť 8 centimentrov,
 12. do práce nos vždy pančuchy, používaj tie s nízkym denom (pod 15), 
 13. klaď dôraz na to, aby ti oblečenie perfektne sedelo – príliš úzke alebo príliš široké oblečenie pôsobí veľmi neprofesionálne. 
Zdroj: Styleuniversity.sk

Pevne veríme, že sme ti spoločne so Styleuniversity.sk rozšírili tvoje módne obzory a že sa konečne budeš v práci cítiť nielen krásne, ale aj komfortne.

Ďalší kurz OBJAV SVOJ ŠTÝL poriadajú sympatické STYLE-EXPERTKY 9. novembra v Bratislave. Nenechaj si ho ujsť a prihlás sa na style@styleuniversity.sk. Pokiaľ by si sa odborníčiek na módu chcela ešte niečo opýtať, neváhaj ich kontaktovať na ich instagrame (styleuniversity.sk) alebo facebooku (@styleuniversity.sk).